PREMIERA

2003.09.14

CANAL+ PREMIUM

Trzynaście dni

Thirteen Days

USA, 2000

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 140 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Tytułowe trzynaście dni to jeden z najgorętszych okresów w powojennej historii świata, który stanął w obliczu wojny nuklearnej.

16 października 1962 roku doradca ds. bezpieczeństwa McGeorge Bundy (Frank Wood) pokazał prezydentowi Kennedy'emu (Bruce Greenwood) zdjęcia ujawniające instalowanie przez Sowietów broni jądrowej na Kubie. Ilość i zasięg rakiet pozwalała przypuszczać, że Związek Radziecki szykuje się do bezpośredniego ataku na Stany Zjednoczone. ROGER DONALDSON - reżyser filmu w przekonywający sposób pokazał kryzys kubański, który był najbardziej dramatycznym momentem prezydentury Johna F. Kennedy'ego.

Bohaterowie tamtych dni to takie postacie jak: Robert McNamara, Adlai Stevenson, Theodore Sorenson, Andriej Gromyko, Anatolij Dobrynin, Dean Acheson, Dean Rusk i generał Curtis LeMay, a także wielu innych polityków, dyplomatów i żołnierzy, którzy byli wówczas na "linii ognia". W filmie wszystkich tych ludzi i przede wszystkim najważniejsze osoby dramatu - prezydenta Johna F. Kennedy i jego brata Roberta - oglądamy oczyma zaufanego pomocnika i powiernika prezydenta - Kennetha P. O'Donnella (Kevin Costner). Był on szarą eminencją administracji, a jego biuro znajdowało się w bezpośrednim sąsiedztwie owalnego gabinetu. O wpływach O'Donnella krążyły legendy, był jednym spośród niewielu, którzy otrzymywali polecenia bezpośrednio tylko od głowy państwa. Dość powiedzieć, że w 1963 roku "The Wall Street Journal" uznał go za najważniejszą po JFK osobę w Ameryce.

Oficjalna strona filmu:
www.newline.com/sites/13days

WASZE OPINIE

THOMAS

Film trzyma w napięciu,choć w tym 140 minutowym obrazie czasami nudzą częste i długie rozmowy panów przy stolikach... Costner trochę śrenio mi pasował do całej tej gromadki dyplomatów, ale być może trochę go "szufladkuję".

Monika

Super!!! Swietna lekcja historii. Szkoda, ze przedstawiona tylko od strony Kennedy'ego. Castro i Krushchev nie pojawiaja sie w filmie a ich dylematy lepiej ukazalyby "nierozwiazywalnosc" tego typu sytuacji przy uzyciu "starych" metod dyplomacji. Nasze zycie wisialo na wlosku podczas gdy mala dawka adrenaliny w cichej kawiarni w USA wazyla o losach ludzkosci. Bobby Kennedy jak prawdziwy. L.B.Johnson tez "wykapany". Kennedy tylko probowal robic "akcent" JFK. Ale za to super-przystojny :)
Nie wiem tylko czy film sie spodoba tym ktorzy nie sa wtajemiczeni w kontekst. Film od razu wrzuca nas na glebokie wody akcji.

Ciekawe jak sie bedzie ogladac Busha i Irak za 40 lat?
Trzynaście dni
reżyseria:
USA, 2000
Tytułowe trzynaście dni to jeden z najgorętszych okresów w powojennej historii świata, który stanął w obliczu wojny nuklearnej.
dramat
Trzynaście dni
5,0 5 1 4