PREMIERA

2006.02.26

CANAL+ PREMIUM

UNIK

L'esquive

Francja, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Paryskie przedmieścia. Ponure blokowiska zamieszkują emigranci z rozmaitych krajów. Nastoletni mieszkańcy komunalnych domostw, wzorem swoich kolegów na całym świecie, sprawdzają smak dorosłego życia paląc po kryjomu papierosy i kradnąc pierwsze pocałunki.

Jednym z nich jest zamknięty w sobie i nieśmiały Krimo (Osman Elkharraz). Pewnego dnia chłopak pojawia się na próbie szkolnego przedstawienia klasycznych "Igraszek trafu i miłości" Pierre'a Marivaux z 1730 roku. Tu poznaje atrakcyjną blondynkę Lydię (Sara Forestier). Krimo jest tak bardzo oczarowany dziewczyną, że mimo licznych zahamowań, postanawia ją zdobyć. Dochodzi do wniosku, że jedyną szansą na zbliżenie są wspólne próby spektaklu, w którym Lydia gra główną rolę. Jest tak zdeterminowany, że decyduje się przekupić partnerującego Lydii Rachida (Rachis Hami), by odstąpił mu swoją rolę. Dla nowego obiektu uczuć Krimo porzuca niedawną dziewczynę (Sabrina Ouazani). W cieniu podmiejskich slamsów rodzi się nietypowa historia miłosna.

"Unik" to "czarny koń" Cezarów 2005. Skromny film bez gwiazdorskiej obsady zdyskontował wszystkich słynnych rywali i zdobył cztery Cezary w najważniejszych kategoriach: film roku, reżyseria, scenariusz i najbardziej obiecująca aktorka. Twórcą wyjątkowego dzieła jest Tunezyjczyk ABDEL (ABDELLATIF) KECHICHE, który karierę we Francji rozpoczął jako aktor teatralny. W 1984 roku zadebiutował w filmie "Herbatka w samowarze" ("Le The a la menthe"), a później wystąpił jeszcze m.in. w "Niewinnych" i "Bezness". W 2000 roku wyreżyserował swój pierwszy film - słynną już "Winę Woltera". "Unik" to jego drugie pełnometrażowe dzieło; do obu napisał też scenariusze (do drugiego wspólnie z Ghalią Lacroix). Większość ról w "Uniku" grają aktorzy amatorzy. Wrażenie autentyzmu potęgują surowe zdjęcia kręcone kamerą cyfrową.

Osman Elkharraz i Sabrina Ouazani pojawili się na planie filmowym po raz pierwszy, ale ich kreacje zostały wyróżnione nominacjami do Cezara. Sara Forestier, która statuetkę otrzymała, ma już w dorobku kilka produkcji, takich jak "Jej świat duchów", "Quelques jours entre nous" i "Za ile mnie pokochasz". Oprócz czterech Cezarów film Kechiche'a zdobył też Nagrodę Specjalną na MFF Niezależnych w Buenos Aires, Nagrodę Specjalną Jury i FIPRESCI na MFF w Istambule, Grand Prix na FF w Entrevues, Nagrodę Honorową za reżyserię na FF w Sztokholmie oraz trzy nagrody aktorskie (Forestier, Ouazani i Nanou Benhamou) na MFF o Miłości w Mons.

WASZE OPINIE

ju

Tak, KONIECZNIE zaprezentujcie ten film jeszcze raz. BŁAGAM!

zax

Oglądałem tylko kawałek i bardzo mi się spodobał. Mam wielką prożbe puście go w najbliszym czasie.

djsosna

Bardzo ciekawy film,doskonale pokazujący życie emigrantów we Francji. Sama produkcja choć mniemam że niskobudżetowa to fajnie zrobiona i przyjemnie się ogląda,zwłaszcza że Lydia to naprawde ładna dziewczyna a jej koleżanki grają naprawdę super ;) reasumując, polecam ten film i ode mnie nota +4.
UNIK
reżyseria:
Francja, 2003
Paryskie przedmieścia. Ponure blokowiska zamieszkują emigranci z rozmaitych krajów. Nastoletni mieszkańcy komunalnych domostw, wzorem swoich kolegów na całym świecie, sprawdzają smak dorosłego życia paląc po kryjomu papierosy i kradnąc pierwsze pocałunki.
dramat obyczajowy
UNIK
4,2 5 1 32