PREMIERA

2004.04.09

CANAL+ PREMIUM

TRZYNAŚCIE ROZMÓW O TYM SAMYM

Thirteen Conversations About One Thing

USA, 2001

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Czym jest szczęście i jak można je osiągnąć? Na te najważniejsze dla każdego człowieka pytania próbują znaleźć odpowiedź kolejni bohaterowie filmu.

Troy (Matthew McConaughey) to młody prokurator, który wygrał właśnie ważny proces. Świętując zwycięstwo poznaje w barze menedżera z firmy ubezpieczeniowej Gene'a (Alan Arkin). Ten nie wierzy w permanentne szczęście i właśnie zwolnił z firmy pracownika, który twierdził, że jest farciarzem i w życiu trafiają mu się same dobre zdarzenia. Młody prawnik nie daje sobie jednak popsuć humoru i stawia Gene'owi drinka próbując go przekonać do swojej teorii o szczęściu. Ale już wkrótce dobra passa Troy'a stanie pod znakiem zapytania.

W znakomitej obsadzie filmu pojawiają się tak znani aktorzy jak Matthew McConaughey ("Czas zabijania", "Kontakt", "Jak stracić chłopaka w 10 dni"), John Turturro ("Barton Fink", "Quiz Show", "Dwóch gniewnych ludzi"), Amy Irving ("Carrie", "Yentl", "Przejrzeć Harry'ego"), Barbara Sukowa ("Homo Faber", "Europa", "Trzeci cud") i Alan Arkin ("Serce to samotny myśliwy", "Ucieczka z Sobiboru", "Ulubieńcy Ameryki"), którego kreację w "Thirteen Conversations About One Thing" krytycy bostońscy uznali za najlepszą drugoplanową rolę roku. Autorem zdjęć jest wybitny operator brytyjski Dick Pope, stały współpracownik Mike'a Leigh, nagrodzony dwukrotnie na festiwalu Camerimage w 1996 roku Złotą Żabą za zrealizowane z Leigh "Sekrety i kłamstwa", a trzy lata później nagrodą specjalną dla duetu reżyser - operator, (której współlaureatem był też Leigh). Współproducentem filmu jest znany muzyk, wokalista grupy R.E.M. Michael Stipe, który produkował również takie filmy, jak "Idol" Todda Haynesa czy "Być jak John Malkovich" Spike'a Jonze'a.

WASZE OPINIE

Bogdan

Ten film burzy moje zdanie o nuworyszostwie kulturalnym amerykanów. Warto obejrzeć.
TRZYNAŚCIE ROZMÓW O TYM SAMYM
reżyseria:
USA, 2001
Czym jest szczęście i jak można je osiągnąć? Na te najważniejsze dla każdego człowieka pytania próbują znaleźć odpowiedź kolejni bohaterowie filmu.
dramat
TRZYNAŚCIE ROZMÓW O TYM SAMYM
4,2 5 1 6