PREMIERA

2003.11.18

CANAL+ PREMIUM

TYLKO RAZEM

Together / Tilsammans

Szwecja/Dania/Włochy, 2000

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Drugi film jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów, Lukasa Moodyssona, twórcy "Fuckin Amal" i "Lilija 4-ever". Do hipisowskiej komuny ze Sztokholmu, po awanturze z mężem, dołącza typowa kura domowa z dziećmi.

Szwecja połowy lat 70. 30-letni Goran (Gustaf Hammarsten) wraz z grupą przyjaciół decydują się na modny wówczas eksperyment - postanawiają zamieszkać razem w komunie. Zasady są proste: wspólny dach nad głową, wspólne - sprawiedliwie dzielone - obowiązki, zakaz telewizji, mięsa i coca coli oraz wolna miłość. Ciasny dom z ogródkiem położony niedaleko centrum miasta mało sprzyja tak liberalnym doświadczeniom, ale nie studzi to zapału młodych ludzi. Do tego niecodziennego miejsca trafia siostra Gorana - Elisabeth (Lisa Lindgren). Młoda kobieta nie ma w sobie nic z hipiski - to typowa gospodyni domowa, która po kolejnej awanturze z mężem Rolfem (Michael Nyqvist) postanowiła od niego odejść. Wraz z Elisabeth do komuny trafiają też jej dzieci. Wszystkim trudno zaadaptować się w nowej sytuacji. Z czasem jednak to doświadczenie zmienia życie i Elisabeth, i mieszkańców komuny. Elisabeth, by zapomnieć o wiarołomnym mężu, próbuje nawet miłości lesbijskiej. Tymczasem Rolf nie daje za wygraną. Dzwoni i próbuje umówić się z żoną obiecując poprawę. W końcu zaczyna rozumieć, że Elisabeth nie jest już tą samą kobietą i żeby z nią być, on też musi się zmienić.

"Tylko razem" to drugi pełnometrażowy film w dorobku jednego z najciekawszych szwedzkich reżyserów młodego pokolenia LUKASA MOODYSSONA. O "Fucking Amal", debiucie filmowym Lukasa Moodyssona Ingmar Bergman powiedział: "Oto pierwsze arcydzieło młodego mistrza". Historia homoseksualnej miłości dwóch nastolatek ze szwedzkiej prowincji, choć szokowała tematyką, zachwycała perfekcyjną formą, wiarygodnością w przedstawianiu życia młodych ludzi oraz wieloznacznym portretem samotności i dojrzewania do "zakazanego" uczucia (film otrzymał m.in. Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w 1999 roku). Nie zawiodły również kolejne filmy młodego reżysera: "Lilja 4-ever", historia piętnastoletniej Rosjanki, która za sny o lepszym życiu płaci przymusową prostytucją czy poruszająca czy "Dziura w sercu", bolesny, ocierający się o pornografię obraz czasów, w których ciało i seks stały się towarem, a miłość przeżytkiem.

Kino Moodyssona od początku poszukuje nowych środków wyrazu, świeżego języka i formy, która na nowo opisze meandryczną psychikę człowieka ery ponowoczesnej. Taki jest też najnowszy obraz Szweda, szokujący, realizowany częściowo w Czarnobylu "Kontener" - czarno-biała, niemal pozbawiona fabuły próba dotarcia do granic kina, bez wątpienia najbardziej radykalny film w dorobku twórcy. "Tylko razem", balansujący między groteską a dramatem obraz sztokholmskiej komuny hippisów, z tej perspektywy wydaje się kinem wręcz lekkim, co nie znaczy: wyłącznie rozrywkowym. Nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej i Independent Spirit Award otrzymał m.in. nagrody na festiwalach w Gijón, Ghent, Filadelfii, Paryżu, Seattle, Puli i Sztokholmie.

WASZE OPINIE

hacker

Sympatyczny film :-)
TYLKO RAZEM
reżyseria:
Szwecja/Dania/Włochy, 2000
Drugi film jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów, Lukasa Moodyssona, twórcy "Fuckin Amal" i "Lilija 4-ever". Do hipisowskiej komuny ze Sztokholmu, po awanturze z mężem, dołącza typowa kura domowa z dziećmi.
komediodramat
TYLKO RAZEM
4,4 5 1 36