PREMIERA

2005.10.30

CANAL+ PREMIUM

VAN HELSING

USA/Czechy, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror/fantasy

czas trwania: 127 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Gabriel Van Helsing (Hugh Jackman) to najsłynniejszy na świecie pogromca wampirów. Ciąży na nim klątwa z przeszłości, ale Gabriel nie potrafi na razie rozwiązać zagadki, która się za nią kryje. Tymczasem wyrusza z kolejną misją.

Tajna organizacja zleca mu wytropienie i unicestwienie legendarnego hrabiego Drakuli (Richard Roxburgh), siejącego spustoszenie nie tylko w rodzinnej Transylwanii. Sprzymierzeńcem Gabriela zostaje piękna Anna Valerious (Kate Beckinsale). Nieustraszona kobieta od wieków walczy z wampirem, chcąc zmazać ciążącą na jej rodzie klątwę. Drakula sprawił bowiem, że królewska rodzina Valeriousów zniknęła niegdyś niemal całkowicie z powierzchni Ziemi. Wspólna misja zbliża Annę i Gabriela, ale nieoczekiwanie odzywa się mroczna przeszłość mężczyzny. Aby zabić Drakulę, Gabriel będzie musiał najpierw stawić czoła własnym koszmarom.

STEPHEN SOMMERS to twórca m.in. takich hitów, jak "Mumia" i "Mumia powraca". W "Van Helsingu" również sięgnął po konwencję fantasy wzbogacając ją o elementy kina akcji (dynamiczne efekty specjalne) i klasycznego horroru wampirycznego. Luźną inspiracją była dla twórcy powieść Brama Stokera "Dracula", ale wprowadził on do scenariusza także inne charakterystyczne dla horroru postaci, jak Frankenstein czy doktor Jekyll. To jednak nie wszystko. W filmie pojawia się także bohater sensacyjnego kina komiksowego - James Bond. Realizatorom udało się zaprosić do obsady tak cenionych aktorów, jak Kate Beckinsale i Hugh Jackman. Beckinsale zyskała międzynarodową sławę dzięki produkcjom "Igraszki losu", "Pearl Harbor", "Małe jest piękne", "Underworld" i "Aviator". Jackman to gwiazda filmów "Kate i Leopold", "Kod dostępu", "Serce nie sługa" i trzech części "X-Menów". W urzeczywistnieniu filmowej wizji pomagała reżyserowi i aktorom znakomita ekipa, w której znaleźli się: pięciokrotnie nominowany do Oscara operator Allen Daviau ("Bugsy"), scenograf Allan Cameron ("Mumia"), projektantka kostiumów Gabriella Pescucci (Oscar za "Wiek niewinności"), kompozytor Alan Silvestri (nominowany do Oscara za "Forresta Gumpa") oraz producent Sam Mercer ("Szósty zmysł"). Wysiłek ekipy zaowocował sukcesem kasowym i wyróżnieniami dla filmu. W 2005 "Van Helsing" otrzymał Saturna za najlepszą muzykę i był nominowany do tej nagrody w kategoriach: najlepszy horror i najlepsze efekty specjalne.

WASZE OPINIE

Anna

Jestem Anna.
Moje przygody są ekscytujące:]

kich

Film świetny ale w kategorii komedia, lub pastiż.
Łatwo się ogląda i pośmiać się z "płytkiego" scenaruisza też można

kblanche

Mnie się podobało! Super efekty i generalnie fajna rozrywka.
VAN HELSING
reżyseria:
USA/Czechy, 2004
Gabriel Van Helsing (Hugh Jackman) to najsłynniejszy na świecie pogromca wampirów. Ciąży na nim klątwa z przeszłości, ale Gabriel nie potrafi na razie rozwiązać zagadki, która się za nią kryje. Tymczasem wyrusza z kolejną misją.
horror/fantasy
VAN HELSING
4,2 5 1 262