PREMIERA

2005.11.08

CANAL+ PREMIUM

URODZINY MŁODEGO WARSZAWIAKA

Polska, 1980

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat wojenny

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zapis przypadających na lata 1938-44 przygód pewnego młodego warszawiaka. Obraz Ewy i Czesława Petelskich to rzadki przykład filmowego pamiętnika i hołd dla całego Pokolenia Kolumbów.

Warszawa w przededniu II wojny światowej. Świeżo upieczony maturzysta Jerzy Bielecki (Piotr Łysak) obchodzi siedemnaste urodziny. Z tej okazji jego zamożny ojciec (Andrzej Łapicki) zaprasza go do luksusowego lokalu, gdzie chłopak poznaje swoją macochę, niewiele od siebie starszą Jadźkę (Gabriela Kownacka). Kilka dni później Jerzy rozpoczyna roczną służbę w Szkole Podchorążych Łączności w Zegrzu. Kolejne, osiemnaste urodziny, obchodzi już walcząc w obleganej przez Niemców Warszawie. Wtedy poznaje Teresę (Jolanta Grusznic), z którą parę lat potem połączy go gorące uczucie. We wrześniu 1943 roku pracuje jako kontroler w Urzędzie Skarbowym i działa w konspiracji. Jesienią 1944 roku wybucha Powstanie Warszawskie i kolejną rocznicę urodzin Jerzy świętuje na barykadach.

"Urodziny młodego warszawiaka" to ekranizacja powieści "Młodego warszawiaka zapiski z urodzin" Jerzego Stefana Stawińskiego. Ceniony prozaik i scenarzysta, jeden ze współtwórców Szkoły Polskiej, przedstawia w niej w dużej mierze autobiograficzny portret.

Za kamerą pracowała znana reżyserska para - EWA i CZESŁAW PETELSCY. Wspólnie zrealizowali filmy, jak "Ogniomistrz Kaleń", "Jarzębina czerwona", "Kopernik" czy "Drewniany różaniec". W "Urodzinach młodego warszawiaka" Petelscy zachowują oryginalną formę młodzieńczego pamiętnika. Ten formalny zabieg sprawia, że wydarzenia oglądamy oczami jego autora, poznajemy jego aktualne refleksje a także oceny z perspektywy lat. W postać Jerzego wcielił się przebywający od przeszło 20 lat na emigracji w USA Piotr Łysak ("Wśród nocnej ciszy", "Zmory", "Miłość w Niemczech"). Grany przez niego główny bohater przechodzi na ekranie ewolucję - z naiwnego, niedojrzałego chłopaka zmienia się w świadomego bojownika o wolność. Pełen humoru i pozornego cynizmu ojciec to rola Andrzeja Łapickiego, jednego z ulubionych aktorów Andrzeja Wajdy i Tadeusza Konwickiego. U Petelskich pojawił się już wcześniej m.in. w "Cześć kapitanie", "Kwestii sumienia" i "Jarzębinie czerwonej".

WASZE OPINIE

Karolina

Mogli byście dodać z djęcia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
URODZINY MŁODEGO WARSZAWIAKA
Polska, 1980
Zapis przypadających na lata 1938-44 przygód pewnego młodego warszawiaka. Obraz Ewy i Czesława Petelskich to rzadki przykład filmowego pamiętnika i hołd dla całego Pokolenia Kolumbów.
dramat wojenny
URODZINY MŁODEGO WARSZAWIAKA
4,4 5 1 17