PREMIERA

2009.08.16

CANAL+ PREMIUM

2013.09.05

CANAL+1

Uprowadzona

Taken

Francja, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 90 min

Opis

Bryan Mills (Liam Neeson) to emerytowany agent amerykańskich służb specjalnych, który pracuje jako ochroniarz. Jest rozwiedziony, a najważniejszą osobą w jego życiu jest teraz jedyna córka, z którą od lat próbuje z miernym skutkiem nawiązać bliższe relacje.

W dniu urodzin 17-letnia Kim (Maggie Grace) oznajmia ojcu, że wybiera się z przyjaciółką Amandą (Katie Cassidy) na wakacje do Paryża. Bryan nie chce się zgodzić na tę samodzielną eskapadę, ale pod wpływem byłej żony (Famke Janssen) ulega prośbom córki. Pełen obaw, które Lenore nazywa paranoją zawodową, wyposaża Kim w telefon komórkowy i wymusza obietnicę, że będzie codziennie dzwoniła. Gdy dziewczyna odzywa się tuż po przybyciu na miejsce, do zajmowanego przez przyjaciółki mieszkania włamuje się kilku mężczyzn. Bryan każe Kim schować się pod łóżko, a kiedy ją znajdą, zostawić tam telefon i podać mu krzycząc jak najwięcej szczegółów dotyczących napastników. Zanim przestępcy wyłączą telefon, Mills obiecuje im, że ich znajdzie i zabije. Natychmiast leci do Paryża. Szybko ustala, że dziewczyny zostały uprowadzone przez gang Albańczyków, porywających turystki, uzależniających je od heroiny i zmuszających do prostytucji. Podążając ich tropem znajduje ciało Amandy, która umarła z przedawkowania narkotyków. Aby odnaleźć i uratować córkę, zanim będzie za późno, musi wykorzystać wszystkie nabyte dotychczas umiejętności i znajomości.

"Uprowadzona" to film francuskiego reżysera PIERRE'A MORELA, firmowany przez Luca Bessona ("Nikita", "Leon zawodowiec", "Piąty element"), który wystąpił w nim w charakterze scenarzysty i współproducenta. To kino akcji w anglojęzycznej obsadzie i hollywoodzkim stylu. Chociaż obraz nie wychodzi poza zbiór stereotypowych rozwiązań gatunku, a klisza goni kliszę, jest realistyczny i wiarygodny. Dotyka też ważnego, realnie istniejącego problemu porywania kobiet i zmuszania ich do prostytucji. "Uprowadzona" przypomina reżyserski debiut Pierre'a Morela "13 dzielnica". Ma równie imponujące tempo, jest filmem efektownym, a na koniec serwuje krzepiący happy end.

Grający główną rolę Liam Neeson ("Batman - Początek", "Królestwo niebieskie", "Gangi Nowego Jorku") przyznaje, że choć nigdy nie marzył o zagraniu Jamesa Bonda, sprawiało mu przyjemność wystrzelenie całego magazynku w zwyrodnialców i jeżdżenie niczym kierowca Formuły 1, chociaż prywatnie jest przeciwny stosowaniu przemocy, a zwłaszcza takiej, której używa w filmie. Jest jednak przekonujący w roli byłego agenta, który nie cofa się przed niczym, aby odzyskać ukochaną córkę. Neeson najchętniej wybiera role o dużym natężeniu emocjonalnym, ludzi z krwi i kości, co ma także miejsce w przypadku postaci Bryana. Trudno wyobrazić sobie dla ojca coś gorszego, niż uprowadzenie córki, zwłaszcza po to, by została prostytutką. Mills, choć jest zmęczonym życiem facetem, mobilizuje się tak, że jego energia, szybkość i siła zaskakuje przeciwników. Przygotowując się do roli Neeson zintensyfikował trening fizyczny, ponieważ reżyserowi zależało, aby aktor osobiście uczestniczył w scenach walki wręcz.

Morel nie chciał stosować skomplikowanych trików z kamerą, aby przyśpieszyć akcję, nie uciekano się także do rozbudowanych efektów wizualnych. Wybuchy rejestrowano na żywo, a ujęcia były do pewnego stopnia na bieżąco dostosowywane do warunków, w jakich je kręcono. Podczas nocnej sekwencji pościgu po ulicach stolicy Francji realizatorom bardziej zależało na ukazaniu prędkości i fachowości kierowców niż rozbijaniu samochodów. Pokazany na filmie Paryż idealnie pasuje do przytłaczającego nastroju obrazu. Reżyser pokazał miasto surowe, nieoświetlone w żaden dodatkowy sposób, czyli najbardziej bliskie realiom.

W roli tytułowej wystąpiła Maggie Grace, którą świat poznał za sprawą roli Shannon Rutheford w serialu "Zagubieni", a pierwszą ważną rolę kinową zagrała w remake'u "Mgły" Ruperta Wainwrighta. Matkę Kim i byłą żonę Millsa zagrała modelka Famke Janssen, która zdobyła wielką popularność rolą w "Goldeneye", a wystąpiła ponadto m.in. w "Oni" i "Domu na przeklętym wzgórzu".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Gadugadu

Super filmik, szybka ciągła akcja, dobre wykonanie, trzymający w napięciu, świetnie się ogląda, Polecam !!

Madzia

rewelacyjny film!
od poczatku trzyma w napieciu
juz dawno nie widzialam tak swietnie zrobionego filmu!

szymon_212

Wczoraj oglądałem ten film po raz trzeci , i naprawdę uważam że, ten film jest świetny i rewelacyjny oraz trzyma pod napięciem od początku do końca. Jego córka to,i mi sie podobała, a i jej koleżanka też niczego sobie. Film po prostu uważam za rewelacyjny, świetny , dobry , bardzo dobry , znakomity oraz fascynujący. Naprawdę warto go obejrzeć, kto jeszcze nie widział tego filmu, to niech obejrzy, bo naprawdę się nie zawiedzie, bardzo polecam. Ten film zasługuje na ocene jak najwyższą. Z chęcią obejrze po raz kolejny. Rewelacja.
Uprowadzona
reżyseria:
Francja, 2008
Bryan Mills (Liam Neeson) to emerytowany agent amerykańskich służb specjalnych, który pracuje jako ochroniarz. Jest rozwiedziony, a najważniejszą osobą w jego życiu jest teraz jedyna córka, z którą od lat próbuje z miernym skutkiem nawiązać bliższe relacje.
thriller
Uprowadzona