PREMIERA

2009.08.14

CANAL+ PREMIUM

UWIEDZIONY

Deception

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kontroler finansowy Jonathan McQuarry (Ewan McGregor) praktycznie nie prowadzi życia towarzyskiego. Pewnego wieczora jałową egzystencję samotnego pracoholika przerywa pojawienie się niejakiego Wyatta Bose'a (Hugh Jackman).

Charyzmatyczny nowojorski prawnik zagaduje Jonathana, gdy ten jak zwykle oddaje się pracy po godzinach. Zamienia z nim długą, przyjacielską pogawędkę i poufale częstuje skrętem. Przy jednym z następnych spotkań Jonathan odkrywa, że przypadkiem wszedł w posiadanie telefonu nowego znajomego. Kiedy próbuje skontaktować się Wyattem i wyjaśnić nieporozumienie, nieznajoma kobieta (Natasha Henstridge) pyta go, czy ma wolny wieczór. Zaskoczony księgowy zgadza się na spotkanie, które szybko kończy się w łóżku. Jonathan uświadamia sobie, że trafił do ekskluzywnego seksklubu, w którym bogaci biznesmeni spotykają się anonimowo na erotyczne randki w hotelach. Problem pojawia się, kiedy pewnego razu umawia się z tajemniczą S (Michelle Williams) i zakochuje w niej, łamiąc regulamin klubu. Wkrótce okazuje się, że kobieta została porwana, a głównym podejrzanym jest on.

Zamiarem debiutanta MARCELA LANGENEGGERA było nakręcenie thrillera w hitchcockowskim stylu. W "Uwiedzionym" nie brak więc zaskakujących zwrotów akcji i tajemniczych postaci. Tym, co odróżnia jednak obraz Langeneggera od dzieł mistrza suspensu, jest dużo nagości i ze smakiem pokazanej erotyki, skłaniającej raczej do porównań z "Nagim instynktem". Scenarzysta Mark Bomback ("Szklana pułapka 4.0") oparł pomysł filmu na istniejącej w rzeczywistości wśród pracowników Wall Street grupie "Lista". W jej skład wchodzą przedstawiciele nowojorskiej finansjery, którzy ze względu na charakter pracy nie mają czasu na prowadzenie normalnego życia towarzyskiego. Dysponują natomiast numerami osób, z którymi mogą umówić się na spacer, kolację czy po prostu na seks. Poszukując kandydata do roli księgowego otrzymującego niespodziewanie szansę spełnienia najskrytszych seksualnych fantazji twórcy mieli ograniczone pole wyboru. Musieli brać pod uwagę jedynie aktorów, którzy chętnie przystają na uczestnictwo w scenach rozbieranych, a o takich w Hollywood wcale nie jest łatwo.

"Nie mam oporów przed zdjęciem ciuchów w filmach, ponieważ uważam, że filmy są odbiciem życia, a w życiu wiele czasu spędzamy nago, przynajmniej ja" - mówił wybrany do tytułowej roli Ewan McGregor. Szkockiego gwiazdora czekał na planie prawdziwy maraton scen erotycznych. To jednak dla niego żadna nowość, bowiem wcześniej rozbierał się m.in. w "Trainspotting", "Idolu", "The Pillow Book" i "Młodym Adamie". Nie przeszkodziło mu to jednocześnie zdobyć opinię aktora romantycznego, a to dzięki takim produkcjom, jak "Moulin Rouge!", "Do diabła z miłością" czy "O mały głos". Sam McGregor nie ma wątpliwości, że filmowy seks znacznie różni się od tego w rzeczywistości: "Seks nie wygląda tak, jak ten hollywoodzki. W tych scenach bohaterowie się nie znają i to może być kłopotliwe. Myślę, że znalezienie elementów, które powodują, że film jest dla widza prawdziwy jest znacznie większym erotycznym przeżyciem, w ogóle znacznie silniejszym przeżyciem" - twierdzi aktor.

McGregorowi na planie partneruje Hugh Jackman, pochodzący z Australii zdobywca tytułu najseksowniejszego mężczyzny świata. Aktorowi, znanemu z roli mutanta Wolverine'a w ekranizacji komiksów "X-Men", udało się uniknąć zaszufladkowania. Z równym powodzeniem występował w komediach romantycznych ("Kate i Leopold", "Serce nie sługa"), jak i we wzbudzającym skrajne emocje "Źródle" Darrena Aronofsky'ego. Na uwagę zasługuje także zaskakujący występ Charlotte Rampling w roli jednej z dojrzalszych członkiń elitarnego seksklubu. Obecna na ekranie od lat 60. ikona brytyjskiego aktorstwa była wielokrotnie notowana w rankingach najseksowniejszych kobiet świata i współpracowała z największymi reżyserami, jak Luchino Visconti ("Zmierzch bogów"), Sidney Lumet ("Werdykt"), Alan Parker ("Harry Angel") czy Woody Allen ("Wspomnienia z gwiezdnego pyłu").

WASZE OPINIE

kuty

Dzięki za opine . Na was nigdy nie zawiodłem sie

Coby

Mimo,że dość przewidywalny,to jednak mi się spodobał.Dobra obsada to duży plus tego filmu.Moim skromnym zdaniem Michelle Williams była sexi ;)

andi777

Film moim zdaniem warty obejrzenia, mimo prostej fabuly, troche domieszki erotyzmu dodaje klimatu temu filmowi. zakonczenie za bardzo przewidywalne.
UWIEDZIONY
reżyseria:
USA, 2008
Kontroler finansowy Jonathan McQuarry (Ewan McGregor) praktycznie nie prowadzi życia towarzyskiego. Pewnego wieczora jałową egzystencję samotnego pracoholika przerywa pojawienie się niejakiego Wyatta Bose'a (Hugh Jackman).
thriller
UWIEDZIONY
4,1 5 1 13