PREMIERA

2006.11.07

CANAL+ PREMIUM

Ukryte

Cache

Francja/Austria/Niemcy/Włochy, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 114 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zdobywca trzech nagród w Cannes - za reżyserię, Nagrody Jury Ekumenicznego i FIPRESCI - w reżyserii jednego z canneńskich ulubieńców, Michaela Haneke. W rolach głównych duet świetnych francuskich aktorów: Daniel Auteuil i Juliette Binoche.

Laurentowie to typowa francuska rodzina z wyższej klasy średniej: mieszkają w ładnym domu na cichej paryskiej ulicy, a ich jedynym problemem jest wybór miejsca na kolejne wakacje. Georges (Daniel Auteuil) prowadzi popularny telewizyjny program o literaturze, a jego żona Anne (Juliette Binoche) pracuje w wydawnictwie. Dumą rodziców jest ich kilkunastoletni syn, Pierrot. Pewnego dnia to sielskie status quo zostaje nieodwracalnie zakłócone. Georges dostaje kasetę, na której jest zapis kilkugodzinnej obserwacji ich domu. Mężczyzna nie wie, kim jest autor, ale domyśla się, że na tym nie poprzestanie. Rzeczywiście, w niedługim czasie, pojawiają się kolejne kasety. Ich treść staje się coraz bardziej intymna, ale "obserwator" wciąż nie ujawnia swojej tożsamości ani żądań. Zaniepokojony Georges udaje się na policję, która jednak bagatelizuje jego zgłoszenie. Tymczasem do kolejnych taśm autor dołącza rysunki, które naprowadzają Georgesa na trop arabskiego chłopca, którego przed laty mieli adoptować jego rodzice. Georges odnajduje Majida (Maurice Benichou), który wydaje się zaskoczony jego wizytą. Konfrontacja ta prowadzi do tragicznego finału.

MICHAEL HANEKE uchodzi za jednego z najciekawszych twórców europejskich. Zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. na MFF w Cannes, gdzie otrzymał Grand Prize Jury za "Pianistkę" i Nagrodę Jury Ekumenicznego za "Kod nieznany". Film "Funny Games" przyniósł mu m.in. Srebrnego Hugo na MFF w Chicago. Haneke, absolwent filozofii, psychologii i teatrologii z powodzeniem wystawia także swoje sztuki teatralne. Do filmu "Ukryte" napisał również scenariusz. Za jego produkcję odpowiadały: kilkakrotna producentka dzieł Haneke'ego, Veit Heiduschka ("Funny Games", "Czas wilka") oraz Margaret Menegoz ("Danton", "Miłość Swanna"), która pracowała z reżyserem przy jego "Czasie wilka". Operator Christian Berger spotkał się wcześniej z Haneke na planach "Benny's Video" i "Pianistki". Za scenografię filmu odpowiadał Emmanuel de Chauvigny ("Piękna złośnica", "W poniedziałek rano").

W postać Georgesa wcielił się Daniel Auteuil. Dwukrotny zdobywca Cezara ("Jean de Florette", "Dziewczyna na moście") ma w dorobku tak głośne produkcje, jak "Królowa Margot", "Serce jak lód", "Markiz de Sade", "Plotka" i "36". Jego filmową żonę zagrała Juliette Binoche, która pracowała z Auteuilem kilka lat wcześniej na planie "Wdowy św. Piotra". Aktorka zdobyła Oscara za "Angielskiego pacjenta" i Cezara za "Trzy kolory: Niebieski". Zagrała też w filmach, takich jak "Wichrowe wzgórza", "Huzar", "Kod nieznany", "Czekolada" i "Zakochany Paryż". W filmie pojawiają się również: legenda francuskiego kina Annie Girardot (Cezary za filmy "Doktor Francoise Gailland", "Nędznicy" i "Pianistka"), Maurice Benichou ("Amelia", "Czas wilka") i Daniel Duval ("Powiew nocy", "Czas, który pozostał").

Film Haneke'ego zdobył m.in. trzy nagrody na MFF w Cannes (reżyseria, Nagroda Jury Ekumenicznego i FIPRESCI), pięć Europejskich Nagród Filmowych (film roku, reżyseria, montaż, rola Auteuila i FIPRESCI) oraz cztery nominacje do Cezara (reżyseria, scenariusz, role Benichou i Afkira).

WASZE OPINIE

jamarta

Film oglada sie sadzac, ze to thriller kryminalny. Geniusz rezysera polega na ubraniu dramatu politycznego w taka forme.

Frąc

Ostatnio pojawiła się moda na filmy, wktórych nic się nie wyjaśnia do końca(patrz chociażby Broken Flowers). Tutaj jest podobnie. Jednak urok tej historii polega na świetnym budowaniu dramaturgii całej historii. Od początku do końca widz ogląda z zapartym tchem kolenjne odsłony historii dziennikarza telewuzyjnego prowadzące program o książkach. No i przy okazji może utwierdzić się w przekonaniu, że Frnacuzi potrafią kręcić filmy, a D.Autoeil jest niekwestionowaną gwiazdą tej kinematografii. Po prostu jedno z nalepdzych dzieł znad Sekwany ostatnich lat nie wliczając w to jeszcze Vidoqa i 36. To trzeba po prostu zobaczyć.

pedro

Wspaniały dramat z elementami thrillera. Świetni aktorzy i perfekcyjna reżyseria. Polecam wszystkim. Super !!!
Ukryte
reżyseria:
Francja/Austria/Niemcy/Włochy, 2005
Zdobywca trzech nagród w Cannes - za reżyserię, Nagrody Jury Ekumenicznego i FIPRESCI - w reżyserii jednego z canneńskich ulubieńców, Michaela Haneke. W rolach głównych duet świetnych francuskich aktorów: Daniel Auteuil i Juliette Binoche.
dramat
Ukryte
3,7 5 1 18