PREMIERA

2009.12.11

CANAL+ PREMIUM

UMOWA

The Deal

USA/Kanada, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Charlie Berns (William H. Macy) jest producentem filmowym. Niegdyś odnosił wielkie sukcesy, jednak po latach niepowodzeń jego notowania w Hollywood drastycznie spadły.

Zrezygnowany filmowiec rozważa już nawet samobójstwo, kiedy nieoczekiwanie nawiedza go siostrzeniec Lionel (Jason Ritter), początkujący scenarzysta. Chłopak odwodzi Bernsa od samobójczych zamiarów, po czym roztacza przed nim wizję wspólnego przedsięwzięcia: niekonwencjonalnego filmu biograficznego o XIX-wiecznym brytyjskim polityku Benjaminie Disraelim. Entuzjazm Lionela udziela się Charliemu, a do tego zainteresowanie projektem wyraża wpływowe studio, które deleguje do nadzoru nad nim agentkę Deidre Hearn (Meg Ryan). Prace nad filmem postępują bez przeszkód do momentu, gdy zostaje uprowadzony odtwórca głównej roli Bobby Mason (LL Cool J). Berns nie traci jednak rezonu, przenosi plan filmowy do Europy i wprowadza do scenariusza kolejne zmiany, w których ciężko połapać się nawet jemu samemu.

Benjamin Disraeli był XIX-wiecznym mężem stanu, który w historii zapisał się jako jeden z najwybitniejszych premierów Wielkiej Brytanii. Właśnie jemu ma być poświęcona produkcja autorskiego tandemu, złożonego z wypalonego producenta-weterana i pełnego energii scenarzystę-żółtodzioba. W ich wersji Disraeli jest jednak czarnoskóry, a akcja filmu ma się rozgrywać w RPA. Kolejne nieprzewidziane przypadki i komplikacje sprawiają, że filmowcy raz za razem zmieniają scenariusz, aż biograficzny obraz przeobraża się w idiotyczną krwawą jatkę, która obraża Arabów, Żydów, kobiety, a także inteligencję widzów. Historia ta została pierwotnie opisana przez Petera Lefcourta w szalenie zabawnej powieści "Umowa", która stała się podstawą scenariusza filmu STEVENA SCHACHTERA ("Mąż idealny", "Od drzwi do drzwi"). Lefcourt, doświadczony producent i scenarzysta, laureat Emmy za serial "Cagney i Lacey", przedstawił współczesną Fabrykę Snów w bardzo krzywym zwierciadle. Do przedsięwzięcia został zaangażowany William H. Macy (trzy nominacje do Złotego Globu i jedna do Oscara), który nie tylko podjął się zagrania głównej roli, ale i napisania wraz z Schachterem scenariusza. Oprócz obdarzonego charakterystyczną twarzą Macy'ego w obsadzie "Umowy" pojawiła się także m.in. Meg Ryan, znany raper LL Cool J oraz Elliott Gould, czyli niezapomniany Trapper John z filmu "MASH" Roberta Altmana. Jedna z najtrafniejszych recenzji "Umowy" pojawiła się w tygodniku "Boston Phoenix", gdzie napisano, że obraz Schachtera jest "żywą, ostrą satyrą, wymierzoną poniekąd w samych twórców. Trudno jej się oprzeć, kiedy czysty idiotyzm zostaje wyszydzony przez doborową obsadę z Williamem H. Macym na czele".

WASZE OPINIE

yiyi

ujdzie jakoś ale ostatnio coraz wieksz bieda tu[:-(]

pedro

Spodziewałem się czegoś dobrego, a tu kolejna komedia romantyczna. Nie dotrwałem do końca.

Bartolomeusz

Wydawałoby się, że "Umowa" będzie ciętą satyrą na Fabrykę Snów, i tworzenie hollywoodzkich produkcji. Nic bardziej mylnego. To typowa komedia romantyczna, która w niektórych momentach jest nawet niezła. Pierwsza połowa filmu jest najlepsza ( przyzwoite dialogi w sarkastyczną nutą w tle). I zamiast tego się trzymać aż do końca, reżyser zmierza w kierunku lukrowanej amerykańskiej papki z obowiązkowym romansem na drugim planie, który w pewnej chwili staje się pierwszoplanowym problemem. Pomimo tego, film najgorszy nie był. Głównie dzięki duetowi Ryan- H. Macy, którzy ukazali grane przez siebie postacie w ironiczny sposób. Ale spodziewałem się zupełnie czegoś odwrotnego, coś na kształt niezłego acz zjechanego równo przez forumowiczów obrazu "Jak się robi tv". "Umowa" miała zadatki, ale zostały one zmarnowane przez niepotrzebne wątki i niedopracowany scenariusz.
UMOWA
reżyseria:
USA/Kanada, 2008
Charlie Berns (William H. Macy) jest producentem filmowym. Niegdyś odnosił wielkie sukcesy, jednak po latach niepowodzeń jego notowania w Hollywood drastycznie spadły.
komedia
UMOWA
2,8 5 1 11