Paramount Pictures

PREMIERA

2007.06.18

CANAL+ PREMIUM

UKRYTY WYMIAR

Event Horizon

Wlk. Brytania/USA, 1997

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction/horror

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W 2040 roku, w okolicy ostatniej planety Układu Słonecznego, Neptuna, zniknął w tajemniczych okolicznościach statek kosmiczny "Event Horizon" z kilkunastoosobową załogą na pokładzie. Siedem lat później na Ziemię docierają sygnały wysłane z zaginionego statku.

W kierunku wraku wyrusza załoga naukowo-badawcza, na której czele staje kapitan Miller (Laurence Fishburne). Na pokładzie jest też doktor Weir (Sam Neill), konstruktor "Event Horizon". Kiedy ratownicy zbliżają się do odnalezionego statku, ich własna maszyna zaczyna się dziwnie zachowywać. Aby ją naprawić załoga musi przenieść się na pokład wraku, gdzie Miller i jego ludzie stają oko w oko z koszmarną prawdą o swoich poprzednikach - załodze "Event Horizon". Okazuje się, że wszyscy zginęli, a znikający statek ma na pokładzie urządzenie umożliwiające podróże międzywymiarowe. Załoga Millera nie chce przenosić się w inną przestrzeń, ale wygląda na to, że na opuszczenie statku jest już za późno.

PAUL W. S. ANDERSON konsekwentnie kieruje swoje twórcze zainteresowania w stronę obrazów z pogranicza thrillera i horroru. Debiutancki thriller "Zakupy 'crash and carry'", pokazywany podczas festiwalu Fantasporto, opowiada o dwójce ekscentrycznych złodziei uzależnionych od adrenaliny. Rok później powstał "Mortal Kombat", jeden z filmów, który rozpoczął modę na ekranizowanie gier komputerowych. Po "Ukrytym wymiarze" Anderson zrealizował takie przeboje, jak "Resident Evil", w którym zagrała jego narzeczona, Milla Jovovich, "Żołnierz przyszłości" z Kurtem Russellem czy źle przyjęty przez krytykę "Obcy kontra Predator", przeciwko któremu protestowała sama Sigourney Weaver, gwiazda filmów o "Obcym".

W "Ukrytym wymiarze" statkiem, który architektonicznie wzorowany był na katedrze Notre Dame, podróżował m.in. Laurence Fishburne czyli Morfeusz z serii "Matrix", nominowany do Oscara za rolę w "Tinie" (1993) . Doktora Weira zagrał 3-krotnie nominowany do Złotego Globu Sam Neill, Irlandczyk wychowany w Nowej Zelandii, któremu popularność przyniosły role w "Fortepianie" (1993), "Omenie 3" (1981), znakomitym "Świecie na talerzu" (2000) czy w dwóch częściach "Parku Jurajskiego" (1993 i 2001).

WASZE OPINIE

inferno

Generalnie film jest niezły i warto go obejrzeć choć jest to mały plagiat filmu z połowy lat 80 "Ciemna Strona Księżyca" filmu bardzo dobrego choć bardzo zapomnianego nie wiem dlaczego nie można go dostać nigdzie na żadnym nośniku czy to DVD czy VHS a szkoda

Arek

Widziałem go z 5 razy i chętnie do niego wracam. Gdyby tak jeszcze powtórzono całą serię Obcego, najlepiej w rozszerzonej wersji...

petersmith21

Zdecydowanie polecam. Film w reżyserii PAULA W. S. ANDERSONA i jest to chyba Jego najlepszy film. Na pewno nie poraża jakimiś rewelacyjnymi efektami specjalnymi ale... ma klimat. Ma klimat, który wspaniale potrafi nadrobić wpadki scenariuszowe. Paru aktorów to I liga z Hollywood.

pozdrawiam
UKRYTY WYMIAR
Wlk. Brytania/USA, 1997
W 2040 roku, w okolicy ostatniej planety Układu Słonecznego, Neptuna, zniknął w tajemniczych okolicznościach statek kosmiczny "Event Horizon" z kilkunastoosobową załogą na pokładzie. Siedem lat później na Ziemię docierają sygnały wysłane z zaginionego statku.
film science fiction/horror
UKRYTY WYMIAR
4,3 5 1 46