PREMIERA

2010.03.30

CANAL+ PREMIUM

Tulpan

Niemcy/Kazachstan/Polska/Rosja/Szwajcaria, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komediodramat

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kazach Asa (Askhat Kuchinchirekov), po odbyciu służby wojskowej w marynarce wojennej, wraca w rodzinne strony na pustynny step. Mieszka u siostry Samal (Samal Yeslyamova), której mąż, zamknięty w sobie pasterz Ondas (Ondasyn Besikbasov), z trudem akceptuje obecność szwagra.

Asa marzy o komfortowym życiu, które zna z kolorowych gazet. Chciałby mieć pięknie ozdobioną białą jurtę z baterią słoneczną i anteną satelitarną oraz motocykl. Tymczasem, aby wydzierżawić stado owiec i inne zwierzęta, które zapewnią mu byt, Asa musi się ożenić. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów jest tylko jedna panna na wydaniu. Jest podobno piękna i ma na imię Tulpan. Ubrany w marynarski mundur Asa przyjeżdża w towarzystwie Ondasa i Boniego (Tulepbergen Baisakalov) do jurty jej rodziców. Wizyta nie kończy się sukcesem - Tulpan nie chce słyszeć o zamążpójściu. Odtrąca zaloty, podając za pretekst odstające uszy kandydata.

"Tulpan" to niepozbawiona humoru opowieść o czerpaniu radości z surowego, pełnego trudu życia. "Wszyscy ludzie myślą, że szczęście czeka na nich gdzieś tam, daleko. Ale ono jest wszędzie, nawet tam, gdzie żyje się ciężko i biednie" - mówi reżyser Sergiej Dworcewoj. Jego bohater stopniowo dojrzewa i zaczyna rozumieć, że można być szczęśliwym, jeśli tylko pozna się uczucie prawdziwej miłości i bliskości z ludźmi. Zdaniem reżysera choć Kazachowie nie prowadzą wygodnego życia, ich dusze są w równowadze, ponieważ nie zatracili kontaktu z naturą. W ich egzystencji na pierwszym planie jest radość życia, apoteoza symbiozy ludzi i przyrody. Dworcewoj sfilmował wcześniej życie pasterzy na odciętym od świata stepie w dokumencie "Szczęście". Tę cierpliwą obserwację pasterskiej egzystencji, którą określa przestrzeń i czas, filmowiec kontynuuje w "Tulpanie". Film ma fakturę dokumentalną, sprawia wrażenie zapisu wydarzeń, które rozegrały się w rzeczywistości. Odtwórców głównych ról wyłoniono z castingu i chociaż nie wszyscy byli profesjonalnymi aktorami, ich gra jest wysublimowana. Na ścieżce dźwiękowej słychać głośne ryki wielbłądów, kóz, owiec i koni, a jedyną muzyką, poza hitem Boney M. "Rivers of Babylon", są ludowe pieśni.

"Tulpan" to fabularny debiut znakomitego kazachskiego dokumentalisty SERGIEJA DWORCEWOJA. Jego "Szczęście" (1995), "Dzień chleba" (1998), "Trasa" (1999) oraz "W ciemności" (2004) zdobyły w sumie ponad 50 wyróżnień filmowych, w tym prestiżową nagrodę Joris Ivens na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. "Tulpan" natomiast został uznany najlepszym filmem sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes w 2008 roku. Poza nagrodą w Cannes otrzymał także m.in. nagrody na festiwalach w Karlowych Warach, Zurichu, Tokio i Londynie, zaś polska operatorka filmu Jolanta Dylewska zdobyła Asian Film Award, nazywaną "azjatyckim Oscarem", w kategorii najlepsze zdjęcia. Oprócz Dylewskiej i jej ekipy operatorskiej przy produkcji pracowali również inni Polacy: charakteryzatorzy Tomasz Matraszek i Beata Matuszczak i kierownicy produkcji: Jacek Dąbrowski-Udziela, Małgorzata Jurczak oraz Bohdan Graczyk, który pełnił także funkcję II reżysera. "Tulpan" został nakręcony na podstawie scenariusza autorstwa reżysera i Giennadija Ostowskiego. Zdjęcia realizowano na tzw. Stepie Głodowym, części Wielkiego Stepu Kazachskiego, w okolicach oddalonych o około 4 godziny drogi od najbliższego miasta Szymkentu. Ze względu na ekstremalne warunki tam panujące, praca była możliwe tylko w okresie letnim, zdjęcia trwały więc od 2004 do 2007 roku.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

Jamal

Dobry film, zrealizowany w surowym klimacie i egzotycznej scenerii o potrzebie milosci i drugiej osoby jako pomocy do poradzenia sobie ze swiatem. Przekonujace i interesujace dzielo.

pedro

Film bardzo ciekawy. Prosta opowieść o miłości w tle kazachskich stepów. Podobał mi się główny bohater Asa, który zrobi bardzo wiele, by zdobyć ukochaną Tulpan. Warto zwrócić uwagę na fantastyczne zdjęcia i dobrą muzykę, ale moim zdaniem nie jest to komedia.Film warto obejrzeć.

Blue-Grey

Jako mieszczuch często zapominam o podstawowych i prostych prawdach życia. Ta bezpretensjonalna opowieść i zarazem filozoficzna przypowieść właśnie przypomina o takich prawdach. Ponadto wywołuje ciepły relaksujący uśmiech i pobudza do wiosennego optymizmu, mimo że jest pełna stepowego wiatru i kurzu.
Tulpan
reżyseria:
Niemcy/Kazachstan/Polska/Rosja/Szwajcaria, 2008
Kazach Asa (Askhat Kuchinchirekov), po odbyciu służby wojskowej w marynarce wojennej, wraca w rodzinne strony na pustynny step. Mieszka u siostry Samal (Samal Yeslyamova), której mąż, zamknięty w sobie pasterz Ondas (Ondasyn Besikbasov), z trudem akceptuje obecność szwagra.
komediodramat
Tulpan
4,8 5 1 6