PREMIERA

2006.02.22

CANAL+ PREMIUM

W CZYM MAMY PROBLEM?

Serial Mom

USA, 1994

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: komedia kryminalna

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"W czym mamy problem?" to bardzo czarna (i bardzo zabawna) komedia wielkiego ekscentryka Johna Watersa, który nie bez złośliwości przygląda się pozornie idealnemu światu amerykańskich przedmieść.

Sutphinowie są wzorową amerykańską rodziną. Żyją w miłym domku na przedmieściu Baltimore. Strażnikiem domowego ogniska Sutphinów jest mama - urocza gospodyni domowa imieniem Beverly (Kathleen Turner). Ta sympatyczna, wesoła kobieta jest uczynna i życzliwa dla wszystkich, z wyjątkiem osób, które nie potrafią zachować się jak należy i psują jej idealny świat. Sąsiedzi, którzy nie segregują śmieci, nauczyciele stawiający złe oceny synowi Beverly, albo chłopcy, którzy nieopatrznie umówili się na randkę z jej córką nie mogą liczyć na wyrozumiałość. W okolicy zaczynają ginąć ludzie. Policja szuka seryjnego zabójcy. Tropy prowadzą do domu Sutphinów; do członków rodziny powoli dociera fakt, że wzorowa gospodyni, mama i żona jest maniakalną zbrodniarką. Beverly trafia przed sąd, ale to bynajmniej nie koniec jej przerażającej kariery; nietuzinkowa osobowość morderczej kury domowej sprawia, że pani Sutphin staje się gwiazdą medialną, a przysięgli zaczynają wahać się co do oceny jej czynów.

JOHN WATERS jest w kręgach miłośników alternatywnego kina postacią otoczoną kultem. Waters wywodzi się z filmowego undergroundu; jego wczesne obrazy uchodzą za apoteozę złego smaku. Zdaniem niektórych krytyków reżyser ma koncie kilka z najbardziej szokujących, obrzydliwych, prowokacyjnych i zabawnych filmów jakie kiedykolwiek nakręcono. Przez długie lata Waters działał poza oficjalnym obiegiem i przemysłem filmowym. Pod koniec lat 80. w środowisku artystycznej bohemy był już legendą - i wtedy właśnie odkryło go Hollywood. Nakręcony w 1988 film "Lakier do włosów" odniósł sukces komercyjny; Waters wyszedł z artystycznego podziemia i zbliżył się do kina głównego nurtu. W porównaniu ze skandalizującymi ekstrawagancjami z lat 70., obrazy które powstały po "Lakierze do włosów" są nie tylko zrealizowane w bardziej profesjonalny sposób, lecz również znacznie grzeczniejsze. Nie znaczy to jednak, że Waters zupełnie zatracił dawną przekorę, perwersyjne poczucie humoru i zamiłowanie do prowokacji. Przeciwnie, w głębi duszy pozostał filmowcem niesfornym, nawet jeżeli zaczął robić filmy przypominające produkcje hollywoodzkie. Dobrym tego przykładem jest "W czym mamy problem?" - czarna komedia, w której Waters zawarł zjadliwą satyrę na kulturę amerykańskich przedmieść i styl życia klasy średniej. Wbrew pozorom opowieść Watersa ma niejednoznaczną wymowę i mogłaby nawet zostać uznana za niepokojącą, gdyby nie bezbłędne, anarchistyczne poczucie humoru reżysera, który obraca całą historię w makabryczny ale bardzo śmieszny żart. Sukces filmu przypieczętowała wyborna kreacja Kathleen Turner - aktorki, która nigdy nie bała artystycznych wyzwań i niekonwencjonalnych zadań, takich jak rola morderczej mamy, Beverly Sutphin.

WASZE OPINIE

Orton

Nawet fajna czarna komedia, tylko po pierwsze nie każdemu przypadnie do gustu a po drugie Watersa stać na więcej i nie jest to jego najlepszy film. Fajnie zagrała Kathleen Turner ze swoim złośliwym i łobuzerskim uśmiechem na twarzy; dla niej warto obejrzeć ten film...

Wolfie

Naprawde swietna czarna komedia!Ostrzegam jednak,ze John Waters ma specyficzne poczucie humoru,ktore nie kazdemu moze przypasc do gustu.

Saturnus

Oceniam film bardzo wysoko! Jest naprawdę rewelacyjny. Śmieszne dialogi, przemyślana fabuła i obsada dają obraz godny polecenia. Zapraszam wszystkich przed ekrany tv.
W CZYM MAMY PROBLEM?
reżyseria:
USA, 1994
"W czym mamy problem?" to bardzo czarna (i bardzo zabawna) komedia wielkiego ekscentryka Johna Watersa, który nie bez złośliwości przygląda się pozornie idealnemu światu amerykańskich przedmieść.
komedia kryminalna
W CZYM MAMY PROBLEM?
4,0 5 1 60