PREMIERA

2012.01.31

CANAL+ PREMIUM

Vinyan

Francja/Belg/Wlk.Bryt, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat/horror

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jeanne i Paul Bellmerowie (Emmanuelle Béart i Rufus Sewell) podczas tsunami w Tajlandii tracą jedynego syna. Mimo półrocznych poszukiwań ciała chłopca nie udaje się odnaleźć. Zrozpaczona kobieta nie wierzy w jego śmierć.

Przeczucie, że ciągle żyje, zmienia się w obsesyjną pewność, gdy na amatorskim filmie z birmańskiej wioski dostrzega sylwetkę chłopca łudząco podobnego do syna. Przekonana, że został uprowadzony, bez chwili wahania postanawia wyruszyć w najbardziej niedostępne rejony opanowanego przez wojskową juntę kraju. Z początku sceptycznie podchodzący do pomysłu żony Paul w końcu daje się namówić na wyprawę w głąb dżungli. Małżeństwo kierowane przez pazernych przewodników nielegalnie przekracza granicę odciętego od reszty świata państwa. Trafia do miejsca, gdzie rzeczywistość, obsesje i senne koszmary stapiają się w jedność.

Belgijski reżyser FABRICE DU WELZ zwrócił uwagę fanów ambitnego kina grozy w 2004 roku debiutancką "Kalwarią". Zrealizowany bez wsparcia dużych wytwórni obraz był odświeżającą hybrydą krwawych horrorów, czarnej jak smoła komedii i filmu psychologicznego. O filmie mówiono, że jest godnym następcą "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną", który czerpie garściami z tradycji gatunku i jednocześnie poza nią wykracza. Kolejny obraz Du Welza miał dać odpowiedź na pytanie, czy "Kalwaria" to jedynie jednorazowy powiew świeżości, czy narodziny nowego talentu. "Vinyan", zakwalifikowany do oficjalnej selekcji festiwalu w Wenecji, zaskoczył tych, którzy spodziewali się po reżyserze kontynuacji kierunku obranego w debiucie. Reżyser, któremu po raz kolejny udało się stworzyć dzieło niełatwe do gatunkowego zaszufladkowania mówił, ze jego film "nie jest do końca horrorem. To mój kolejny filmowy eksperyment. Coś pomiędzy historią o duchach a psychologicznym thrillerem. (...) W hollywoodzkich produkcjach o duchach pojawiają się one w naszym świecie. W "Vinyan" dzieje się odwrotnie - to żyjący wkraczają do świata duchów" - wyjaśniał.

"Vinyan", mający dużo z kina psychologicznego, wymagał zaangażowania doświadczonych odtwórców głównych ról, co dla dysponującego niewielkim budżetem Du Welza mogło stanowić problem. Wybawieniem okazał się telefon od agenta Emmanuelle Béart, która koniecznie chciała się spotkać z reżyserem. Nagrodzona Cezarem gwiazda wielu znakomitych francuskich produkcji ("Nelly i pan Arnaud", "8 kobiet", "Nathalie...") okazała się wielką fanką jego poprzedniego filmu i mocno zaangażowała się w projekt zaniżając swoje honorarium. Ekranowym partnerem aktorki został Rufus Sewell, coraz popularniejszy brytyjski aktor znany z serialu "Filary ziemi", a także "Mrocznego miasta", "Obłędnego rycerza" i "Iluzjonisty".

Historia rodzicielskiej traumy, wsparta operatorskim talentem Benoîta Debie ("Nieodwracalne", "Wkraczając w pustkę"), podzieliła publiczność, co szczerze zdziwiło reżysera: "Myślę, że "Vinyan" jest mniej prowokacyjny niż "Kalwaria". Mimo to spotkałem się z dziwnymi reakcjami, które ciężko mi zrozumieć. Nie wiem, dlaczego mój film tak mocno dzieli publikę. Dlaczego jedni go kochają, a inni nienawidzą. To sprawia, że zastanawiam się, czy może nie posuwam się zbyt daleko i nie powinienem trzymać na wodzy swojej wyobraźni" - mówił Du Welz.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

Vinyan
reżyseria:
Francja/Belg/Wlk.Bryt, 2008
Jeanne i Paul Bellmerowie (Emmanuelle Béart i Rufus Sewell) podczas tsunami w Tajlandii tracą jedynego syna. Mimo półrocznych poszukiwań ciała chłopca nie udaje się odnaleźć. Zrozpaczona kobieta nie wierzy w jego śmierć.
dramat/horror
Vinyan
2,6 5 1 9