PREMIERA

2004.02.22

CANAL+ PREMIUM

Vatel

Francja/Wlk. Brytania, 2000

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat kostiumowy

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Francja, wiosna 1671 roku. Starzejący się książę de Conde ma mnóstwo długów i - aby całkiem nie zbankrutować - musi się wkupić w łaski króla Ludwika XIV.

Okazja szybko się trafia, bo oto władca chce się zatrzymać ze swoim dworem w rezydencji księcia na zamku de Chantilly. Mistrzem trwających trzy dni ceremonii zostaje oddany sługa księcia - Francois Vatel (Gerard Depardieu). Ma on do dyspozycji całą armię kucharzy i służących pracujących bez przerwy, by zadowolić wybredny gust Króla Słońce. W tym celu niestrudzony Vatel przygotowuje znakomite potrawy i aranżuje oryginalne przedstawienia teatralne. Jego talent docenia nie tylko Ludwik XIV. Przybyła wraz z królewską świtą piękna Anna de Montausier (Uma Thurman) odrzuca zaloty próżnego markiza de Lauzuna (Tim Roth) i oddaje swoje serce Vatelowi.

ROLAND JOFFE ("Pola śmierci", "Misja", "Żegnaj kochanku") to jeden z najbardziej cenionych brytyjskich reżyserów i producentów średniego pokolenia. Autorami scenariusza "Vatela" są Francuzka Jeanne Labrune oraz jeden z najpopularniejszych na Wyspach dramaturgów i scenarzystów Tom Stoppard ("Romantyczna Angielka", "Brazil", "Zakochany Szekspir"). Muzykę do tej prawdziwej filmowej uczty skomponował Ennio Morricone, w którego filmografii znajduje się blisko 500 tytułów, tj. "Klan Sycylijczyków", "Niebiańskie dni", "Dawno temu w Ameryce", "Cinema Paradiso" czy "Malena". W roli tytułowej gwiazda francuskiego kina Gerard Depardieu ("Zielona karta", "Germinal", "Tajny agent", "Księga Diny", seria "Asterix i Obelix").


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

Saturnus

Polecam, ale tylko na jeden raz. Strasznie dziwny film..
Vatel
reżyseria:
Francja/Wlk. Brytania, 2000
Francja, wiosna 1671 roku. Starzejący się książę de Conde ma mnóstwo długów i - aby całkiem nie zbankrutować - musi się wkupić w łaski króla Ludwika XIV.
dramat kostiumowy
Vatel
3,8 5 1 5