PREMIERA

2006.03.19

CANAL+ PREMIUM

UPIÓR W OPERZE

The Phantom of the Opera

USA/Wlk. Brytania, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 136 min

Ocena filmu

0.00

Opis

XIX-wieczny Paryż. Dla osieroconej Christine Daaé (Emmy Rossum) prawdziwym domem jest opera. Młodziutka dziewczyna śpiewa w tutejszym chórze czekając na swoją szansę. Pewnego dnia kapryśna diva Carlotta Guidicelli (Minnie Driver) rezygnuje z roli w środku próby.

Kierownicy teatru (Simon Callowi i Ciaran Hinds) wpadają w konsternację, bo nie mają dla niej zastępstwa. W końcu postanawiają powierzyć rolę debiutantce - Christine. Utalentowaną dziewczyną dyskretnie opiekuje się jej "Anioł muzyki". Tylko nauczycielka baletu Madame Giry (Miranda Richardson) wie, że jest nim Upiór (Gerald Butler) - niegdyś genialny muzyk, który po straszliwym oszpeceniu wycofał się z życia i schronił w piwnicach teatru. Dzięki jego pomocy premierowy występ Christine staje się wielkim sukcesem. Czarowi dziewczyny ulega też bogaty i wpływowy patron teatru, wicehrabia Raoul de Chagny (Patrick Wilson). Względy, jakimi zaczyna go obdarzać Christine, wywołują gniew obsesyjnie w niej zakochanego Upiora. Dziewczyna jest rozdarta między szacunkiem dla swojego nauczyciela, a miłością do Raoula.

Opublikowana w 1911 roku powieść Gastona Leroux doczekała się wielu filmowych i musicalowych adaptacji. W połowie lat 80. po "Upiora w operze" sięgnął jeden z najsłynniejszych kompozytorów ostatniego półwiecza Andrew Lloyd Webber ("Jesus Christ Superstar", "Koty", "Evita"). Wystawiany w 18 krajach musical stał się hitem wszechczasów przynosząc dochód przekraczający 3 miliony dolarów. Zebrał też wiele prestiżowych nagród, takich jak Tony (siedmiokrotnie) i Olivier (trzykrotnie). Już w 1988 roku Weber zaproponował reżyserowi JOELOWI SCHUMACHEROWI ("Ognie św. Elma", "Linia życia", "Za wcześnie umierać", "Klient", "Batman Forever", "Czas zabijania") przeniesienie swojej wersji "Upiora w operze" na ekran kinowy. Ale prace przedprodukcyjne ruszyły pełną parą dopiero w grudniu 2002 roku. Adaptując musicalowe libretto scenarzyści rozszerzyli je o historie zza kulisów teatralnej rzeczywistości i nadali wyraźniejsze rysy głównym bohaterom. Długo szukano ich odtwórców, bo o role ubiegały się takie sławy, jak John Travolta, Keira Knightley, Katie Holmes czy Antonio Banderas. Schumacher wolał jednak obsadzić kluczowe postaci mniej znanymi twarzami. Postać charyzmatycznego Upiora powierzono Geraldowi Butlerowi, pamiętanemu z filmów "Lara Croft: Kolebka życia" i "Dracula 2000". Idealną kandydatką do roli Christine okazała się niespełna 18-letnia wówczas Emmy Rossum ("Rzeka tajemnic", "Pojutrze"), która od siódmego roku życia kształciła się w Metropolitan Opera. Jej młodzieńczą miłość, wicehrabiego Raoula de Chagny, zagrał Patrick Wilson ("Alamo", "Anioły w Ameryce"), prywatnie mąż Dagmary Dominczyk. Obsadę kluczowych postaci zamykają: parokrotnie nominowana do Oscara ("Skaza", "Tomie i Viv") Miranda Richardson ("Gra pozorów", "Pająk"), nominowana do Oscara ("Buntownik z wyboru") Minnie Driver ("Wróć do mnie", "Hazardzista") i Ciaran Hinds ("Droga do zatracenia", "Monachium"). "Upiór w operze" zdobył m.in. po trzy nominacje do Oscara (zdjęcia, scenografia, piosenka) i Złotego Globu (musical, piosenka, rola Rossum). Kreację Emmy Rossum wyróżniono Young Artist Award.

WASZE OPINIE

MANIAK

Piękny film,cudowna muzyka.W pamięci pozostaje na długo.

MICHAŁ_D

WIĘKSZOŚĆ TELEWIZORÓW NOWSZEJ GENERACJ Z KODEREM CYFROWYM POZWALA NA WYŁĄCZENIE LEKTORA I WŁĄCZENIE NAPISÓW POLSKICH BĄDŹ TYLKO JĘZYKA ANGIELSKIEGO.WIĘC O CO CHODZI ? A POMYSŁ Z LEKTOREM JEST IDEALNY DLA OSUB ZE SŁABSZYM WZROKIEM BO WTEDY DO ZOBACZENIA POZOSTAJE TYLKO OBRAZ MOŻNA
TEZ ZOBACZYĆ FILM W ORGINALE JEŚLI ZNA SIĘ ANGIELSKI. TYLE W KWESTI FORMALNEJ.CO SIĘ TYCZY FILMU

Lara

Super obsada (szczególnie G. Butler) ! Niezła końcowa piosenka Minie Driver " Learn to be Lonely ". Super!!
UPIÓR W OPERZE
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 2004
XIX-wieczny Paryż. Dla osieroconej Christine Daaé (Emmy Rossum) prawdziwym domem jest opera. Młodziutka dziewczyna śpiewa w tutejszym chórze czekając na swoją szansę. Pewnego dnia kapryśna diva Carlotta Guidicelli (Minnie Driver) rezygnuje z roli w środku próby.
melodramat
UPIÓR W OPERZE
4,6 5 1 83