PREMIERA

2008.09.03

CANAL+ PREMIUM

VANILLA SKY

USA, 2001

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 131 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Historia cynicznego utracjusza, który po wypadku gubi się w świecie snu i rzeczywistości. Remake głośnego hiszpańskiego thrillera "Otwórz oczy". W rolach głównych Tom Cruise i Penelope Cruz.

David Aames (Tom Cruise) jest szefem dużego nowojorskiego wydawnictwa, młodym przystojnym i bogatym utracjuszem. Ma raczej cyniczny stosunek do miłości, z piękną kochanką Julie Gianni (Cameron Diaz) nie łączy żadnych planów na przyszłość. Tak jest do czasu, gdy na jednym z przyjęć spotyka tajemniczą Sofię Serrano (Penelope Cruz).Wzajemne uczucie, które wybucha między nimi usuwa Julie w cień, ale dziewczyna nie zamierza łatwo się poddać. W końcu zdesperowana powoduje wypadek samochodowy, w którym sama ginie i ciężko rani ukochanego. Zmasakrowana twarz, której wyglądu nie poprawiają kolejne operacje plastyczne wpędza Davida w depresję. Chodzi w masce, przestaje widywać się nawet z Sofią i jedynym przyjacielem Brianem (Jason Lee), których teraz podejrzewa o romans. Stopniowo traci kontakt z rzeczywistością, myli twarze znajomych i wspomnienia. Jedynym orędownikiem w tych zmaganiach staje się dla niego psychiatra, doktor McCabe (Kurt Russell). Ale prawda, którą obaj w końcu odkrywają jest bardziej zaskakująca niż fantazje Davida.

"Vanilla Sky" CAMERONA CROWE'A to amerykański remake hiszpańskiego thrillera z 1997 roku "Otwórz oczy" Alejandro Amenábara, autora znanych widzom obrazów, takich jak "Inni" z Nicole Kidman czy nagrodzony Oscarem "W stronę morza" z doskonałą kreacją Javiera Bardema. Crowe, Tom Cruise i producentka Paula Wagner, którzy wcześniej spotkali się na planie filmu "Jerry Maguire", tak zachwycili się "Otwórz oczy", że niemal natychmiast przystąpili do prac nad własną wersją historii, zapraszając do współpracy przy scenariuszu Amenábara.

"Vanilla Sky" nie jest jednak kalką pierwowzoru, ale twórczą interpretacją wątków podjętych w oryginale, a to co niewątpliwie łączy obie produkcje to Penelope Cruz, która w obu zagrała Sofię. Wizję rozpadającego się świata Davida pomógł reżyserowi wykreować doświadczony operator John Toll ("Cienka czerwona linia", "U progu sławy"), a napisana specjalnie na potrzeby filmu przez Paula McCartneya tytułowa piosenka zdobyła wiele wyróżnień, w tym nominację do Oscara, Złotego Globu i Grammy. Obraz Crowe'a zapisał się jednak w historii przede wszystkim z powodu słynnej historii miłosnej, która rozegrała się na jego planie. Romans między Penelope Cruz i Tomem Cruisem doprowadził do rozpadu jego wieloletniego małżeństwa z Nicole Kidman i jednego z najgłośniejszych rozwodów Hollywood.

CIEKAWOSTKI:

Postać grana przez Kurta Russela - Dr Curtis McCabe - była inspirowana pierwszym solowym albumem Nancy Wilson "Live at McCabe's Guitar Shop". Nancy Wilson jest żoną reżysera filmu Camerona Crowe'a.

Na okładce magazynu, o którą wciąż pyta się głównego bohatera, jest polska aktorka, Iza Miko. Zdjęcie to pochodzi z magazynu "Maxim" i promuje film "Coyote Ugly".

Penelope Cruz grała tę samą postać w dwóch wersjach filmu - amerykańskiej i hiszpańskiej, zatytułowanej "Abre los ojos" (1997).

Kurt Russell zgodził się zagrać w filmie zanim przeczytał jego scenariusz.

Michael Keaton, Harrison Ford i Alec Baldwin byli rozważani do roli Dr Curtisa McCabe'a.

WASZE OPINIE

Renu

Film mnie totalnie rozczarował. Swoje odczucia zmieszczę w 3 słowach : bełkotliwy, niesugestywny, irytujący.
Poza Panią Cruz nie było tu nic wartego uwagi.
Moim zdaniem klapa...

mkl

To zależy co komu się podoba. Dla mnie "Vanilla Sky" bije na kolana "Otwórz Oczy". Klimat Vanilla Sky jest o wiele lepszy, lepsze efekty wizualne i bosko skomponowana muzyka. Dodać tylko jeszcze wypada że ten film był inspiracją dla Jamesa Zabieli do stworzenia 'Essential Mix" dla Radio 1. Wtajemniczeni wjedzą o co chodzi. Miłośnikom muzyki elektronicznej szczerze polecam. Arcydzieło.

majsterek

Choć ten film jest remakem i jako taki nie dorasta do pierwowzoru, to jest to jednak film bardzo dobry, a jak na amerykańskie kino rozrywkowe wręcz bardzo dobry. To zadziwiające, że Amerykaną najelepiej wychodzą dickowskie opowieści, które nie są oparte bezpośrednio na opowiadaniach Dicka.
Crowe świetnie wyważył akcenty pokazując upadek wielkiego egocentryka, uzewnętrzniając każdy najgorszy koszmar próżnych ekscentryków. Jest w tym filmie kilka świetnych sekwencji, do tego Crowe ma znakomite ucho w doborze kawałków. Diaz nie do końca mi pasowała do tego filmu, za to Cruz i Cruise jak najbardzie pasują i do filmu i do siebie na wzajem.
Znakomita opowieść. Intrygująca, niekonwencjonalna i zaskakująca nawet po wielokrotnym obejrzeniu. Jednym słowem rozrywka na najwyższym poziomie.
VANILLA SKY
reżyseria:
USA, 2001
Historia cynicznego utracjusza, który po wypadku gubi się w świecie snu i rzeczywistości. Remake głośnego hiszpańskiego thrillera "Otwórz oczy". W rolach głównych Tom Cruise i Penelope Cruz.
thriller
VANILLA SKY
4,6 5 1 162