PREMIERA

2009.11.14

CANAL+ PREMIUM

Uczciwy przekręt

Leverage

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: serial sensacyjny

czas trwania: 13 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nathan Ford (Timothy Hutton) jest detektywem specjalizującym się w wykrywaniu oszust ubezpieczeniowych. Pewnego dnia spotyka osobista tragedia. Jego jedyny syn zapada na ciężką chorobę, a jedyną szansą na uratowanie chłopca jest kosztowna kuracja eksperymentalna.

Pracodawca detektywa - potężna agencja ubezpieczeniowa - odmawia mu jednak finansowego wsparcia. Stając w obliczu śmierci syna, Nathan popada w alkoholizm i zostaje zwolniony. Opuszczony przez żonę, zdesperowany i łaknący zemsty mężczyzna, dojrzewa do tego, by wypowiedzieć swej byłej firmie prywatną wojnę. W tym celu kompletuje ekipę specjalistów. W jej skład wchodzi specjalista od komputerów Alec Hardison (Aldis Hodge), ekspert od ściągania długów Eliot Spencer (Christian Kane), akrobatka Parker (Beth Riesgraf) oraz potrafiąca skutecznie wyłudzać pieniądze aktorka Sophie Devereaux (Gina Bellman). Zespół podejmuje walkę z nadużyciami popełnianymi przez bezwzględne korporacje.

"Uczciwy przekręt" bazuje na obecnym w kinie od niepamiętnych czasów motywie zemsty. W odróżnieniu jednak od innych, bardziej konwencjonalnych historii, Nathan Ford jest cynicznym eksdetektywem, biorącym rewanż za osobistą tragedię na budzących respekt i wywołujących bezsilność organizacjach. Z czasem bowiem prywatna zemsta ustępuje idei niesienia pomocy wszystkim ofiarom nieuczciwych praktyk wszechwładnych instytucji. Fakt, iż działalność Forda i jego wspólników jest wymierzona w potężne korporacje wydaje się szczególnie intrygujący. Krytycy zaczęli nawet doszukiwać się w serialu przejawów coraz powszechniejszej w dobie światowego kryzysu nieufności wobec wielkiego biznesu. "Moim zdaniem większość problemów, z którymi mamy dziś do czynienia jest bezpośrednim skutkiem braku odpowiedzialności przedsiębiorstw" - przekonuje scenarzystka Amy Berg. "Oczywiście wina za ten stan rzeczy w dużej mierze spoczywa na administracji Busha, ale rząd nie jest w stanie nadzorować każdej firmy. Nikt z nas nie chce przecież żyć w rzeczywistości z "1984" Orwella. To, co zatem może zrobić ekipa "Uczciwego przekrętu" to ujawniać korupcję na wysokich szczeblach. Gdy społeczeństwo zrozumie, co naprawdę dzieje się za kulisami biznesu, kara wymierzy się sama".

Pomysłodawcami serialu są John Rogers i Chris Downey. Pierwszy zasłynął jako scenarzysta takich filmów, jak "Jądro ziemi" i "Kobieta-kot", asystował także przy powstawaniu "Transformers". Drugi był przez dziewięć lat producentem popularnego serialu komediowego "Diabli nadali". Wspólnie napisali scenariusz do 13 odcinków "Uczciwego przekrętu", które - wyreżyserowane przez DEANA DEVLINA (producent m.in. "Dnia niepodległości", "Godzilli" i awanturniczej trylogii "Bibliotekarz") - złożyły się na pierwszy sezon serii. Epizody te stanowiły jedną historię, ponieważ twórcy nie byli pewni, czy tak niecodzienna produkcja spodoba się publiczności, i czy nie zakończy szybko swojego ekranowego żywota. Po emisji pierwszego odcinka, która w USA miała miejsce w grudniu 2008 roku, było jednak jasne, że cykl spotkał się z wielkim zainteresowaniem. Jego nadawca, TNT zgromadził 5,6 miliona widzów, co stanowiło rekord w swojej kategorii. Stacja zamówiła więc kolejne piętnaście odcinków i w lipcu 2009 ruszyła emisja drugiego sezonu. W ekipie realizatorskiej pojawiły się nowe nazwiska, a wśród nich reżyserzy JONATHAN FRAKES i MARC ROSKIN oraz scenarzyści Amy Berg i Albert Kim.

Mówiąc o "Uczciwym przekręcie" trzeba wspomnieć o odtwórcy głównej roli Timothym Huttonie, laureacie Oscara za występ w dramacie Roberta Redforda "Zwyczajni ludzie". Charyzma i zawadiacki urok Huttona, pamiętanego z takich obrazów, jak "Sokół i koka", "Mroczna połowa" czy "Tylko jedna noc", w dużej mierze decydują o sukcesie "Uczciwego przekrętu". Powodzenie serialu jest zaś bardzo duże, o czym świadczy rzesza wiernych fanów, którzy porównują serial do takich produkcji, jak "Drużyna A", "Robin Hood" czy "Ocean's Eleven", a na jednej z internetowych witryn poświęconych serialowi wyliczają powody, dla których warto go oglądać. "Uwielbiam przekręty w wykonaniu głównych bohaterów oraz fakt, że pomagają oni pokrzywdzonym i karzą winnych" - pisze jeden z internautów, gdy inny chwali twórców cyklu za "subtelny humor i znakomite dialogi".

ODCINEK 1. NIGERYJCZYCY
Victor Dubenich prosi Nathana Forda, byłego detektywa specjalizującego się w wykrywaniu oszust ubezpieczeniowych, by pomógł odzyskać skradzione mu plany lotnicze. W akcji tej Ford widzi możliwość odegrania się na swoim byłym pracodawcy, który przyczynił się do śmierci jego syna. Kompletuje więc grupę, w skład której wchodzi specjalista od komputerów Alec, ekspert od ściągania długów Eliot Spencer, akrobatka Parker oraz niespełniona aktorka Sophie Devereaux. Po udanej akcji Victor wystawia drużynę Forda do wiatru. Unieważnia ich wypłatę i organizuje zamach na ich życie. W ramach zemsty Ford podpowiada FBI, że Dubenich jest wmieszany w afery korupcyjne. Grupa decyduje się kontynuować działalność. Wszyscy zgodnie przyznają, że przekręty są tym, co wychodzi im najlepiej. Teraz jednak chcą służyć innym w walce z bezkarnymi oszustami, wielkimi korporacjami i wszechwładnymi instytucjami. Postanawiają pomagać tym, których zawiodły legalne metody dochodzenia sprawiedliwości.
PREMIERA: sobota, 5 września 2009, godz. 17:30

ODCINEK 2. POWRÓT DO DOMU
Kapral Robert Perry jest na misji w Iraku. Nagrywa dla żony wiadomość na kasecie wideo. W tle kilku mężczyzn rozładowuje ciężarówkę. Nagle rozlegają się strzały. Żołnierz i jego kompan zostają ranni. W szpitalu Perry zostaje poinformowany, że strzelaninę wywołali irańscy rebelianci. Jednak prawda jest zupełnie inna - kapral został postrzelony przez ludzi z Castelman Security, agencji związanej z amerykańskim rządem. Armii bardzo zależy na zatuszowaniu całej sprawy. Tymczasem Perry nie otrzymuje żadnych funduszy na leczenie, a bez tego nie będzie w stanie w przyszłości podjąć żadnej pracy. Czuje się pokrzywdzony i zwraca się do drużyny Forda. Okazuje się, że to, co zdarzyło się w Iraku, nie było zwykłą pomyłką, a Perry - nie tylko jako ofiara, ale przede wszystkim jako świadek strzelaniny - jest w poważnym niebezpieczeństwie.
PREMIERA: sobota, 12 września 2009, godz. 17:30

ODCINEK 3. DWA KONIE
W pożarze stajni w Kensington Racetrack w Kentucky ginie 9 koni. Stadninę prowadzi Willie wraz z córką Aimee, miłością Eliota z czasów szkolnych. Ale to nie oni są właścicielami utraconego majątku, tylko Alan Foss, który dorobił się pieniędzy na Wall Street, a teraz niezadowolony z przychodów w inwestycję, postanowił nadrobić straty, podpalając stajnię. Foss ma dostać 2 miliony odszkodowania z IYS, agencji ubezpieczeniowej, w której kiedyś pracował Nathan. Były detektyw tym chętniej przystępuje do realizacji przekrętu. Chce, by Baltimore, jedyny ocalały z pożaru koń, wszedł w posiadanie zrujnowanego Williego, a przy okazji pogrążyć okrutnego biznesmena. Ma też nadzieję ponownie zemścić się na byłym pracodawcy. W realizacji ostatniego punktu planu przeszkadza mu Jim Sterling, były kolega i rywal z pracy, który nabiera podejrzeń, gdy przypadkiem spotyka Nathana grającego w pokera z Alanem Fossem.
PREMIERA: sobota, 19 września 2009, godz. 17:30

ODCINEK 4. CUD
Ojciec Paul próbuje przekonać miejskich urzędników, by nie pozwolili zburzyć jego świątyni. W drodze na kolejne z nimi spotkanie zostaje napadnięty i pobity. O sprawie informuje Nathana jego była żona Maggie. Okazuje się, że teren kościoła św. Mikołaja, w którym był ochrzczony zmarły syn Nata i Maggie, został obiecany bogatemu developerowi Andrew Grantowi. Grupa Forda postanawia uratować budynek poprzez zaaranżowanie w nim cudu. Niestety jeden nie wystarcza, żeby przekonać wszystkich do zachowania świątyni w nienaruszonym stanie.
PREMIERA: sobota, 26 września 2009, godz. 17:30

ODCINEK 5. BOCIAN
Belgrad. Małżeństwo Mortonów spotyka się z handlarzami dziećmi. Za możliwość adopcji małego Luki, zapłacili im ponad 100 tys. dol. Spotkanie kończy się pobiciem Joego Mortona. Oszukane małżeństwo prosi o pomoc zespół Forda. Nathana dziwi fakt, że Mortonowie nie chcą odzyskać pieniędzy. Interesuje ich tylko dziecko. Ekipa jedzie do Serbii. Znają jedynie dane Iriny, kobiety, z którą spotkali się Mortonowie. Pojawiają się na przyjęciu w ambasadzie amerykańskiej, gdzie Irina ma się pojawić. Dzięki sprytnej intrydze udaje się im się ją namówić do udziału w filmie, w którym ma zagrać matkę kilkuletniego chłopca. Irina proponuje pomoc w znalezieniu odpowiedniego dziecka. Podążający za nią Hardison i Parker docierają do magazynu, który wygląda na ponury sierociniec.
PREMIERA: sobota, 3 października 2009, godz.17:30

ODCINEK 6. SKOK NA BANK
Grupa Nathana od tygodni pracuje nad przekrętem, mającym na celu odebranie nieuczciwemu sędziemu Royowi pieniędzy i przekazanie ich pokrzywdzonej przez niego rodzinie Delgado. Wszystko wydaje się zmierzać do szczęśliwego finału. Nathan wraz ze skorumpowanym sędzią wchodzą do jednego z banków w Juan. Wewnątrz jest już Sophie. Gdy ma dojść do przekazania walizki z olbrzymią sumą pieniędzy, do banku wbiegają uzbrojeni bandyci. Już na pierwszy rzut oka widać, że nie są profesjonalistami. Okazuje się, że to ojciec i syn szantażowani przez narkotykową mafię. Mężczyźni muszą do 17. zdobyć 100 tys. dolarów lub narkotyki, o których zniknięcie zostali posądzeni. Gwarancją wykonania zadania jest porwana przez bandytów Ellen Clark, matka i żona duetu rabusiów. Ekipa Forda postanawia im pomóc. Mają na to 45 minut, bo bank zostaje otoczony przez policję, która odcina prąd w budynku i wzywa na pomoc FBI.
PREMIERA: sobota, 10 października 2009, godz. 17:30

ODCINEK 7. WESELE
Boss lokalnej mafii Nicky Moscone zastrzelił kolegę po fachu podczas rozmowy w jednej z małych włoskich restauracji. Zanim pojawiła się policja, zmusił jej właściciela, Raya Palermo, do przyznania się, że to on zabił w obronie własnej. W zamian obiecał opiekę nad jego żoną i córeczką oraz duże pieniądze. Niewinny restaurator nie miał wyboru. Trafił do więzienia na 15 lat, a Moscone nigdy nie wywiązał się z wypłaty rekompensaty finansowej rodzinie. Pięć lat później do biura Forda zgłasza się żona Raya, Theresa Palermo. Prosi o pomoc w okradzeniu mafiosa, informując jednocześnie o rychłym ślubie córki Moscone. Nathan ma wiele wątpliwości, czy powinni przyjąć zlecenie, ale w końcu daje się przekonać i cała ekipa przystępuje do przygotowania przekrętu.
PREMIERA: sobota, 17 października 2009, godz. 17:30

ODCINEK 8. W PRZESTWORZACH
Do siedziby zespołu Nathana przychodzi małżeństwo Jamesonów. Chcą porozmawiać z ekipą na temat dziwnych okoliczności śmierci ich córki Ashley. Śmierć nastąpiła na skutek zatrucia obecnym w wodzie nawozem. Zwracając się o odszkodowanie od Genogrow, firmy produkującej nawozy, zostali wyśmiani. Miażdżąca machina korporacji, przekupując biegłych sądowych jest bliska wygrania sprawy sądowej. Prawnik Jamesonów sugeruje zdobycie niezbitego dowodu na zaniedbania Genogrow, w innym wypadku nie uda się udowodnić ich winy. Takie właśnie jest zadanie Nathana i jego zespołu. Ekipa, korzystając z uroku Sophie, która odwraca uwagę strażników, wkrada się do siedziby Genogrow. Na ostatnim piętrze Nathan i reszta przeszukują biuro szefa Genogrow Allena Haldemana. Udaje im się znaleźć dokument potwierdzający fakt, że firma wiedziała, iż nawóz którym zatruła się Ashley Jameson, może być szkodliwy dla zdrowia. Jednak na ich nieszczęście z windy wychodzi Haldeman we własnej osobie.
PREMIERA: sobota, 24 października 2009, godz. 17:30

ODCINEK 9. ZIMOWY KURORT
Przejście huraganu Katrina zniszczyło dom Wayne'a Scotta. Tuż przed wyjazdem na misję do Afganistanu Wayne zatrudnił ekipę remontową Henry'ego Retzinga, która pod jego nieobecność miała doprowadzić dom do porządku. Wayne, wiedząc, że nie stać go na opłacenie remontu, wziął pożyczkę pod zastaw domu. Po powrocie okazuje się, że dom nie został naprawiony. Bank wystawił go na licytację i sprzedał za śmieszną kwotę. Beneficjentem sytuacji okazuje się Retzing, który nieruchomość nabył. Co więcej, to nie pierwsza tego typu transakcja Retzinga, który specjalizuje się w przejmowaniu majątku od ludzi, będących w trudnej sytuacji. Wayne skarży się Nathanowi, który postanawia mu pomóc.
PREMIERA: sobota, 31 października 2009, godz. 17:30

ODCINEK 10. PROGRAM 12 KROKÓW
W siedzibie grupy Nathana inwestorka pracująca dla jednego z banków żywności opowiada o oszustwie, którego padła ofiarą. Michelle, postanowiła zainwestować pieniądze powierzone jej przez pracodawcę. Udała się na spotkanie z niejakim Jackiem Hurleyem, pracownikiem McTeague, jednej z największych firm finansowych w mieście. Jack wydał jej się niezwykle uprzejmą i spontaniczną osobą Jednak po jakimś czasie zaczął unikać jej jak ognia, a co gorsza w McTeague nie było śladów przeprowadzonej między nimi transakcji. Pieniądze zniknęły. Nathan wyjaśnia Michelle, że McTeague z pewnością fałszuje swoje dane, by ukryć przekręt Hurleya. Grupa zabiera się do pracy, jednak nie jest to łatwe, gdyż Hurley dbał o to, by nie być notowanym ani na policji, ani w Internecie nawet.
PREMIERA: sobota, 7 listopada 2009, godz. 17:30

ODCINEK 11. PRZYSIĘGŁA NR 6
Do siedziby "Leverage" przychodzi wezwanie do sądu na nazwisko Alice White To jedna z tożsamości Parker, która ma stawić się na rozprawie w charakterze ławnika. Tam poznaje historię Ernesto Vargasa, który pewnej nocy, mając przed sobą mnóstwo nauki, postanowił wziąć specjalną pigułkę FastLife. To miał być dla niego zastrzyk energii, tymczasem niedługo po tym, jak jego żona Gloria poszła spać, Ernesto zmarł. Prawnik Glorii pragnie udowodnić, że FastLife nie tylko doprowadził do śmierci Ernesta, ale też, że kierownictwo korporacji wiedziało o tak groźnych skutkach ubocznych ich produktu. Parker zauważa, że prawnicy korporacji chcąc wygrać proces, uciekają się do metod nie do końca zgodnych z prawem. To wystarczający powód, żeby grupa Nathana zajęła się sprawą.
PREMIERA: sobota, 14 listopada 2009, godz. 17:30

ODCINEK 12. DAVID CZ. 1
Ian Blackpoole jest znawcą i kolekcjonerem sztuki, a przy tym jednym z dyrektorów firmy ubezpieczeniowej, która swego czasu odmówiła funduszy na leczenie syna Nathana. W efekcie chłopiec zmarł. Teraz Blackpoole organizuje galę z okazji otwarcia nowego skrzydła w muzeum sztuki. Pijany Nathan próbuje dostać się na przyjęcie. Ochrona próbuje zatrzymać ledwo trzymającego się na nogach i nie posiadającego biletu Nathana. Nagle wychodzi do niego gospodarz imprezy Ian Blackpoole i zaprasza do środka. W trakcie rozmowy Nathan informuje, że ma na sprzedaż niezwykle wartościowe dzieło sztuki. Blackpoole poruszony powagą sprawy wyszukuje z tłumu Portię di Duccio, reprezentantkę Muzeum Watykańskiego i przedstawia ją Nathanowi. Nie wie, że w rzeczywistości jest to Sophie.
PREMIERA: sobota, 21 listopada 2009, godz. 17:30

ODCINEK 13. DAVID CZ. 2
Nathanowi i jego grupie nie udaje się akcja przeciwko Blackpoole'owi. Nie dość, że nie udaje im się wykraść pierwszej z dwóch małych rzeźb na podstawie których Michał Anioł stworzył Dawida, to na dodatek w skutek działań podwładnego Blackpoole'a, Sterlinga ekipa zostaje zdemaskowana i traci siedzibę. Zdjęcia grupy Nathana trafiają do przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, a Sterling zostaje wybrany na jednego z dyrektorów firmy Blackpoole'a. Gdy Blackpoole pokazuje Sterlingowi jego nowe biuro, zastaje tam Nathana, który proponuje układ. Jeśli Blackpoole zrzeknie się stanowiska i odda swój majątek na cele charytatywne, nie zostanie okradziony. Tymczasem pozostali członkowie dawnej ekipy Nathana, każdy na własną rękę, starają się rozpracować muzealny system ochrony.
PREMIERA: sobota, 28 listopada 2009, godz. 17:30

WASZE OPINIE

dofrian

Oglądałem ten film, i powiem Wam że jest to na prawdę bardzo fajny serial! Odcinek 1-2 jest słaby, ale 3-13 rozkręcają się odcinki naprawdę ŚWIETNIE!

Oglądajcie go puki jest w Canal+

szymon_212

Obejrzałem 1 odcinek serial i jak dla mnie to on jest średni. Wolę "Magię kłamstwa" Ocena 3.

seba34

jak dla mnie słaby serial myślałem ze zobaczę coś lepszego
Uczciwy przekręt
reżyseria:
USA, 2008
Nathan Ford (Timothy Hutton) jest detektywem specjalizującym się w wykrywaniu oszust ubezpieczeniowych. Pewnego dnia spotyka osobista tragedia. Jego jedyny syn zapada na ciężką chorobę, a jedyną szansą na uratowanie chłopca jest kosztowna kuracja eksperymentalna.
serial sensacyjny
Uczciwy przekręt
4,8 5 1 16