Fox

PREMIERA

2005.11.24

CANAL+ PREMIUM

VIVA ZAPATA!

USA, 1952

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 109 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Meksyk na początku XX wieku. Krajem wstrząsają rewolucyjne wystąpienia chłopów przeciwko obszarnikom. Przywódcą jednej z grup jest młody Emiliano Zapata (Marlon Brando).

Pochodzi ze średniozamożnej chłopskiej rodziny i szybko zdobywa autorytet jako przewodniczący rady w swojej wsi. W 1910 roku Francisco Madero (Harold Gordon) ogłasza powszechne powstanie przeciwko dyktaturze prezydenta Diaza (Fay Roope). Wkrótce po tym Zapata zostaje generałem południa Meksyku. Drugim wodzem ludu jest działający na północy Pancho Villa (Alan Reed). Mimo zmiennych kolei rewolucji, prawy i dzielny Zapata pozostaje wierny swoim ideałom. Sekundują mu w tym brat Eufemio (Anthony Quinn) i świeżo poślubiona Josefa (Jean Peters). Niestety wkrótce wódz rewolucji zostaje zdradzony.

"Viva Zapata!" to jedno z najsłynniejszych dzieł weterana starego hollywoodzkiego kina ELII KAZANA. Zmarły przed dwoma laty reżyser ma na koncie trzy Oscary ("Dżentelmeńska umowa", "Na nabrzeżach" oraz za całokształt twórczości) i wiele innych wyróżnień. W jego bogatym dorobku są tak głośne pozycje, jak "Tramwaj zwany pożądaniem", "Na wschód od Edenu", "Wiosenna bujność traw", "Układ", "Ameryka, Ameryka", "Ostatni z wielkich". Z Marlonem Brando ("Młode lwy", "Ojciec chrzestny", "Ostatnie tango w Paryżu", "Czas Apokalipsy"), którego obsadził w roli głównej w "Viva Zapata!", Kazan pracował kilkakrotnie. W postać jego filmowego brata wcieliła się inna legenda kina - Anthony Quinn ("La Strada", "Działa Nawarony", "Lawrence z Arabii", "Grek Zorba"). Wśród wyróżnień dla filmu znalazły się: Oscar 1953 za rolę drugoplanową (Anthony Quinn), nagroda dla najlepszego aktora na MFF w Cannes 1952 (Marlon Brando), BAFTA 1953 za najlepszą rolę męską (Marlon Brando) oraz cztery nominacje do Oscara (główna rola, scenariusz, muzyka, scenografia).
VIVA ZAPATA!
reżyseria:
USA, 1952
Meksyk na początku XX wieku. Krajem wstrząsają rewolucyjne wystąpienia chłopów przeciwko obszarnikom. Przywódcą jednej z grup jest młody Emiliano Zapata (Marlon Brando).
dramat obyczajowy
VIVA ZAPATA!
3,7 5 1 3