EMISJE

SO | 15.08 | 17:45

CANAL+ PREMIUM

Twister

USA, 1996

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: katastroficzny

czas trwania: 113 min

Opis

"Twister" to jeden z najbardziej efektownych filmów katastroficznych lat 90. Reżyser Jan de Bont rozpętuje na ekranie apokaliptyczną burzę, zabierając widza w oko cyklonu.

Rok 1969. Dziewczynka o imieniu Jo chroni się wraz z rodziną przed szalejącym tornadem. Niestety, nie wszystkim udaje się uciec. Dziecko widzi, jak żywioł wciąga i porywa jej ojca. Dwadzieścia lat później. Jo (Helen Hunt) jest meteorolożką, a jej obsesją są tornada. Poświęciła życie zawodowe badaniu burz i huraganów oraz budowie systemów ostrzegania przed nimi. Nie chce, bo kogokolwiek spotkało nieszczęście, jakie stało się jej udziałem. Bohaterka i jej zespół badaczy szykują się właśnie do spotkania z wyjątkowo potężnym tornadem. Tymczasem Bill (Bill Paxton), mąż Jo, kiedyś meteorolog, a dziś prezenter telewizyjnych programów pogodowych, chce jej wręczyć papiery rozwodowe. Rozstający się małżonkowie spotykają się w momencie, w którym ekipa Jo przygotowuje się do wypróbowania nowego, rewolucyjnego urządzenia pomiarowego do badania burz. Meteorologowie polują na tornada - i nie jest to żadna metafora. Kiedy wszyscy uciekają przed żywiołem, badacze wychodzą mu naprzeciw.

Kino katastroficzne, bardzo popularne w latach 70. doczekało się renesansu dwie dekady później. W latach 90. Hollywood inscenizowało kolejne kataklizmy. Żywiołem, z którym widz mierzy się w "Twisterze" jest tornado. "Twister" ma wszystkie zalety wystawnego, wysokobudżetowego widowiska. Specjaliści od efektów specjalnych dołożyli starań, aby zaprezentować żywioł w całej jego potędze, majestacie i grozie. W "Twisterze" tornado sprawdza się w roli niepowstrzymanego potwora niszczącego wszystko dokoła nie gorzej niż Godzilla w japońskich przebojach. Za kamerą stanął JAN DE BONT, holenderski operator filmowy, który w Hollywood stał się realizatorem efektownych spektakli akcji. Tuż przed "Twisterem" de Bont wyreżyserował "Speed - niebezpieczna szybkość", film, który ustanowił nowe standardy w dziedzinie tempa i dynamiki filmowej narracji. W "Twisterze" Holender ponownie udowodnił, że jest mistrzem wyzwalania na ekranie czystej energii.
Twister
reżyseria:
USA, 1996
"Twister" to jeden z najbardziej efektownych filmów katastroficznych lat 90. Reżyser Jan de Bont rozpętuje na ekranie apokaliptyczną burzę, zabierając widza w oko cyklonu.
katastroficzny
Twister