Universal

PREMIERA

2006.10.25

CANAL+ PREMIUM

TYGRYSY MURAWY

Kicking and Screaming

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Prostoduszny domator Phil Weston (Will Ferrell) ma 10-letniego syna i wpędzającego go wiecznie w kompleksy ojca, uznanego trenera sportowego Bucka Westona (Robert Duvall).

Życie całej trójki związane jest w jakiś sposób z futbolem. Buck od lat prowadzi najlepszą drużynę w lidze juniorów, Phil w dzieciństwie miał aspiracje, żeby zostać zawodnikiem (choć nadmiernie ambitny ojciec zawsze dawał mu do zrozumienia, że nie jest wystarczająco dobry), a najmłodszy Sam (Dylan McLaughlin) stawia swoje pierwsze kroki na murawie w jednej ze szkolnych drużyn. Konfrontacja na boisku wszystkich trzech Westonów ma szansę dojść do skutku, kiedy Phil przyjmuje propozycję objęcia stanowiska trenera drużyny, w której gra jego syn. Kiedy Sam i jego koledzy przedostają się do finałów, okazuje się, że wkrótce czeka ich mecz z drużyną Bucka Westona. Potyczka na boisku stanie się jednak również okazją do wyrównania starych rachunków między Philem, a jego despotycznym ojcem.

JESSE DYLAN, twórca "Tygrysów murawy", w Hollywood wciąż należy do nowicjuszy. Zaczynał jako reżyser teledysków (m.in. kultowej amerykańskiej grupy metalowej Skid Row), a na wielkim ekranie zadebiutował w 2001 roku. Interesują go niemal wyłącznie komedie - dotąd zrealizował trzy: "Super zioło", "American Pie: Wesele" i właśnie "Tygrysy murawy". Perełką w jego twórczości jest natomiast krótkometrażowy, zaledwie 4-minutowy film "Inside the Lights" (2005), w którym reżyser prowadzi błyskotliwą rozmowę z Douglasem Couplandem, autorem głośnej i przełomowej powieści "Pokolenie X". Napisanie scenariusza do "Tygrysów murawy" Dylan powierzył specjalistom od zwariowanych komedii, Leo Benvenutiemu i Steve'owi Rudnickowi, autorom m.in. wszystkich trzech części "Śniętego Mikołaja" (ostatnia jest właśnie montowana) i sportowej komedii "Kosmiczny mecz" (1996) z Michaelem Jordanem i ekscentryczną drużyną animków spod znaku Królika Bugsa i Kaczora Duffy'ego.

Główne role brawurowo zagrali natomiast Will Ferrel i Robert Duvall. Ferrel, który popularność zdobył dzięki kultowemu show "Saturday Night Live" (otrzymał za niego m.in. American Comedy Award i nominację do nagrody Emmy) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych komików Hollywood. Choć wystąpił w wielu znanych komediach (m.in. "Statek miłości", "Austin Powers 2 - Szpieg, który nie umiera nigdy", "Jay i Cichy Bob kontratakują" czy "Czarownica" z Nicole Kidman), kinomani zapamiętają go zapewne jako neurotycznego, poplątanego uczuciowo Hobie'ego ze znakomitej "Melindy i Melindy" (2004) Woody'ego Allena. Uważa się nawet, że Ferrel pełni w tym obrazie funkcję alter ego reżysera, który - co rzadkość - nie powierzył sobie wówczas żadnej aktorskiej roli. W przeciwieństwie do Ferrela Robert Duvall nie ma na koncie zbyt wielu doświadczeń komediowych. To aktor takich obrazów, jak "Zabić drozda", "Bullitt", "Ojciec chrzestny", "Czas apokalipsy" czy "Pod czułą kontrolą", za którą otrzymał Oscara. Duvall jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. w Wenecji za role w "Prawdziwych wyznaniach" (1981) i "Latarniowcu" (1986). Utytułowany aktor chętnie jednak przyjął propozycje zagrania w obrazie Dylana, ponieważ - jak mówił - "Dzięki mojemu bohaterowi przypomniałem sobie czasy, kiedy nic poza sportem w moim życiu nie miało żadnego znaczenia".
TYGRYSY MURAWY
reżyseria:
USA, 2005
Prostoduszny domator Phil Weston (Will Ferrell) ma 10-letniego syna i wpędzającego go wiecznie w kompleksy ojca, uznanego trenera sportowego Bucka Westona (Robert Duvall).
komedia
TYGRYSY MURAWY
3,9 5 1 15