PREMIERA

2003.02.13

CANAL+ PREMIUM

UWIERZ W DUCHA

Ghost

USA, 1990

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 128 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Najbardziej kasowy film 1990 roku, dwa Oscary i jeden z najsłynniejszych pocałunków w historii kina. W rolach głównych Demi Moore, Patrick Swayze i Whoopi Goldberg.

Sam (Patrick Swayze), młody makler giełdowy, i jego narzeczona Molly (Demi Moore) są szczęśliwą parą, planują wspólną przyszłość. Jedno zdarzenie przekreśla jednak ich wszystkie marzenia. Podczas przypadkowego napadu na ulicy Sam zostaje ciężko postrzelony. Umiera, ale to nie koniec jego ziemskiej drogi. Jako duch błąka się po ulicach Nowego Jorku, próbuje zrozumieć, dlaczego musiał zginąć. Odkrywa, że jego śmierć nie była nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności, a teraz podobny los czeka jego ukochaną. Próbuje ją ostrzec, ochronić, ale ona - choć wyczuwa jego niematerialną obecność - nie może go zobaczyć ani usłyszeć. Sam znajduje więc inny sposób - medium. Nawiązuje kontakt z Odą Meą Brown (Whoopi Goldberg), utrzymującą się z prowadzenia inscenizowanych seansów spirytystycznych. Oda, która całe życie myślała, że jest oszustką, orientuje się nagle, że naprawdę umie porozumieć się ze zmarłymi, a kiedy nie może pozbyć się ducha Sama, postanawia mu pomóc.

Nagrodzony Oscarem za scenariusz i drugoplanową rolę Whoopi Goldberg "Uwierz w ducha", pomysłowa mieszanka komedii i dramatu, fantasy i romansu, zdobyła w 1990 roku pierwsze miejsce w amerykańskich box office'ach. Reżyser JERRY ZUCKER był już wtedy znany publiczności z komedii "Czy leci z nami pilot?", zrealizowanej wspólnie z bratem, Davidem Zuckerem oraz przyjacielem i wieloletnim współpracownikiem, Jimem Abrahamem. Cała trójka spotkała się jeszcze przy komediach "Ściśle tajne" i "Bezlitośni ludzie", ale "Uwierz w ducha" był już indywidualnym projektem Jerry'ego Zuckera. Film okazał się też szczęśliwy dla początkującej wówczas aktorki Demi Moore, która miała zagrać w nim razem z mężem, Bruce'em Willisem. Willis jednak wycofał się z projektu, bo nie wierzył w jego pomyślność. Wtedy zastąpił go Patrick Swayze, który z kolei przekonał producentów do zatrudnienia ubóstwianej przez niego Whoopi Goldberg. Rolę Molly producenci chcieli powierzyć Meg Ryan, ale ta się nie zgodziła. Na zdjęcia próbne zapraszana była też Nicole Kidman, ale w końcu pozostawiono w obsadzie Demi Moore. Aktorka, znana wówczas widzom z serialu "Szpital ogólny", dzięki nominowanej do Złotego Globu roli Molly zaczęła nowy etap swojego zawodowego życia. Trzy lata później zagrała w "Niemoralnej propozycji", a zaraz potem w "Szkarłatnej literze" i telewizyjnym dramacie "Gdyby ściany mogły mówić", za który dostała nominacje do Złotego Globu i nagrody Emmy.

Z "Uwierz w ducha" widzowie - oprócz słynnej sceny pocałunku Demi Moore i Patricka Swayze - zapamiętali przede wszystkim prześmieszną Whoopi Goldberg. Aktorka, odkryta przez Mike'a Nicholsa, pamiętana dzięki znakomitej roli w "Kolorze purpury" Stevena Spielberga, miała wtedy przed sobą swoje najgłośniejsze role ("Zakonnica w przebraniu", "Królowie życia", "Star Trek"). W 1994 roku jako pierwsza kobieta poprowadziła galę rozdania Oscarów (co powtórzyła później jeszcze trzykrotnie), a kiedy w 2002 roku odebrała nagrodę Emmy za "Beyond Tara", dołączyła do dziesięcioosobowego odtąd grona osób nagrodzonych Tony, Grammy, Emmy i Oscarem.


CIEKAWOSTKI:
- Bruce Willis, przekonany, że film nie odniesie sukcesu, odrzucił propozycję zagrania Sama.
- Patrick Swayze był wielbicielem talentu Whoopie Goldberg i to on przekonał producentów filmu, aby właśnie Whoopie zagrała rolę Ody Mae Brown.
- o rolę Molly starały się również: Meg Ryan, Nicole Kidman i Molly Ringwald.
- podczas pokazu filmu w jednym z meksykańskich kin wchodzącym na salę paniom wręczano tajemniczą kopertę z napisem "Solo para mujeres" (tylko dla kobiet). W kopertach znajdowały się... chusteczki na otarcie łez.
- pocałunek Patricka Swayze i Demi Moore znalazł się na 2. miejscu listy Najlepszych Filmowych Pocałunków. Konkurs, zorganizowany przez użytkowników brytyjskiej sieci wypożyczalni Blockbuster, wygrał pocałunek Audrey Hepburn i Goerge'a Pepparda w filmie "Śniadanie u Tiffany'ego".
- reżyser, Jerry Zucker w każdym swoim filmie obsadza swoją matkę. W "Uwierz w ducha" zagrała ona pracownicę banku, którą Oda Mae pyta: "Czy mogę zatrzymać ten długopis?".
UWIERZ W DUCHA
reżyseria:
USA, 1990
Najbardziej kasowy film 1990 roku, dwa Oscary i jeden z najsłynniejszych pocałunków w historii kina. W rolach głównych Demi Moore, Patrick Swayze i Whoopi Goldberg.
komediodramat
UWIERZ W DUCHA
4,6 5 1 65