• Cannes
  • Orzeł

PREMIERA

2008.01.12

CANAL+ PREMIUM

VOLVER

Hiszpania, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 122 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Raimunda (Penélope Cruz) mieszka w Madrycie z bezrobotnym mężem (Antonio de la Torre) i nastoletnią córką, Paulą (Yohana Cobo). Jej rozwiedziona siostra Sole (Lola Dueñas) prowadzi nielegalny zakład fryzjerski, a sąsiadka i przyjaciółka jednocześnie zarabia jako prostytutka.

Rodzice Raimundy i Sole zginęli w pożarze wiele lat wcześniej, a ich jedyna krewna, stara sklerotyczna ciotka Tia Paula (Chus Lampreave) mieszka samotnie na wsi w regionie La Manchy, skąd pochodzi cała rodzina. Pewnego dnia po powrocie z pracy, Raimunda spotyka przed domem roztrzęsioną córkę. Okazuje się, że Paula w obronie przed pijanym ojcem, który próbował ją wykorzystać zabiła go kuchennym nożem. Raimunda bez wahania chowa ciało męża do chłodziarki i postanawia sprawę zatuszować. Sąsiadom mówi, że małżonek porzucił ją bez słowa. By utrzymać siebie i córkę przejmuje wystawioną na sprzedaż restaurację znajomego. Rozkręca interes i w końcu obmyśla plan wywiezienia trupa, który cały czas chłodzi się w zamrażarce. Tymczasem umiera ciotka Tia Paula. Na pogrzeb jedzie tylko Sole, która w drodze powrotnej odkrywa, że w jej samochodzie ukrył się duch matki (Carmen Maura). Okazuje się, że zjawa dotychczas zajmowała się chorą ciotką, a teraz planuje otoczyć opieką Sole.

"Volver" to film PEDRA ALMODÓVARA, najbardziej cenionego i znanego hiszpańskiego reżysera po Luisie Bunuelu i Carlosie Saurze. "To film o kulturze śmierci w moim rodzinnym regionie, La Manchy. Życie tamtejszych ludzi cechuje zaskakująca prostota. Zmarli pozostają ważną częścią ich życia. Ich obecność w połączeniu z bogactwem i ciepłem wiejskich obyczajów sprawia, że bliscy tak naprawdę nigdy nie umierają" - tłumaczył Almdoóvar, zaprzeczając jednocześnie, że "Volver" jest surrealistyczną komedią ukrytą pod maską melodramatu. "Almodóvar wykorzystuje konwencję melodramatu (Hiszpanie mówią o jego filmach "almodramy") przewrotnie, by dać widzowi czyste, niemal pierwotne wzruszenie, pozwolić z pokorą, ale i ostrością wejść w świat mrocznych, rodzinnych piekiełek, a jednocześnie opowiedzieć o tęsknocie podstawowej: za porozumieniem, wspólnotą, idyllą bliskości, a także przekroczeniem granic śmierci" - wtórował mu krytyk "Gazety Wyborczej". Inni podkreślali, że hiszpański reżyser, nazywany dzieckiem La Movidy, madryckiego ruchu popkulturowego i społecznego, po raz kolejny udowodnił, że jak nikt inny potrafi opowiadać o świecie kobiet. W "Volver" mężczyźni właściwie się nie liczą, choć w rzeczywistości to właśnie ich grzeszki, zdrady, łajdactwa determinują życie bliskich im kobiet. Almodóvar sugerował też, że nakręcił "Volver" poniekąd dla siebie, po to by oswoić lęk przed śmiercią, której wciąż nie nauczył się akceptować. "Choć nie jestem wierzący, próbowałem przywołać postać Carmen Maury (matkę Raimundy i Sole) zza grobu. Kazałem jej mówić o niebie, piekle i czyśćcu. Nie jestem pierwszym, który odkrył, że z zaświatami mamy do czynienia na co dzień. Sami jesteśmy piekłem, niebem i czyśćcem. Tkwią one w nas samych. Zresztą Sartre ujął to lepiej ode mnie".

Kolejnym powodem nakręcenia filmu była niepohamowana chęć reżysera, aby po raz kolejny spotkać się na planie z jedną ze swoich muz, Penélope Cruz. Aktorka, która przed laty brawurowo wcieliła się w postać rodzącej w autobusie dziecko prostytutki ("Drżące ciało"), tym razem miała zagrać postać silną i kruchą jednocześnie. Almodóvar chciał, aby porzuciła swój wystylizowany hollywoodzki wizerunek i wcieliła się w szlachetną plebejkę. Wystylizował ją na młodą Sophię Loren z mocno podkreślonymi oczami i potarganymi, ale misternymi fryzurami. Kazał jej także nosić sztuczne pośladki, aby nadać jej kształtom bardziej południowy charakter: "W ciele Raimundy jest tylko jedna skaza: jej tyłek. Tego typu bohaterki zawsze mają zaplecza jak szafy trzydrzwiowe, a Penélope jest zbyt szczupła" - wyjaśniał. Za rolę Raimundy Cruz otrzymała nominację do Oscara, BAFTY i Złotego Globu, a także Europejską Nagrodę Filmową i - wraz z pozostałymi aktorkami - nagrodę aktorską w Cannes. Sam film zdobył m.in. nagrodę za scenariusz w Cannes, nominację do BAFTY, pięć statuetek Goya oraz cztery Europejskie Nagrody Filmowe.

Nagrody filmowe

Najlepsza aktorka - Penélope Cruz, film VOLVER
Najlepszy film europejski, VOLVER

WASZE OPINIE

art1970

Jeden z lepszych filmów tego reżysera. Lektura obowiązkowa.

Renu

Almodovar wystawia znany arsenał i tworzy film znowu wciągający.
Kobiety silne i wyraziste, faceci w dalszym planie, albo niewidoczni, albo giną i zdegenerowani fajtłapowaci.
Porządny scenariusz i na poziomie dialogi.
Polecam...

Piachu

Duża dawka humoru, ale i ludzkich emocji wypełnionych łzami. Ciekawa historia o kobietach z perspektywy kobiet i nie tylko dla kobiet - o miłości rodzinnej, przezwyciężaniu przeciwności, samotności, przyjaźni.

Porywająca muzyka na czele ze sceną w której rewelacyjnie grająca Penelope Cruz wykonuje "Tango Volver".

Polecam!
VOLVER
reżyseria:
Hiszpania, 2006
Raimunda (Penélope Cruz) mieszka w Madrycie z bezrobotnym mężem (Antonio de la Torre) i nastoletnią córką, Paulą (Yohana Cobo). Jej rozwiedziona siostra Sole (Lola Dueñas) prowadzi nielegalny zakład fryzjerski, a sąsiadka i przyjaciółka jednocześnie zarabia jako prostytutka.
dramat
VOLVER
4,5 5 1 45