PREMIERA

2008.08.02

CANAL+ PREMIUM

TWARDA SZTUKA

Georgia Rule

USA, 2007

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rachel Wilcox (Lindsay Lohan) jest nieokrzesaną i bezczelną dziewczyną, która ciągle pakuje się w tarapaty. Jej matka Lilly (Felicity Huffman) zupełnie sobie z nią nie radzi, a zszarpane nerwy i stres leczy alkoholem.

Kiedy Rachel powoduje wypadek samochodowy, Lilly decyduje się na ostateczną próbę okiełznania córki. Zabiera ją do mormońskiej osady w stanie Idaho, do swojej matki (Jane Fonda). Georgia nie jest typem kochanej babuni, która robi na drutach w bujanym fotelu i faszeruje wnuki konfiturami. To kobieta o niezłomnych zasadach, która będąc mormonką zawsze stawia na pierwszym miejscu Boga i pracę. Wobec siebie i bliskich stosuje żelazną dyscyplinę, a każde odstąpienie od reguł jest przez nią surowo karane. Rachel przeżywa szok. Nagle z San Francisco, spod skrzydeł bezradnej matki trafia do niewielkiego miasteczka pod komendę surowej babki. Ale jej oszołomienie nie trwa długo. Dziewczyna szybko wraca do formy i rozpoczyna serię wybryków, łamiąc babcine zasady i miasteczkowy ład. Jej prawdziwa przemiana dokonuje się dopiero dzięki niepozornej rozmowie z przyjacielem domu. Wkrótce dla Rachel przestaje być ważne to, co poróżniło trzy kobiety na rzecz łączących je więzów.

GARRY MARSHALL, specjalista od komedii romantycznych ("Pretty Woman", "Pamiętnik księżniczki"), tym razem wziął na warsztat rozgrywający się na uboczu wielkich wydarzeń, wzruszający komediodramat międzypokoleniowy. Długo poszukiwał studia, które zgodziłoby się podjąć tego zadania, w końcu jednak udało mu się i zaskoczył wszystkich rodzinną historią, która jest tylko pozornie naiwną historią o dojrzewaniu.

Marshall, który pracował już z gwiazdami wielkiego formatu, takimi jak Julia Roberts czy Michelle Pfeiffer, tym razem spotkał się na planie z aktorkami należącymi do różnych pokoleń i prezentującymi różne szkoły aktorskie. Niewątpliwie najbardziej utytułowaną wśród nich jest Jane Fonda - pochodząca z osławionej aktorskiej rodziny córka Henry'ego Fondy. Kiedyś wykreowana na symbol seksu za sprawą udziału w ekstrawaganckiej "Barbarelli" Rogera Vadima, dziś jest dojrzałą aktorką, która nie musi już udowadniać swojego talentu. Świadczą o nim choćby 2 Oscary i aż 7 nominacji do Nagrody Akademii. Fonda powróciła do pracy w filmie po 15-letniej przerwie w 2005 roku "Sposobem na teściową", w którym partnerowała jej Jennifer Lopez. Decyzję o przyjęcie roli Georgii w obrazie Marshalla uzasadniała chwaląc scenariusz Marka Andrusa: "Mark cudownie obserwuje swoich bohaterów, a jego historia opiera się na osobowościach - przedstawicielkach trzech pokoleń. W opowieści tej znaleźć można zarówno humor, jak i głębię, a nawet tragizm".

W rolę zbuntowanej wnuczki wcieliła się niewątpliwie utalentowana Lindsay Lohan, która poza ekranem jest równie niepokorna, co grana przez nią Rachel. Współpraca z młodą gwiazdą ("Zakręcony piątek", "Nie wierzcie bliźniaczkom") nie była łatwa. Producenci wysyłali do Lohan listowne upomnienia za jej brak profesjonalnego podejścia i opóźnianie produkcji. Napięta atmosfera na planie nie przeszkodziła jednak aktorce stworzyć kreację ocenioną przez recenzentów jako jedną z mocniejszych stron filmu.

Obsadę uzupełnia Felicity Huffman, gwiazda serialu "Gotowe na wszystko", która nie stroni od wymagających ról, czego przykładem jest kreacja transseksualisty w znanej widzom "Transamerice". Za ten obraz aktorka zdobyła m.in. Złoty Glob, Independent Spirit Award i nominację do Oscara.

WASZE OPINIE

Filip86

Nie zgadzam się że babskie kino. Film rewelacja!

Rasiak

Nie ma w tym filmie nic śmiesznego, flaki z olejem ale oglądnąłem do końca.

tomek6996

Dobre kino, rewelacyjna gra aktorów, film godny polecenia. Tylko nie szufladkujmy go na poczatek, czy to komedia ,czy dramat, mysle, że każdy sam go oceni po obejrzeniu, a w morzu sieczki jaką nam serwuje ostatnio C+ to film zdecydowanie w czołówce do zobaczenia. Choć nie wiem jak innym, ale Lohan juz tu jest zdeko za stara na rolę 17-latki.
TWARDA SZTUKA
reżyseria:
USA, 2007
Rachel Wilcox (Lindsay Lohan) jest nieokrzesaną i bezczelną dziewczyną, która ciągle pakuje się w tarapaty. Jej matka Lilly (Felicity Huffman) zupełnie sobie z nią nie radzi, a zszarpane nerwy i stres leczy alkoholem.
komediodramat
TWARDA SZTUKA
4,1 5 1 46