PREMIERA

2014.05.18

CANAL+ PREMIUM

Uciekinier

Mud

USA, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Opowieść klimatyczna, wielowymiarowa, dobrze zagrana. W tytułowej roli Matthew McConaughey laureat Oscara 2014 za pierwszoplanową kreację w dramacie "Witaj w klubie".

Ellis (Tye Sheridan) i Neckbone (Jacob Lofland) mieszkają w małym miasteczku u brzegów Mississippi, która dla miejscowych jest głównym źródłem utrzymania. Ojciec Ellisa łowi i sprzedaje ryby lokalnym knajpkom, Neckbone jest sierotą - mieszka z niewiele starszym wujkiem, który trudni się połowem małży. Pewnego dnia nastolatkowie spotykają na pobliskiej wyspie na tajemniczego mężczyznę (Matthew McConaughey). Mud wyznaje, że zabił w Teksasie człowieka, który skrzywdził jego ukochaną Juniper (Reese Witherspoon). Dziewczyna jest w mieście, a uciekinier chce się z nią spotkać, ale ściga go policja oraz brat i ojciec zabitego. Ellis postanawia pomóc Mudowi. Nieco bardziej sceptycznie jest do niego nastawiony Neckbone oraz Tom Blankenship (Sam Shepard), starzec o którego pomoc prosi Mud za pośrednictwem chłopców.

"Uciekinier" jest trzecim filmem 35-letniego JEFFA NICHOLSA. Film miał premierę podczas festiwalu w Cannes w 2012 roku, gdzie został bardzo entuzjastycznie przyjęty. W tytułowej roli wystąpił Matthew McConaughey, kiedyś kojarzony wyłącznie z ról czarujących macho o błękitnych oczach i śnieżnobiałym uśmiechu, dziś laureat Oscara 2014 za pierwszoplanową kreację w dramacie "Witaj w klubie". McConaughey zaczynał karierę w 1991 roku, grając w produkcjach studenckich. Przełomowym okazał się dwa lata później występ w "Uczniowskiej balandze" Richarda Linklatera. Potem było ponad 40 produkcji, wśród których, obok licznych komedii romantycznych, przynoszących aktorowi popularność i pieniądze, znalazły się takie filmy, jak: "Czas zabijania" Joela Schumachera, "Amistad" Stevena Spielberga, "Kontakt" Roberta Zemeckisa czy "Podwójna gra" D.J. Caruso. Wreszcie w roku 2011 w karierze McConaugheya nastąpiła wyraźna zmiana, zarówno w jakości filmów, jak ról, które wybiera. Zagrał w "Prawniku z Lincolna" Brada Furmana, "Pokusie" Lee Danielsa, "Magic Mike'u" Stevena Soderbergha i serialu "Detektyw", którego wraz z przyjacielem Woodym Harrelsonem był producentem. Ukoronowaniem tej doskonałej passy był Oscar za kreację chorego na AIDS Rona Woodroofa w dramacie "Witaj w klubie" Jeana-Marca Vallée. Wkrótce McConaughey wystąpi w produkcji "Interstellar" Christopher Nolan, "Sea of trees" Gusa Van Santa oraz kontynuacji Magic Mike'a". Na planie "Uciekiniera" McConaugheyowi partneruje Reese Witherspoon jako Juniper, Sam Shepard w roli Toma Blankenshipa, Tye Sheridan jako Ellis oraz Michael Shannon jako jego ojciec i Sarah Paulson jako matka.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Również wysoko oceniam tę esencjonalnie amerykańską opowieść Jeffa Nicholsa.

Zwróćcie, proszę, uwagę na znakomicie napisane i zagrane dialogi - proste, zwięzłe i trafiające w samo sedno - niemal takie, jakby wyszły spod pióra samego Ernesta Hemingwaya.

Takich filmów przegapić nie wolno! [:-)]

Arkon

Jak zazwyczaj zgadzam się z Evv [;-)]. Uciekinier(Mud) ze świetną rolą McConaugheya i młodziutkiego Sheridana. Klimat, zdjęcia i ciekawa historia powodują, że mamy do czynienia z naprawdę godnym polecenia dziełem.

Evv

pamiętacie, jak polecałam wam ten film rok temu? to teraz macie okazję go zobaczyć :P w czołówce najlepszych filmów zeszłego roku
Uciekinier
reżyseria:
USA, 2012
Opowieść klimatyczna, wielowymiarowa, dobrze zagrana. W tytułowej roli Matthew McConaughey laureat Oscara 2014 za pierwszoplanową kreację w dramacie "Witaj w klubie".
dramat
Uciekinier
4,0 5 1 10