PREMIERA

2008.01.22

CANAL+ PREMIUM

Tuż po weselu

Efter brylluppet

Dania/Szwecja, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nominowany w 2007 roku do Oscara film w reżyserii Susanne Bier, zdobywczyni tegorocznego Oscara za "Haevnen" - najlepszy film nieanglojęzyczny.

Jacob Peterson (Mads Mikkelsen) jest dyrektorem sierocińca w Bombaju. Szczególnie blisko związany jest z ośmioletnim Pramodem (Neeral Mulchandani), którego zna od urodzenia. Jacob jest idealistą, kocha swoich podopiecznych, ale nie może dać sobie rady z problemami finansowymi, z którymi boryka się sierociniec. Kiedy więc kopenhaski biznesmen Joergen (Rolf Lassgård) proponuje mu darowiznę w wysokości 4 milionów dolarów, Jacob nie może odmówić. Jest jednak jeden warunek: musi sam pojechać po pieniądze. W Danii odkrywa, że to nie koniec wymagań. Okazuje się bowiem, że ma też być jednym z gości na weselu córki Joergena, na którym czekają go dalsze niespodzianki.

Nominowane do Oscara "Tuż po weselu" to film w reżyserii SUSANNE BIER, autorki m.in. "Otwartych serc" (2002), "Braci" (2004), czy "W lepszym świecie" ("Haeven", 2010), za który otrzymała Oscara w kategorii "najlepszy film zagraniczny". Scenariusz do "Tuż po weselu" i "Braci" Susanne Bier napisała z Andersem Thomasem Jensenem, reżyserem "Jabłek Adama", autorem scenariuszy do takich filmów, jak "Wilbur chce się zabić" czy "Mifune". Zarówno Bier, jak i Jensen wywodzą się ze szkoły duńskiej Dogmy, której przebłyski widać jeszcze w sposobie realizacji "Tuż po weselu". O współpracy z Jensenem Susanne Bier mówiła: "Zadajemy sobie nawzajem mnóstwo pytań, tworzymy zarys historii i wtedy Anders zaczyna pisać poszczególne sceny. Wtedy ja znów wkraczam, dyskutujemy i wprowadzamy korekty, a w efekcie powstaje coś zupełnie różnego od tego, co zamierzyliśmy na początku".

W "Tuż po weselu" reżyserka powierzyła główną rolę Madsowi Mikkelsenowi. "Mads jest prawdziwym poszukiwaczem. W każdej postaci doszukuje się prawdy i robi to tak drobiazgowo, że czasem aż żałuję, że nie jest bardziej leniwy" - mówiła w jednym z wywiadów o aktorze. Partnerował mu Rolf Lassgård, znany m.in. z "Piątej zimy magnetyzera" oraz Sidse Babett Knudsen. "Tuż po weselu", oprócz nominacji do Oscara, zdobył również m.in. dwie nominacje do Europejskich Nagród Filmowych, dwie nagrody na festiwalu FesTroia, Bodil Award oraz nagrodę na Robert Festival.

WASZE OPINIE

Sowarek

Piękny. Nie da się go opisać, trzeba oglądnąć. Świetny film skandynawski o uczuciach. Polecam!

Just_PL

Proszę o powtórzenie tego filmu o normalniejszej porze :-)
Czy seans 13 marca to ostatni seans w CANAL+ :-) Mam nadzieję, że bo film dopiero co miał swoją premierę :-)

ddddddddddd

Dunczyscy so prawdziwi i mowia o swoich uczuciach bez obaw,wiem to bo los dal mi szanse spedzic tam 3 piekne mies i poznac kobiete.....film Efter brylluppet i choc to tylko film pokazuje bardzo realistyczne relacje ludzi zyjacych w dani . mysle ze jest dobry dla wszystkich ktorzy zyjac w polsce zwatpili w istnienie szczerosc , prawdziwosci i dobra w stosunkach miedzy ludzmi daje nadzieje Ze nie wszystko co nas otacza musi byc w wiekzym lub mniejszym stopniu zaklamane . (sa to mije prywatne odczucia )...zycze polakom zeby otwozyli sie i potrafili byc Dobrzy i szczesliwi
Tuż po weselu
reżyseria:
Dania/Szwecja, 2006
Nominowany w 2007 roku do Oscara film w reżyserii Susanne Bier, zdobywczyni tegorocznego Oscara za "Haevnen" - najlepszy film nieanglojęzyczny.
dramat
Tuż po weselu
4,6 5 1 58