Fox

PREMIERA

2010.08.27

CANAL+ PREMIUM

UDŁAW SIĘ

Choke

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Victor Mancini (Sam Rockwell) jest niespełnionym zawodowo trzydziestokilkulatkiem, który uczęszcza na spotkania anonimowych seksoholików tylko po to, aby podrywać tam kolejne dziewczyny, tak jak on leczące się z uzależnienia.

Razem z kolegą Dennym (Brad William Henke) pracuje w parku rozrywki Dunsboro - XVIII-wiecznym miasteczku z czasów pierwszych kolonistów, będącym lokalną atrakcją turystyczną. Matka Victora, Ida J. Mancini (Anjelica Huston), cierpi na amnezję. Przebywa w szpitalu świętego Antoniego. Jej leczenie jest sporym wydatkiem. Aby zdobyć pieniądze, Victor stosuje pewien "przekręt". Chodzi do ekskluzywnych restauracji i udając, że dławi się czymś, co było w posiłku, oczekuje na rekompensatę w postaci czeku. Pewnego dnia matka daje mu do zrozumienia, że jest gotowa opowiedzieć mu o ojcu. Victor ma nadzieję, że uzyska odpowiedzi na dręczące go pytania. Nowa lekarka matki, Paige Marshall (Kelly Macdonald), z którą wdaje się w romans, insynuuje, że tajemnica jego pochodzenia jest bardziej szokująca, niż się tego spodziewa.

"Udław się" to czwarta powieść w dorobku Chucka Palahniuka i druga ekranizacja jego prozy. Pierwszą był "Podziemny krąg", który zaadaptował na duży ekran David Fincher. Książki Palahniuka uważa się trudne do przełożenia na język kina w narzucanym przez Hollywood jarzmie politycznej poprawności i linearnej narracji. Opisywana przez niego rzeczywistość balansuje na granicy dobrego smaku, jest równie śmieszna, co cyniczna i obrazoburcza. Poprzez losy swoich bohaterów, tworzących barwną galerię różnych dziwaków, Palahniuk pokazuje, jak bardzo wspó2łczesny świat nie przystaje do ludzkich potrzeb i oczekiwań. "Udław się" to satyra o życiu - pożądaniu, utraconej wierze, traumach z dzieciństwa, uzależnieniach i dziwnych fantazjach, ale także dawaniu drugiej szansy, odkupieniu i prawdziwej miłości. Przy realizacji filmu w roli reżysera zadebiutował CLARK GREGG, znany aktor ("Iron Man", "Spartanie", "Byliśmy żołnierzami"), założyciel nowojorskiej Atlantic Theater Company, który w przypadku "Udław się" jest również autorem scenariusza. Adaptując tę surrealistyczną i kontrowersyjną historię, Gregg opierał się w dużej mierze na osobistym odbiorze powieści Palahniuka. Postanowił stworzyć "pokręconą" komedię romantyczną przepełnioną czarnym humorem, a także opowieść o matce i synu, który odkrywa, czym jest miłość. Victor Mancini, który opowiada o swoim życiu i komentuje je głosem zza kadru, to człowiek uzależniony od seksu, ekscentryk, kanciarz i manipulant, ale jednocześnie zabawny facet, który niespodziewanie zakochuje się i zmienia. Gra go znany z kreacji niekonwencjonalnych postaci Sam Rockwell ("Niebezpieczny umysł", "Naciągacze", "Frost/Nixon"), a towarzyszy mu w roli matki zdobywczyni Oscara i Złotego Globu Anjelica Huston ("Honor Prizzich", "Niezłomni", "Pociąg do Darjeeling"). Grając kobietę, która kocha syna ponad wszystko, ale nie zawsze potrafi to okazać, aktorce udało się uchwycić przesłanie filmu, że nawet skrzywdzeni i skomplikowani ludzie potrafią kochać i mogą być kochanymi. Dowodem na to jest doktor Paige Marshall, zupełnie inna kobieta niż te, które dotychczas spotykał Victor. W postać tę wcieliła się szkocka aktorka Kelly Macdonald ("Trainspotting", "Dziewczyna z kawiarni" - nominacja do nagrody Emmy i Złotego Globu, "To nie jest kraj dla starych ludzi"). Zdjęcia Tima Orra (" Mroczne dziedzictwo", "Kwestia zaufania", "Boski chillout") dobrze oddają kontrasty fabuły. Muzykę skomponował Natan Larson, były gitarzysta zespołu "Shudder to Think". "Udław się" został uhonorowany na festiwalu Sundance specjalną nagrodą (Special Jury Prize for Best Work by an Ensemble Cast) za doskonałe role całej obsady.

WASZE OPINIE

keke

Ja też wyłączyłem po pół godzinie. Głupota.

pedro

Próbowałem obejrzeć ten film i zrezygnowałem po 30 minutach. Nudny, słaby. Nie polecam !!!
UDŁAW SIĘ
reżyseria:
USA, 2008
Victor Mancini (Sam Rockwell) jest niespełnionym zawodowo trzydziestokilkulatkiem, który uczęszcza na spotkania anonimowych seksoholików tylko po to, aby podrywać tam kolejne dziewczyny, tak jak on leczące się z uzależnienia.
komediodramat
UDŁAW SIĘ
3,2 5 1 14