PREMIERA

2005.11.13

CANAL+ PREMIUM

Upadek

Der Untergang

Niemcy/Włochy/Austria, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat historyczny

czas trwania: 149 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Berlin wiosną 1945 roku. II wojna światowa dobiega końca. Do bombardowanej stolicy III Rzeszy zbliżają się wojska rosyjskie i amerykańskie. Na ulicach miasta panuje totalny chaos. Do obrony miasta stają nawet dzieci, ale klęska nazistów jest już przesądzona.

25-letnia Traudl Junge (Alexandra Maria Lara) od trzech lat jest sekretarką Hitlera, pisząc mu przemówienia i uczestnicząc w prywatnych przyjęciach. Teraz, kiedy wódz wraz z grupą najbliższych współpracowników ukrywa się w zbudowanym 10 metrów pod poziomem berlińskich ulic bunkrze, Traudl również stoi u jego boku. W nowocześnie wyposażonym obiekcie nie brakuje niczego, z wyjątkiem drogi ucieczki. Elita nazistów jest więc uwięziona w luksusowym grobowcu. Wszyscy mają świadomość zbliżającego się końca. Hitler, mimo postępującej choroby Parkinsona, wciąż stara się pełnić obowiązki. Odmawia wyjazdu z Berlina, a tych, którzy uciekają traktuje jak dezerterów.

Adolf Hitler, jeden z najbardziej krwawych dyktatorów w historii świata, doczekał się już kilkudziesięciu filmów na swój temat. Największe kontrowersje wzbudza jednak "Upadek", który oprotestowywano jeszcze przed premierą. Zarzucano mu, również w Niemczech, nie tylko wybielanie osoby Hitlera, ale wręcz fałszowanie faktów. Nie do końca słusznie. Film opisuje okres okryty mgłą tajemnic i domysłów, ale scenariusz oparto na drobiazgowych badaniach historycznych, w tym dwóch książkach biograficznych: "Inside Hitler's Bunker" Joachima Festa oraz "Z Hitlerem do końca" Traudl Junge i Melissy Müller. Zwłaszcza wspomnienia Traudl Junge, sekretarki Hitlera, pomogły w rekonstrukcji ostatnich 12 dni życia wodza III Rzeszy.

Za kamerą stanął ceniony niemiecki twórca średniego pokolenia OLIVER HIRSCHBIEGEL, reżyser głośnego "Eksperymentu" i serialu "Komisarz Rex". W postać dyktatora wcielił się legendarny szwajcarski aktor Bruno Ganz. Do swojej roli przygotowywał się m.in. podpatrując w szpitalu chorych na Parkinsona. W bogatym twórczym dorobku Ganza są filmy należące już do klasyki kina, jak "Amerykański przyjaciel", "Chłopcy z Brazylii", "Nosferatu wampir" czy "Niebo nad Berlinem". Evę Braun zagrała laureatka Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie za "Aimee i jaguar", Juliane Köhler ("Nigdzie w Afryce"). Rolę Traudl Junge powierzono młodej niemieckiej aktorce rumuńskiego pochodzenia Alexandrze Marii Larze ("Doktor Żywago", "Napoleon Bonaparte", "Nadzy"). Kosztujący 14 milionów euro film już w ciągu pierwszych dni po premierze przyciągnął do niemieckich kin pół miliona widzów. W 2005 nominowano go do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

trutka

Polecem bardzo ten film. film oceniam na 5

Kuba

Uwazam ze hitler zostal przedstawiony jako rozsadny czlowiek. Nie malowal obrazow tanczac, tylko pokazywal jak cudowna byla by 3 rzesza. Nie znam dokladnie ostatnich dni hitlera z innych zrodel. Ale to jak? tak nagle wytrzezwial w ostatnich dniach? no niewiem. W kazdym razie film ukazuje biednych niemcow po ktorych ida straszni ruscy.

David

Po obejrzeniu filmu, jestem zmuszony skrytykować postać Fuehrer'a. Jako Adolfa Hitlera nastawili jakiegoś starego aktora, co w ogóle nie kojarzy się z Wodzem III Rzeszy. Nie jest on w żaden sposób jego podobizną. W filmie źle przedstawili sytuację Niemiec podczas ostatnich dni. Zbyt źle oceniacie Adolfa Hitlera. Nie był On jednak "takim dziadkiem" co o nim sądzicie. Nieliczni znają prawdziwą historię Fuehrer'a. Muszę również stwierdzić, że w rzeczywistości Bruno Ganz (filmowy Hitler), nie jest absolutnie podobny do Fuehrer'a. Ma siwe wlosy i w ogóle. Zresztą, sami zobaczycie, jeśli dobrze poszukacie. Polecam oglądnąć film, lecz nie przykładać sobie, że wszystko co jest przedstawione na filmie było identyczne. Pozdrawiam.
Upadek
Niemcy/Włochy/Austria, 2004
Berlin wiosną 1945 roku. II wojna światowa dobiega końca. Do bombardowanej stolicy III Rzeszy zbliżają się wojska rosyjskie i amerykańskie. Na ulicach miasta panuje totalny chaos. Do obrony miasta stają nawet dzieci, ale klęska nazistów jest już przesądzona.
dramat historyczny
Upadek
4,5 5 1 195