Universal Studios International. ALL RIGHTS RESERVED.

PREMIERA

2005.02.09

CANAL+ PREMIUM

Ucieczka w noc

Into the Night

USA, 1985

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia sensacyjna

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Inżynier Ed Okin (Jeff Goldblum) dowiaduje się, że zdradza go żona (Stacey Pickren). Przyjaciel Herb (Dan Aykroyd) namawia go, aby poleciał do Las Vegas, zabawił się i przemyślał sytuację.

W podziemnym garażu na lotnisku w Los Angeles pod samochód Eda wpada przerażona, atrakcyjna blondynka, którą ściga czterech Arabów. Diana (Michelle Pfeiffer) twierdzi, że jest aktorką i przypadkowym świadkiem zbrodni, z którą nie ma nic wspólnego. Wkrótce wychodzi na jaw, że kobieta podjęła się za bardzo wysokie wynagrodzenie przemytu sześciu drogocennych szmaragdów z kolekcji obalonego szacha Iranu. Ścigają ją ludzie władcy, przebiegły Francuz Mellvile (Roger Vadim), płatny zabójca Colin Morris (David Bowie) i gangsterzy z ormiańskiej mafii, którą kieruje bezwzględna Shaheen Parvici (Irene Papas).

W latach 80. XX wieku JOHN LANDIS, aktor, scenarzysta, reżyser i producent, był twórcą popularnych komedii, takich jak "Blues Brothers", "Nieoczekiwana zmiana miejsc", "Szpiedzy tacy jak my", "Trzej Amigos" i "Książę w Nowym Jorku". Jako jeden z pierwszych reżyserów wykorzystał amerykańską popkulturę, czyniąc niej jeden z nieodłącznych elementów swoich filmów. Ogromną uwagę przywiązuje do strony wizualnej i dźwiękowej, a kompozycję i kolorystykę kadrów opiera na stylistyce komiksowej. Niektóre sekwencje opatruje ironicznym komentarzem w postaci swoich ulubionych piosenek (zwłaszcza bluesowych), pozwalając im w całości wybrzmieć na ścieżce dźwiękowej. Podobny klimat ma "Ucieczka w noc", zrealizowana na podstawie scenariusza Rona Koslowa (serial: "Piękna i bestia", "Pierworodny", "Cena nadziei"). W głównych rolach wystąpili: trzykrotnie nominowana do Oscara, laureatka Złotego Globu, BAFTA i Srebrnego Niedźwiedzia Michelle Pfeiffer ("Gwiezdny pył", "Nigdy nie będę twoja", "W obliczu przeznaczenia') i nominowany do Oscara za najlepszy krótkometrażowy film aktorski Jeff Goldblum ("Mucha" "Jurassic Park", "Człowiek roku"). Na drugim planie pojawiają się: nominowany do Oscara za "Wożąc panią Daisy" Dan Aykroyd ("Blues Brothers", "50 pierwszych randek", "Wojenny biznes"), Irene Papas ("Grek Zorba", "Kapitan Corelli", "Ruchome słowa"), David Bowie ("Zagadka nieśmiertelności", "Ostatnie kuszenie Chrystusa", "Prestiż") oraz cała plejada reżyserów filmowych, a wśród nich Jack Arnold, David Cronenberg, Jonathan Demme, Jim Henson, Roger Vadim, Lawrence Kasdan, Don Siegel, Paul Mazursky i sam John Landis. Autorem zdjęć jest Robert Paynter ("Superman II", "Amerykański wilkołak w Londynie", "W krzywym zwierciadle: Europejskie wakacje"). Muzykę skomponował Ira Newborn ("Szczury z supermarketu", "Zagniewani młodociani"). Na ścieżce dźwiękowej filmu usłyszeć można utwory w wykonaniu BB Kinga, Patti La Belle, Thelmy Houston, Marvina Gaye'a i zespołu The Four Tops.

WASZE OPINIE

Orton

Fajny film, oczywiscie najlepiej ogląda się w nocy. arcydziełem nie jest ale posiada świetny klimat, a i obsada robi wrażenie.
Ucieczka w noc
reżyseria:
USA, 1985
Inżynier Ed Okin (Jeff Goldblum) dowiaduje się, że zdradza go żona (Stacey Pickren). Przyjaciel Herb (Dan Aykroyd) namawia go, aby poleciał do Las Vegas, zabawił się i przemyślał sytuację.
komedia sensacyjna
Ucieczka w noc
3,6 5 1 14