Universal

PREMIERA

2010.01.28

CANAL+ PREMIUM

TYSIĄC AKRÓW

A Thousand Acres

USA, 1997

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Larry Cook (Jason Robards) jest surowym i despotycznym patriarchą rodu, właścicielem ponad czterystu hektarów ziemi i trzech domów. Najpierw dziad, potem ojciec i wreszcie Larry ciężko pracowali, aby tysiąc akrów podmokłego gruntu w Iowa zamieniło się w kwitnącą farmę.

Po przedwczesnej śmierci żony Larry samotnie wychował trzy córki - najstarszą Ginny (Jessica Lange), Rose (Michelle Pfeiffer) i najmłodszą Caroline (Jennifer Jason Leigh). Ginny i jej mąż Ty Smith (Keith Carradine), podobnie jak Rose z mężem Peterem Lewisem (Kevin Anderson) oraz dwójką dzieci mieszkają na farmie. Najmłodsza Caroline opuściła wieś, skończyła studia prawnicze i pracuje w mieście jako adwokat. Pewnego dnia starzejący się Larry, aby uchronić córki przed podatkiem spadkowym, postanawia przekazać im farmę w formie darowizny. Rozparcelowana ziemia wkrótce zaczyna dzielić członków rodziny. Do głosu dochodzą długo skrywane urazy, mroczne tajemnice i skrywana do tej pory rywalizacja między siostrami. Tłumione pod powłoką nienagannych relacji skryte pragnienia prowadzą do całkowitego rozpadu rodziny.

Film wyreżyserowała JOCELYN MOORHOUSE ("Dowód", "Skrawki życia") na podstawie scenariusza Laury Jones ("Przypływ uczuć", "Portret damy") opartego na powieści "A Thousand Acres" Jane Smiley. Po wydaniu książka stała się bestsellerem i w 1991 roku zdobyła dwa prestiżowe wyróżnienia - nagrodę Pulitzera i National Book Critics Circle Award. Inspiracją do napisania powieści była tragedia Shakespeare'a "Król Lir". Jane Smiley uwspółcześniła tą ponadczasową historię i opowiedziała ją z punktu widzenia dwóch sióstr. Opowieść rozgrywa się na różnych poziomach, z których najistotniejszymi są zderzenie władzy i miłości oraz konflikt pokoleń. Dwukrotna zdobywczyni Oscara Jessica Lange ("Tootsie", "Frances", "King Kong") jako Ginny, jest kobietą tłumiącą w sobie wszelkie emocje. Jej przeciwieństwem jest impulsywna Rose, która mówi wszystko prosto w oczy ma głęboką i niekontrolowana potrzebę oczyszczenia się, przez co często kieruje się gniewem. W tej roli wystąpiła Michelle Pfeiffer ("Niebezpieczne związki", "Pole miłości"), aktorka trzykrotnie nominowana do Oscara, laureatka Złotego Globu i BAFTY. Najmłodszą, niezdecydowaną Caroline zagrała nominowana do Złotego Globu Jennifer Jason Leigh ("Na skróty". "Dolores"). W despotycznego i surowego patriarchę rodu wcielił się Jason Robards ("Wszyscy ludzie prezydenta", "Julia"). Dwukrotny zdobywca Oscara i pięciokrotnie nominowany do Złotego Globu aktor znakomicie uchwycił paradoksy osobowości Larry'ego Cooka. Męża Ginny, lakonicznego, dobrodusznego mężczyznę bez większych ambicji, zagrał laureat Oscara i Złotego Globu Keith Carradine ("Dochodzenie", "Zapłata"). Kevin Anderson ("Sypiając z wrogiem", "Wschodzące słońce") jako Peter Lewis, mąż Rose, to człowiek, którego zapał wieku młodzieńczego ustąpił miejsca rozczarowaniom wieku średniego. Akcja rozgrywa się w stanie Iowa, ale zdjęcia autorstwa Taka Fujimoto ("Dzika namiętność" "Milczenie owiec") realizowano wśród pól kukurydzy stanu Illinois.
TYSIĄC AKRÓW
reżyseria:
USA, 1997
Larry Cook (Jason Robards) jest surowym i despotycznym patriarchą rodu, właścicielem ponad czterystu hektarów ziemi i trzech domów. Najpierw dziad, potem ojciec i wreszcie Larry ciężko pracowali, aby tysiąc akrów podmokłego gruntu w Iowa zamieniło się w kwitnącą farmę.
dramat
TYSIĄC AKRÓW
5,0 5 1 1