PREMIERA

2012.06.23

CANAL+ PREMIUM

Uwikłanie

Polska, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: kryminalny

czas trwania: 123 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Psychoterapeuta dr Cezary Rudzki (Olgierd Łukaszewicz) leczy Henryka Telaka (Krzysztof Globisz) kontrowersyjną metodą ustawień Berta Hellingera. W trakcie terapii Telak zostaje zamordowany.

Śledztwo wszczyna prokurator Agata Szacka (Maja Ostaszewska), córka znanego profesora prawa (Janusz Morgenstern), która wcześniej zajmowała się przestępczością gospodarczą. Współdziała z nią komisarz policji Sławomir Smolar (Marek Bukowski), jej kolega ze studiów i były kochanek. Z początku podejrzanymi są pozostali przy życiu uczestnicy seansu, ale z czasem ślady prowadzą w stronę PRL-owskiej przeszłości i zakorzenionego w niej współczesnego biznesu. Jego przedstawicielem jest Witold Osuchowski (Andrzej Seweryn), wpływowy prezes firmy doradczej, niebezpieczny człowiek z tajemniczą przeszłością. Prowadząc najtrudniejsze w karierze śledztwo, prokurator Szacka dociera do spraw, o których od lat krążą legendy. Przy okazji wychodzą na jaw skrywane przez lata tajemnice.

Powieść "Uwikłanie" Zygmunta Miłoszewskiego otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej książki kryminalnej i sensacyjnej wydanej w 2007 roku. Powieść zekranizował JACEK BROMSKI (seria komedii "U Pana Boga...", "To ja, złodziej", "Zabij mnie glino", "Kariera Nikosia Dyzmy"), od 1996 roku prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Scenariusz "Uwikłania" powstał we współpracy z Juliuszem Machulskim. Autorzy przenieśli miejsce akcji z Warszawy do Krakowa, zmienili płeć głównego bohatera, inaczej rozłożyli akcenty, dodając kilka kwestii oraz zmienili zakończenie. Główną bohaterką jest krakowska prokurator Agata Szacka, kobieta inteligentna i skuteczna w działaniu, która ma zdecydowane poglądy i jest uparta. Na delikatność pozwala sobie tylko w prywatnych relacjach z mężem (Piotr Adamczyk) i córką. Maja Ostaszewska, która gra Szacką, nieczęsto występuje w filmach, ale jej role są wyraziste i różnorodne. Była naiwną Karoliną w "Przystani" Jana Hrywniaka (1997), za którą otrzymała Nagrodę na FPFF w Gdyni i dojrzałą bohaterką w "Patrzę na ciebie, Marysiu" Łukasza Barczyka (1999). W "Prymasie" Teresy Kolarczyk (2000) zagrała uwikłaną w ludzkie słabości zakonnicę, w "Przemianach" Łukasza Barczyka (2003) nieszczęśliwą żonę, w "Katyniu" Andrzeja Wajdy (2007) jedną z głównych ról kobiecych, a w komedii Juliusza Machulskiego "Ile waży koń trojański?" wcieliła się w postać histerycznej Lidki. W "Uwikłaniu" Szackiej pomaga cyniczny komisarz policji Sławomir Smolar, nieprzekupny samotnik, który niczego się nie boi. Duet, który tworzą jest mieszanką wybuchową nie tylko ze względu na łączący ich romans, ale również z powodu odmiennych temperamentów. W rolę gliniarza-outsidera wciela się Marek Bukowski ("Pożegnanie z Marią", "Wrony", "Nocne graffiti"), który jeszcze przed ukończeniem studiów zadebiutował główną rolą w filmie Andrzeja Barańskiego "Nad rzeką, której nie ma", za którą zdobył nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego oraz nominację na FPFF w Gdyni. Andrzej Seweryn ("Dyrygent" - nagroda Srebrny Niedźwiedź, "Ogniem i mieczem", "Zemsta", "Różyczka") wciela się w "Uwikłaniu" w czarny charakter. Witold Osuchowski w jego kreacji to manipulator, który delektuje się nieograniczoną władzą. Jest nieprzewidywalny i bezwzględny. Igor, jego prawa ręka i fachowiec od czarnej roboty, jednocześnie podziwia go i nienawidzi. Tę epizodyczną rolę zagrał z klasą Krzysztof Pieczyński ("Jasminum", "Generał - zamach na Gibraltarze" "Sala samobójców"). Aktorskimi perełkami są również występy Adama Woronowicza ("Chrzest", "Ki") w roli archiwisty IPN-u i Krzysztofa Stroińskiego ("Rysa", "80 milionów", "Lęk wysokości"), który jako Karol Wenzel wie wiele o tajnych służbach.

Zygmunt Miłoszewski kończy powieść wskazaniem winnych, sugestią, że wszyscy jesteśmy uwikłani w PRL-owską przeszłość. Bromski nie wyjaśnia sprawy do końca. Pozwala snuć najróżniejsze przypuszczenia co do tego, kto w filmie, a może również poza nim za tym wszystkim stoi. Pokazuje, że informacja jest najpotężniejszą z broni, a wiedza o ludzkich słabościach - najlepszą polisą na życie. Autorem zdjęć do filmu jest Marcin Koszałka ("Pręgi", "Rysa", "Rewers"). Zygmunt Miłoszewski pracuje nad powieścią "Ziarno prawdy", która jest kontynuacją "Uwikłania".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Jamal

Choc nie jestem jakims ekspertem od kryminalow i moja opinia nie bedzie miarodajna, to jednak tez uwazam ten film za dosc ciekawy. Przede wszystkim widac tu europejskie podejscie, brak efekciarstwa (jedynie na koniec co wygladalo kuriozalnie) na rzecz skupienia sie na detektywistyce. Film ma jednak typowe wady, czyli schematyzm postaci i fabuly i niewiarygodne miejscami rozwiazania fabularne (dlaczego na etapie produkcji nikt tego nie wyłapuje ?). Nadal tez nie rozumiem czego miała sie obawiac grupa SB, skoro ciezko bylo ich połączyc z ofiarą ? Mimo wszystko warto obejrzec, polski kryminal a do tego dosc dobry to przeciez rzadkość w kinie ...

pedro

Moim zdaniem dobry kryminał. Niezła obsada, wciągający scenariusz i całkiem dobry film. Momentami trochę niewiarygodne wydarzenia, ale dla mnie to bardzo dobre kino rozrywkowe sensacyjno-kryminale. Polecam

zalogowany

Jak na film sensacyjny - raczej klasa średnia. Choć przyznam, że to nieortodoksyjne zakończenie dość mi się podobało. Nie żebym pochwalał, ale jeśli dobrze się zastanowić... Gdy nie da się czegoś zetrzeć, wywabić ani zamalować, trzeba poprosić o dłuto i młotek.
Uwikłanie
reżyseria:
Polska, 2011
Psychoterapeuta dr Cezary Rudzki (Olgierd Łukaszewicz) leczy Henryka Telaka (Krzysztof Globisz) kontrowersyjną metodą ustawień Berta Hellingera. W trakcie terapii Telak zostaje zamordowany.
kryminalny
Uwikłanie
3,9 5 1 29