PREMIERA

2008.08.21

CANAL+ PREMIUM

UPIORNA OPOWIEŚĆ

Ghost Story

USA, 1981

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: horror

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Horror z klasą - nie tylko ze względu na znakomitą obsadę, ale również z powodu scenariusza, który powstał na kanwie prozy genialnego Petera Strauba.

W Nowym Jorku pewien mężczyzna o imieniu Don (Craig Wasson) w tajemniczych okolicznościach wypada z okna i ginie na miejscu. Historia zaczyna się jednak dużo wcześniej - w chwili, kiedy czterech przyjaciół, a wśród nich ojciec Dona, Edward (Douglas Fairbanks Jr.) zakłada stowarzyszenie lubujące się w opowieściach grozy szeptanych nocą przy blasku świec. Edwardowi, Rickowi (Fred Astaire), Johnowi (Melvyn Douglas) i Searsowi (John Houseman) z dawnych lat pozostała nie tylko słabość do zjawisk nadprzyrodzonych, ale również głęboko skrywany wspólny sekret, do którego po śmierci Dona, trzeba powrócić. Kiedy dawni członkowie stowarzyszenia spotykają się w małym miasteczku w Nowej Anglii, niespodziewanie przyjeżdża tam David (Craig Wasson), brat bliźniak Dona, zainteresowany okolicznościami śmierci brata. Równie nieoczekiwanie w życiu Davida pojawia się fascynująca kobieta Alma (Alice Krige), łudząco podobna do pewnej dziewczyny, którą starsi dżentelmeni dobrze pamiętają z przeszłości.

Film JOHNA IRVINA, znany w Polsce pod tytułem "Upiorna opowieść", może zawieść tych, którzy po dobrym horrorze spodziewają się opowieści o szalejącym z piłą elektryczną psychopacie, albo o kosmitach składających larwy pod skórą ludzi. Dawka strachu, która w tego typu filmach podana zostaje na fabularnej tacy, w "Upiornej opowieści" istnieje tylko w sferze domysłów, podobnie jak we wszystkich powieściach Petera Strauba, mistrza nowoczesnego horroru, autora m.in. "Krainy cieni" czy napisanego wspólnie ze Stephenem Kingiem "Czarnego domu". Straub słynie z wolno prowadzonej akcji, błądzącej w meandrach ludzkiej pamięci i podświadomości pełnej mrocznych sekretów. Ten sam klimat utrzymany jest w filmie Irvina, w którym od efektownych gagów ważniejsze jest zatrzymanie kamery na skupionych oczach bohatera i rozwiązanie zagadki, którą przeszłość nieoczekiwanie splotła z teraźniejszością. "Upiorna opowieść" to lektura obowiązkowa dla wszystkich kinomanów, jest to bowiem ostatni film wielkich tuzów kina: Freda Astaire'a, Melvyna Douglasa, Douglasa Fairbanksa Jr. i Johna Housemana. To również ciekawa rola Astaire'a, który tym razem nie stepuje.
UPIORNA OPOWIEŚĆ
reżyseria:
USA, 1981
Horror z klasą - nie tylko ze względu na znakomitą obsadę, ale również z powodu scenariusza, który powstał na kanwie prozy genialnego Petera Strauba.
horror
UPIORNA OPOWIEŚĆ
5,0 5 1 3