PREMIERA

2012.01.10

CANAL+ PREMIUM

Upał

Polska, 1964

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 81 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lato. Panuje nieznośny upał. Stolica świeci pustkami. Przepracowani członkowie rządu postanawiają wyjechać na krótki odpoczynek za miasto. Premier (głos Władysław Hańcza) prosi dwóch Starszych Panów (Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski), aby w czasie nieobecności władz zaopiekowali się miastem i "rzucili okiem na całokształt".

Podczas misji Starsi Panowie poznają uroczą kasjerkę z baru mlecznego - Barbarkę (Barbara Krafftówna), o której względy zabiegają robotnik drogowy Albin (Wiesław Gołas) i Kornel (Krzysztof Litwin), subiekt z Domu Mody "Romeo i Julia", a także Miss Upału - piękną Grzankę (Anna Górna), patriotkę gotową do wszelkich poświęceń dla kraju oraz zaopatrzeniowca (Jerzy Bielenia) na delegacji. Wsparcie w realizacji zadania Starsi Panowie otrzymują ze strony Zuzanny (Kalina Jędrusik) i 12 dziewcząt z żeńskiej Ochotniczej Brygady Przeciwudarowej im. Kupały, które przyjechały do stolicy z Londynka Zdroju, aby nieść pomoc. Sytuację nieoczekiwanie komplikuje przyjazd ambasadora (Wiesław Michnikowski) z pewnego zamorskiego państwa, które jest potężnym eksporterem wody znakomitej jakości. Gość, oburzony brakiem oficjalnego powitania, składa notę protestacyjną w ministerstwie i grozi zerwaniem stosunków dyplomatycznych. Starsi Panowie próbują za wszelką cenę zażegnać konflikt.

KAZIMIERZ KUTZ jest kojarzony przede wszystkim z filmów o Śląsku. Przywiązany do tamtejszej tradycji, stworzył w swoich filmach autentyczny i pełen realizmu portret regionalnej zbiorowości. Jest twórcą śląskiej sagi, na którą złożyły się takie obrazy, jak: "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca", "Śmierć jak kromka chleba". Kutzowi udało się w tych filmach uzyskać autentyczność i genialną syntezę tego, co lokalne z uniwersalnością. Jako samodzielny reżyser filmowy zadebiutował w 1959 roku filmem "Krzyż walecznych", wprowadzając do filmu problematykę plebejską, która stała się później jego specjalnością. "Upał", debiut komediowy Kazimierza Kutza, jest filmową kontynuacją Kabaretu Starszych Panów, jednego z najoryginalniejszych i najpopularniejszych programów w historii polskiej telewizji. Kabaret Starszych Panów po raz pierwszy zaistniał na antenie telewizyjnej w 1958 roku. Jego twórcami i głównymi wykonawcami byli Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. "Starsi Panowie" wprowadzili do prozy codzienności liryczną poezję, staromodne spojrzenie na świat i niepowtarzalny absurdalny dowcip. "Upał" nie stara się przemycać żadnej ideologii, chociaż w latach 60. kino było jedną z najważniejszych dróg ucieczki od siermiężnej nudy i nijakiej codzienności. Film Kutza zmierza za kabaretem w stronę surrealistycznej groteski, co w twórczości reżysera było nowością. Reżyser powiedział o "Upale", że "powstał z najmniej autentycznych powodów". Podjął się jego realizacji "przez szacunek i fascynację do Przybory i Wasowskiego", a jego rola sprowadziła się właściwie tylko do tego, żeby do Kabaretu Starszych Panów dodać elementy filmowe, tzn. ruch, rytm i gag. W literaturze fachowej obraz spotkał się po premierze ze skrajnie zróżnicowanym odbiorem. Obok Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego występują w "Upale" najpopularniejsi wykonawcy Kabaretu Starszych Panów: Wiesław Michnikowski, Barbara Krafftówna, Wiesław Gołas i Kalina Jędrusik. Zdjęcia plenerowe kręcono w Warszawie, atelierowe w wytwórni filmowej w Łodzi. Popularnym aktorom w wędrówce po wyludnionym mieście towarzyszą młode aktorki ze studenckich teatrów.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

Upał
reżyseria:
Polska, 1964
Lato. Panuje nieznośny upał. Stolica świeci pustkami. Przepracowani członkowie rządu postanawiają wyjechać na krótki odpoczynek za miasto. Premier (głos Władysław Hańcza) prosi dwóch Starszych Panów (Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski), aby w czasie nieobecności władz zaopiekowali się miastem i "rzucili okiem na całokształt".
komedia
Upał
4,8 5 1 16