• Oscar

PREMIERA

2010.04.04

CANAL+ PREMIUM

VICKY CRISTINA BARCELONA

Hiszpania/USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Vicky (Rebecca Hall) i Cristina (Scarlett Johansson) przylatują do Barcelony na wspólne wakacje. Przyjaciółki bardzo się od siebie różnią. Rozsądna Vicky po wakacjach wychodzi za mąż za pracującego w wielkiej korporacji Douga (Chris Messina), z którym zamierza spędzić spokojnie resztę życia.

Pobyt w Barcelonie chce natomiast poświecić napisaniu pracy magisterskiej na temat tożsamości narodowej Katalończyków. Cristina to jej przeciwieństwo. Nieustannie poszukująca radości i sensu życia, nie rezygnuje z żadnej okazji, by spróbować sił w nowej materii. Pewnego wieczoru podczas wernisażu Cristinie wpada w oko mężczyzna. Wieść niesie, że zabójczo przystojny Juan Antonio (Javier Bardem) jest uwikłany w skomplikowaną relację z byłą żoną (Penélope Cruz), osobą równie ekscentryczną i utalentowaną jak on. Tego samego wieczoru Juan Antonio podchodzi do stolika, przy którym Amerykanki jedzą kolację i zaprasza je, by poleciały z nim do Oviedo, gdzie raczyliby się winem, poznawali uroki miasteczka i swoich ciał. Podczas gdy zgorszona pomysłem artysty Vicky kategorycznie odmawia, Cristinie plan wydaje się bardzo kuszący. W końcu, by chronić nieodpowiedzialną koleżankę, Vicky decyduje się pojechać. Wspólny weekend w Oviedo daje początek znajomości, która zmieni wiele w życiu obu dziewczyn.

Od czasu "Bierz forsę i w nogi" z 1969 roku WOODY ALLEN miał pełną twórczą swobodę. Studia filmowe nie domagały się czytania scenariuszy, nikt nie ingerował w obsadę czy montaż jego filmów. Zmieniło się to w 2005 roku. "Nie chcemy być traktowani jak bank" - mówili producenci. "Chcemy być jakoś zaangażowani w to, co robisz". Allen uznał te domagania za zrozumiałe, ale nieakceptowalne i przez kilka kolejnych lat robił filmy w Europie. Najpierw zagościł w Londynie, gdzie nakręcił znane widzom "Wszystko gra", "Sen Kasandry" i "Scoop - Gorący temat". Po mglistej stolicy Wielkiej Brytanii przyszedł czas na romans w słonecznej Barcelonie. "Vicky Cristina Barcelona" powstała na podstawie scenariusza, który Allen napisał lata wcześniej, osadzając wówczas akcję w San Francisco. Postanowił nie tylko dostosować tekst do warunków europejskich, ale także przerobić go tak, by stolica Katalonii stała się jednym z bohaterów filmu. "Vicky Cristina Barcelona" to jednak dużo więcej niż barwny, filmowy przewodnik po hiszpańskiej metropolii. To, jak zwykle w przypadku filmów Allena, błyskotliwy, doskonale przeniesiony na ekran scenariusz oraz znakomita obsada.

Reżyser już po raz trzeci zaangażował Scarlett Johansson, z którą wcześniej pracował na planie "Wszystko gra" oraz "Scoop - Gorący temat". "Od czasu do czasu spotykam aktorkę obdarzoną czymś, co inspiruje mnie, by tworzyć rolę specjalnie dla niej" - przyznawał Allen. Zagrana przez Johansson Cristina to dziewczyna wciąż poszukująca miejsca w życiu, spontaniczna i gotowa na eksperymenty. Jej całkowite przeciwieństwo stanowi Vicky, ostrożna i racjonalna przedstawicielka klasy średniej, zaręczona z mężczyzną, przy którym zamierza spędzić resztę życia. Do tej roli reżyser szukał aktorki, która urodą i charakterem wyraźnie odróżniałaby się od Johansson. Wybór padł na Rebekę Hall, która nie licząc serialowych epizodów w dzieciństwie, rozpoczęła aktorską karierę w 2006 takimi filmami, jak "Miłosna układanka", w którym partnerowała Jamesowi McAvoyowi czy "Prestiż" Christophera Nolana, na planie którego spotkała się po raz pierwszy ze Scarlett Johansson. Rola u Allena przyniosła aktorce m.in. pierwszą w karierze nominację do Złotego Globu, co zaowocowało kolejnymi angażami. Zagrała w takich produkcjach, jak "Frost/Nixon" Rona Howarda czy "Dorian Gray" Olivera Parkera. Muzę Allena i świetną skądinąd Rebekę Hall przyćmili jednak Penélope Cruz i Javier Bardem, duet hiszpańskich aktorów, którzy zademonstrowali iście południowy temperament i komediowy talent. Cruz do tego stopnia oczarowała Allena kreacją w "Volverze" Pedra Almodóvara, że nie wyobrażał sobie filmu bez jej udziału. Ostatecznie ich współpraca przyniosła korzyści zarówno Allenowi, który zapewnił filmowi sporą dawkę szaleństwa i komediowego powabu, jak i samej Cruz. Dzięki roli nieobliczalnej Marii Eleny aktorka została w pełni zasłużenie nagrodzona pierwszym w karierze Oscarem. Praca na planie zaowocowała także trwającym do dziś związkiem Penélope Cruz z Javierem Bardemem.

"Vicky Cristina Barcelona" okazała się najbardziej kasowym z dotychczasowych filmów Allena, a krytycy po obejrzeniu filmu niemal jednomyślnie ogłosili powrót mistrza do najwyższej formy. Richard Corliss z "Time" obwołał film najbardziej czarującym dziełem Allena, a Pete Hammond z "Los Angeles Times" jego najlepszą komedią od lat.

Nagrody filmowe

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Penélope Cruz, film VICKY CRISTINA BARCELONA

WASZE OPINIE

PIOOLE

Lubie Woody Allena ale akurat ten film nie przypadł mi do gustu.

rass

w dobie,gdy zewsząd słyszysz "jesteś tego warta" film znakomity.. a nabiera walorów po powtórnym obejrzeniu...

tufta

Do uwiedzenia mnie wystarczy tylko jedne słowo wypowiedziane przez kobietę-BIGOS mniam,mniam.Lecę jak ćma do światła byle tylko dorwać się do gara z bigosem.
VICKY CRISTINA BARCELONA
reżyseria:
Hiszpania/USA, 2008
Vicky (Rebecca Hall) i Cristina (Scarlett Johansson) przylatują do Barcelony na wspólne wakacje. Przyjaciółki bardzo się od siebie różnią. Rozsądna Vicky po wakacjach wychodzi za mąż za pracującego w wielkiej korporacji Douga (Chris Messina), z którym zamierza spędzić spokojnie resztę życia.
melodramat
VICKY CRISTINA BARCELONA
4,4 5 1 44