Universal
  • Oscar

PREMIERA

2008.12.25

CANAL+ PREMIUM

ULTIMATUM BOURNE'A

USA/Niemcy, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jason Bourne (Matt Damon) wciąż musi walczyć o przetrwanie. Po tym jak stworzony przez niego tajny program Treadstone został przejęty przez Ministerstwo Obrony, a jego nazwę zmieniono na Blackbriar, były agent stał się dla dawnych zwierzchników wysoce niewygodny. Z wymazaną pamięcią, nie mając nic do stracenia po śmierci ukochanej kobiety, postanawia za wszelką cenę poznać prawdę o sobie.

Tymczasem pewien londyński dziennikarz śledczy Simon Ross (Paddy Considine) wpada na trop operacji Blackbriar i chce skontaktować się z Bournem, by wydobyć od niego sensacyjne informacje do artykułu. Nie zdaje sobie sprawy, z jakim zagrożeniem wiąże się to spotkanie. Mimo zachowania wszelkich środków ostrożności, Bourne zostaje błyskawicznie namierzony przez CIA i jedynie dzięki dużemu sprytowi udaje mu się uciec. Szef operacji Blackbriar Noah Vosen (David Strathairn) nie ustaje w pościgu za byłym agentem w żadnym zakątku ziemi. W końcu usiłując poznać prawdę o sobie Bourne trafia do Nowego Jorku, gdzie jego historia miała swój początek.

Jason Bourne, stworzony na kartach bestsellerowych powieści Roberta Ludluma, to jedyny bohater mogący skutecznie konkurować z legendarnym Jamesem Bondem. Jednak w odróżnieniu od agenta 007, Bourne to postać tragiczna, która staje się celem dla tych, którzy go stworzyli. Daleko mu do dżentelmena, a zamiast stawiać czoła terrorystom chcącym zdobyć panowanie nad światem, walczy jedynie o przetrwanie. "Ultimatum Bourne'a" to trzecia i zamykająca część serii. Za kamerą stanął ponownie PAUL GREENGRASS. Po tym, jak "Krucjata Bourne'a", czyli druga część przygód byłego agenta CIA, okazała się kasowym i artystycznym sukcesem, producenci nie widzieli powodów, by zmieniać reżysera, który wniósł do serii właściwy sobie przyziemny, realistyczny styl. To właśnie ów realizm przyniósł Greengrassowi berlińskiego Złotego Niedźwiedzia za "Krwawą niedzielę" (2002) i nominację do Nagrody Akademii za "Lot 93" (2006), będący próbą rekonstrukcji zdarzeń z pokładu samolotu porwanego przez terrorystów 11 września 2001 roku. Reżyser zdaje się być całkowicie świadomy tego, co trylogia o Bourne'ie wnosi do gatunku filmów o superagentach: "Filmy z tej serii przedefiniowują gatunek i nadają mu bardziej ludzki, realistyczny wymiar. Widzowie mają poczucie, że akcja rozgrywa się tuż przed ich oczyma i skupiają na niej taką uwagę, jak na wydarzeniach na żywo. Stają się jej aktywnymi uczestnikami, a nie zwykłymi obserwatorami podziwiającymi efekty wizualne i wielkie eksplozje". Chociaż Matt Damon po premierze otwierającej trylogię "Tożsamości Bourne'a" zarzekał się, że nie weźmie udziału w kolejnych produkcjach serii, ostatecznie zmienił zdanie. Dał się przekonać nie tylko wysoką gażą, ale też scenariuszem i nazwiskiem reżysera. Dziś trudno sobie wyobrazić Bourne'a bez jego udziału, choć aktor w ogóle nie widział się w roli gwiazdy kina akcji i jak przyznaje, mówił do siebie: "Matt, jesteś niezbyt sprawnym fizycznie gościem z przeciętną aparycją. Może nadajesz się na pozbawionego ambicji młodego geniusza czy sympatycznego oszusta, ale Bond? Śmiechu warte. Do dziś zastanawiam się, co strzeliło Dougowi Limanowi do głowy, że postanowił zaangażować mnie do "Tożsamości Bourne'a" - dodaje Damon.

Realizacja zdjęć do "Ultimatum Bourne'a" była dla ekipy prawdziwym wyzwaniem. Kręcono je w rekordowej ilości miejsc, m.in. na londyńskim lotnisku Heathrow i nowojorskim JFK, na dworcach kolejowych Gare du Nord w Paryżu, Waterloo w Londynie, w Madrycie czy w marokańskim Tangerze. Mieszkańcy Nowego Jorku mieli okazję zobaczyć pokazy kaskaderskie na wyłączonej z ulicznego ruchu części Manhattanu. Amerykańska Akademia Filmowa doceniła kunszt realizacyjny przyznając "Ultimatum Bourne'a", jako jedynemu z serii, trzy nagrody w kategoriach technicznych (m.in. za montaż i dźwięk).

Nagrody filmowe

Najlepszy dźwięk, David Parker, Kirk Francis, Scott Millan, ULTIMATUM BOURNE'A
Najlepszy montaż, Christopher Rouse, ULTIMATUM BOURNE'A
Najlepszy montaż dźwięku, Karen Baker Landers, Per Hallberg, ULTIMATUM BOURNE'A

WASZE OPINIE

Ktoś

Zajefajny film... boski ! kocham go !!

suchy101

Dobry film akcji trzymający w napięciu-Bardzo mi się podobała POLECAM ! ocena 8,5/10

villemo

Solidne w swoim gatunku, bazujące na pościgach przeistaczających się w kolejne pościgi kino.
Mimo słabości do tego gatunku - dla mnie trochę za mało (by np. uważać Ultimatum na film miesiąca). Bez choćby zalążka ciekawej fabuły film aż się prosił o porownanie chocby ze znacznie lepszą częścią I.

Druga sprawa - rozumiem, ze w ksiazce tytulowe ultimatum zostalo jakos wytlumaczone. Ale film to film, nalezalo zrobic cokolwiek, zeby tytul mial sens.
ULTIMATUM BOURNE'A
reżyseria:
USA/Niemcy, 2007
Jason Bourne (Matt Damon) wciąż musi walczyć o przetrwanie. Po tym jak stworzony przez niego tajny program Treadstone został przejęty przez Ministerstwo Obrony, a jego nazwę zmieniono na Blackbriar, były agent stał się dla dawnych zwierzchników wysoce niewygodny. Z wymazaną pamięcią, nie mając nic do stracenia po śmierci ukochanej kobiety, postanawia za wszelką cenę poznać prawdę o sobie.
film sensacyjny
ULTIMATUM BOURNE'A
4,7 5 1 77