PREMIERA

2007.05.16

CANAL+ PREMIUM

TY I JA, I WSZYSCY, KTÓRYCH ZNAMY

Me and You and Everyone We Know

USA/Wlk. Brytania, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nagrodzona Złotą Kamerą w Cannes opowieść o ekscentrycznej artystce multimedialnej, która z dużym uporem próbuje umieścić swoje prace w renomowanej galerii.

Christine Jesperson (Miranda July) jest artystką multimedialną, ale na chleb zarabia jako kierowca specjalnej "taksówki" przewożącej starszych ludzi. Zakochuje się w samotnym od niedawna sprzedawcy butów, Richardzie Swerseyu (John Hawkes), od którego odeszła żona. Richard nie może pochwalić się sukcesami w wychowywaniu dwóch synów. Biernie czeka, aż w jego życiu stanie się coś niezwykłego. Bierności nie można za to zarzucić jego młodszemu synowi, siedmioletniemu Robby'emu (Brandon Ratcliff), który wdaje się w pikantny internetowy romans z dorosłą kobietą o osobliwych seksualnych upodobaniach. Jego o siedem lat starszy brat Peter (Miles Thompson) pełni natomiast rolę doświadczalnego królika, na którym dwie koleżanki zdobywają erotyczne doświadczenia. Jest jeszcze mała Sylvie (Carlie Westerman), która kolekcjonuje suszarki, roboty kuchenne, pościel i ręczniki, żeby zawczasu przygotować się do wymarzonej roli pani domu.

MIRANDA JULY, reżyserka i jednocześnie odtwórczyni głównej roli, jak grana przez nią bohaterka jest artystką multimedialną, ale - w przeciwieństwie do filmowej Christine - z powodzeniem prezentuje swoje prace w galeriach. Ma też na koncie kilka filmów krótkometrażowych, m.in. eksperymentalny, nagrodzony w Oberhausen, Nowym Jorku i na Cinematexas International Short Film Festival "Nest of Tens" (2000). Jest też autorką opowiadania, na którym opiera się scenariusz "Centrum świata" (2001) Wayne'a Wanga. Miranda July naprawdę nazywa się Miranda Jennifer Grossinger, a pseudonimu (który po polsku oznacza "lipiec") używa, ponieważ uważa, że w tym miesiącu jest najbardziej twórcza. Jej decyzja o zagraniu w filmie głównej roli przez wielu uważana była za bardzo odważną. "Pewna część mnie uwielbia nowinki technologiczne, stąd multimedialna pasja, lecz inną część mojej osobowości to nudzi, bo po prostu chce być na scenie" - wyjaśniała reżyserka. Na planie filmu "Ty i ja, i wszyscy, których znamy" Miranda July otoczyła się w większości nieprofesjonalnymi, dziecięcymi aktorami. "Pracowało się z nimi doskonale. Odnalazłam w sobie nieprzebrane pokłady miłości i czułości" - opowiadała. Brandon Ratcliff, który zagrał 7-letniego Robby'ego, był pierwszym dzieckiem, które zgłosiło się na casting. "Szukaliśmy 9-latka, który wyglądałby na 7 lat, a do sali wszedł 5-latek, który okazał się małym geniuszem" - relacjonuje July. Brian zresztą, który już jako dwulatek umiał powtórzyć słowo w słowo wszystko, co zobaczył w telewizji, już podczas castingu znał na pamięć zamieszczone w scenariuszu kwestie filmowego Robby'ego. Miles Thompson do obsady dołączył w ostatnim momencie. "Miles ma niezwykle bogate wnętrze, a aktorstwo jest jedynie jedną z miliona rzeczy, które go fascynują" - mówi o nim July. W rolę Sylvie wcieliła się natomiast 10-letnia Carlie Westerman, która miała największe z całej trójki doświadczenie na planie filmowym. Zagrała w "Ostrym dyżurze", "Potyczkach Amy" i "Lekarzach marzeń", a u boku Hillary Duff wystąpiła w "Historii Kopciuszka". Wśród dorosłych aktorów znalazł się John Hawkes, znany z serialu "Przez 24 godziny" i kinowej wersji "Miami Vice" oraz Ellen Geer, czyli sędzina Sanders z "JAG - Wojskowe Biuro Śledcze".

Film Mirandy July został doceniony w Cannes w 2005 roku. Zdobył tam 4 nagrody, w tym Złotą Kamerę.

WASZE OPINIE

Jesse

Mnie rozczarował. Znowu to samo. Ciepła obyczajówka o ludziach, którym się nie wiedzie, ale się starają. I dobrze, ciesze się razem z nimi i kibicuje im. Ale jako bohaterowie filmowi już mi się przejadli. Brak im mięsa, brak dramatu. Uroczy film. Tylko tyle.

matost8

Dokładnie taki jak w zwiastunie. Opowiada różne nieschematyczne historie miłosne, które każda osoba przeżywa i odbbiera na swój sposób. Spokojny i cichy film o różnych formach miłości z ciekawą oprawą i fabułą. Polecam.
TY I JA, I WSZYSCY, KTÓRYCH ZNAMY
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 2005
Nagrodzona Złotą Kamerą w Cannes opowieść o ekscentrycznej artystce multimedialnej, która z dużym uporem próbuje umieścić swoje prace w renomowanej galerii.
komedia
TY I JA, I WSZYSCY, KTÓRYCH ZNAMY
4,3 5 1 32