PREMIERA

2009.01.30

CANAL+ PREMIUM

Uznajcie mnie za winnego

Find Me Guilty

USA/Niemcy, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 119 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Głowa mafijnej rodziny Lucchese, Jackie DiNorscio (Vin Diesel) wpada w ręce policji podczas transakcji narkotykowej i wraz z innymi członkami gangu staje przed sądem. Mając przed sobą perspektywę 30-letniej odsiadki dostaje trudną do odrzucenia propozycję. W zamian za znaczne skrócenie kary miałby zeznawać przeciwko "rodzinie".

Gangster stanowczo odmawia, pomimo że niewiele wcześniej kuzyn Tony Compagna (Raúl Esparza) próbował go zlikwidować. Źle wspominając dotychczasowe doświadczenia z adwokatami Jackie zaskakuje wszystkich, informując rodzinnego obrońcę (Peter Dinklage), że zamierza sam reprezentować przed sądem. Ten zdawałoby się samobójczy ruch za sprawą poczucia humoru i uroku Jackiego zmienia się w jego nieoczekiwany sukces. DiNorscio szokuje ławę przysięgłych, dezorientuje świadków i wywołuje salwy śmiechu u prawników. Spisany na straty gangster przebojem zdobywa sędziego i ławników.

SIDNEY LUMET po latach powraca do kina sądowego, które przyniosło mu wielką sławę. Hollywoodzki weteran, odznaczony w 2005 roku Oscarem za całokształt twórczości, jest powszechnie uważany za twórcę odrębnego podgatunku filmowego zwanego dramatem sądowym. W takiej właśnie konwencji utrzymany był jego głośny debiut "Dwunastu gniewnych ludzi" (1957), znakomity obraz z Henrym Fondą w roli głównej. Wciągu kolejnych 50 lat Lumet stworzył takie klasyki, jak m.in. "Serpico", "Pieskie popołudnie", "Sieć" (Złoty Glob za reżyserię), "Werdykt", "Książę miasta" czy "Adwokat diabła" z Rebeccą De Mornay i Donem Johnsonem. Lumet był nominowany do wszystkich liczących się nagród filmowych, m.in. pięciokrotnie do Oscara, 8 razy do BAFTY, 4 do Złotej Palmy i pięciokrotnie do Złotego Globu.

Scenariusz "Uznajcie mnie za winnego" oparł na najdłuższym wytoczonym włoskiej mafii procesie w historii Ameryki. Zakrojone na lata policyjne śledztwo doprowadziło do wniesienia oskarżeń przeciwko 20 członkom mafijnej rodziny Lucchese z New Jersey, którym postawiono blisko 80 zarzutów. Giacomo "Jackie" DiNorscio trafił na pierwsze strony gazet, kiedy przez blisko dwa lata wodził za nos usiłujących skazać go prawników. Proces dowiódł jego wielkiej charyzmy, sprytu i cwaniactwa. Brawurowa, ocierająca się o farsę obrona "Jackiego", który zrezygnował z usług adwokata i wykorzystał własne oratorskie zdolności, została niemal dosłownie odtworzona w filmie. Było to możliwe dzięki staraniom jednego ze scenarzystów T.J. Manciniego, który zdobył zgodę na wykorzystanie zapisu procesu i umieszczenie go w dialogach. Sam Jack DiNorscio został nawet zaproszony na plan zdjęciowy, ale niestety wkrótce zmarł na niewydolność wątroby.

Początkowo do roli mafiosa przymierzany był sprawdzony filmowy gangster i adwokat Joe Pesci, w końcu jednak zdecydowano się na Vina Diesela, aktora który podobnie jak Pesci ma w żyłach domieszkę włoskiej krwi. Powierzenie niełatwej kreacji błyskotliwego gangstera specjaliście od kina akcji było wysoce odważną decyzją twórców. Popularność, jakią Diesel zdobył wśród fanów filmów akcji rolami takimi, jak niebezpieczny więzień w futurystycznym "Pitch Black" czy król nielegalnych wyścigów samochodowych w "Szybkich i wściekłych" nie zawsze szła w parze z uznaniem krytyków, którzy za "Kroniki Riddicka" nominowali go do Złotej Maliny. Jednak nawet ci najmniej przychylni Dieselowi musieli docenić jego kreację w "Uznajcie mnie za winnego". Aby przypominać Jackiego DiNorscio, aktor przytył do roli ponad 15 kilo, a dwie godziny przed pojawieniem się na planie zdjęciowym spędzał w charakteryzatorni.

Obok Vina Diesela w filmie pojawia się także Alex Rocco, często zatrudniany do filmów gangsterskich pamiętny Moe Greene z "Ojca chrzestnego", oraz nominowany m.in. do Independent Spirit Awards za rolę tytułową w "Dróźniku" Peter Dinklage. O wizualną stronę filmu zadbał Ron Fortunato, który pracował uprzednio z Lumetem przy projektach, takich jak "Rewizja osobista", wielu odcinkach "Prawników z Centre Street" czy wyświetlanym w polskich kinach "Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz".

WASZE OPINIE

suchy101

ocena filmu moja 3,5/5

Jamal

Bardzo ciekawie opowiedziany proces, ktory sam w sobie musiał być nudny nawet dla (a moze przede wszystkim) ławy przysieglych czy sedziego ale rezyser potrafił opowiedziec go w bardzo wciagajacy sposob. Poza tym osobiscie bardzo lubie dramaty sadowe, wiec i bez komediowych akcentow bylaby to dla mnie pozycja obowiazkowa. Gatunek filmowy trudny do zrobienia bo pokazywanie przez 90% sali sadowej moze sie wydawac ryzykowne a jednak jak sie ma dobry scenariusz, to jest szansa by nie zanudzić widza.
Chwalicie odtworce glownego bohatera ale tak sie zastanawiam czy Pesci nie byłby lepszy ? Wracajac jednak do samego filmu .... Jak u licha mozna bylo wydac taki werdykt ? Czy to zakonczenie filmu jest prawdziwe czy rezyser troche nas "podpuścił" ? Przeciez to brzmi nieprawdodpobnie by wypuscic bandziorow tylko dlatego ze jeden z nich potrafi opowiedziec kilka kawalow i urzec ich przywiazaniem do rodziny.
Film trzeba obejrzeć.

villemo

Vin wyglada trochę karykaturalnie - ale po pewnym czasie przywyklam i w sumie stwierdzam, ze wiarygodnie.

Sam film... na pewno nie ujął mnie w calosci. Nie jestem przekonana co do jego wymowy/celowosci. Nie jest to gniot, ale czy ja wiem, czy - jak pisze Bartolomeusz - jest to "powazna sprawa"?
Raczej wlasnie nie do konca (szczegolnei ze poczatkowo do roli przewidziany byl Joe Pesci). Szczegolnie ze wina tych panow jest przeciez oczywista, a film opowaida o tym, jak (uwaga, spoiler!) wymkneli sie wymiarowi sprawiedliwosci (A moze cos przeoczylam i oceniam Wlochow po gestykulacji ;) )

Wobec powyzszego akcent pada nie na ogolny wymiar winy i kary oskarzonych, ale na glownego bohatera, ktory jest jednym z nich - a jednak nie do konca. Jest to sprawa wg mnie najciekawsza, jednak pozostawia we mnie pewien niedosyt jej ujecie. Chcialabym wiedziec troszke wiecej o relacjach Rodziny i Jackiego sprzed procesu i sprzed jego osadzenia. Bo ten aspekt plus sympatyczna relacja z adwokatem - karłem - wydaje mi sie najciekawsza.

Film tylko przez chwilke wydal mi sie lekko przynudzajacy, ale umiem wiele wybaczyc dramatom sądowym, bo je lubie.
Uznajcie mnie za winnego
reżyseria:
USA/Niemcy, 2006
Głowa mafijnej rodziny Lucchese, Jackie DiNorscio (Vin Diesel) wpada w ręce policji podczas transakcji narkotykowej i wraz z innymi członkami gangu staje przed sądem. Mając przed sobą perspektywę 30-letniej odsiadki dostaje trudną do odrzucenia propozycję. W zamian za znaczne skrócenie kary miałby zeznawać przeciwko "rodzinie".
dramat obyczajowy
Uznajcie mnie za winnego
4,0 5 1 24