PREMIERA

2008.10.14

CANAL+ PREMIUM

UGÓR

Polska, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: obyczajowy

czas trwania: 61 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dwaj bracia mieszkają wraz ze schorowaną matką na zapadłej wsi, prowadząc chylące się ku upadkowi gospodarstwo. Poważny i odpowiedzialny Jan (Bogdan Tymoszyk) wierzy, że można je jeszcze ocalić. Mimo to od dłuższego czasu wyprzedaje dobytek: maszyny, inwentarz i ziemię.

Młodszy Tomek (Bodo Kox) nie ma złudzeń. Nienawidzi rodzinnej wsi, nie wiążą go żadne sentymenty z domem i najchętniej sprzedałby wszystko i uciekł do miasta. Bracia trzymają w tajemnicy prawdziwy stan gospodarstwa przed starą matką (Regina Grudzień), która od dawna nie wychodzi z domu. Opowiadają jej, jak wszystko sprawnie działa i jakie przynosi zyski. Tymczasem Tomek zaprzyjaźnia się z Anką (Joanna Gleń), młodą sąsiadką, która samotnie wychowuje córeczkę. Znajomość rozkwita i Tomek zaczyna wreszcie snuć konkretne plany na przyszłość. Pewnego dnia zostawiona bez opieki matka braci postanawia wyjść z domu i obejrzeć gospodarstwo.

Dominik i Piotr Matwiejczykowie to jedni z najbardziej liczących się i najciekawszych twórców polskiego offu. Urodzeni we Wrocławiu bracia zajęli się kinem podobno z nudów. Początkowo bazowali na parodiach amerykańskich produkcji, ale z czasem DOMINIK MATWIEJCZYK zaczął coraz wyraźniej pracować nad własnym stylem i filmowym językiem. O jego produkcjach coraz częściej mówi się "kino autorskie" zamiast "kino offowe". Warsztatu uczył się w nietypowy sposób, asystując przy realizacji reality show. W 2004 roku jego "Krew z nosa" stała się wydarzeniem w środowisku kina niezależnego, przynosząc młodemu twórcy m.in. Offskara za najlepszą reżyserię. Potem Dominik Matwiejczyk nakręcił m.in. "Krótką histerię czasu", a także "Rzeźnię nr 1" i "Ugór", który zdobył m.in. Nagrodę Główną w konkursie kina niezależnego na FPFF w Gdyni, Offskara oraz Grand Prix na TOFFI Festival. W "Ugorze" warto też zwrócić uwagę na kreację Bodo Koxa, aktora-amatora, który za rolę Tomka został wybrany najlepszym aktorem w konkursie kina niezależnego na festiwalu w Gdyni.

WASZE OPINIE

majsterek

Bardzo ciekawy film.
Dużym plusem są zdjęcia i montaż. Również dobra jest gra aktorów. Ogólnie jednen z lepszych filmów Dominika Matwiejczyka.

dezerter

Bardzo dobre kino niezależne. Film przedstawia historię 2 braci o odmiennych charakterach, którzy opiekują się chorą matką i zmagają się z problemami finansowymi - musz wyprzedawać majątek i ziemię i ukrywać to przed matką. Poważny temat, ale pokazany z nutką specyficznego humoru. Okazuje się, że można kręcić filmy niskim kosztem. Polecam ! Żałuję jedynie, że przegapiłem inne filmy offowe emitowane na C+ w zeszłym roku... Może jakaś powtórka ? Jestem gotowy nawet zarwać nockę...
UGÓR
Polska, 2005
Dwaj bracia mieszkają wraz ze schorowaną matką na zapadłej wsi, prowadząc chylące się ku upadkowi gospodarstwo. Poważny i odpowiedzialny Jan (Bogdan Tymoszyk) wierzy, że można je jeszcze ocalić. Mimo to od dłuższego czasu wyprzedaje dobytek: maszyny, inwentarz i ziemię.
obyczajowy
UGÓR
4,3 5 1 4