PREMIERA

2009.04.10

CANAL+ PREMIUM

W DOLINIE ELAH

In the Valley of Elah

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 121 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Młody amerykański żołnierz, Mike Deerfield, powraca z misji w Iraku. Wkrótce po przybyciu do bazy w Nowym Meksyku, chłopak znika bez śladu. Jego przełożeni utrzymują, że wcześniej wzorowo pełniący służbę Mike, dopuścił się dezercji.

W tę wersję nie wierzą jego rodzice, emerytowany lekarz wojskowy Hank (Tommy Lee Jones) i jego żona Joan (Susan Sarandon). Hank na własną rękę rozpoczyna poszukiwania syna. Z pomocą przychodzi mu miejscowa policjantka, Emily Sanders (Charlize Theron), która jest gotowa zaryzykować własną karierę, by odkryć prawdę. Wkrótce na jaw wychodzą przerażające fakty. Hank i Emily trafiają na ślad pewnego spisku i odkrywają wstrząsającą prawdę o pobycie Mike'a w Iraku.

Poprzedni film PAULA HAGGISA, głośne "Miasto gniewu", odniosło wielki sukces, otrzymując m.in. 3 statuetki Oscara, w tym 2 dla samego Haggisa jako twórcy filmu i autora scenariusza. Pochodzący z Kanady filmowiec postanowił podjąć się nowego, emocjonującego wyzwania. W tym celu polecił swym agentom znalezienie historii, której nikt inny nie byłby gotów sfilmować. Wkrótce na jego biurko trafił artykuł prasowy "Death and Dishonor" (Śmierć i hańba), poświęcony tajemniczemu morderstwu młodego weterana wojny w Iraku. Zainspirowany tragedią, stworzył podstawy projektu, który przedstawił następnie Clintowi Eastwoodowi (Haggis był producentem jego "Listów z Iwo Jimy" i "Za wszelką cenę"). "Clint walczył o niego w studiu Warner Bros i to jego wsparciu zawdzięczam powstanie tego filmu, co w momencie publikacji artykułu, w 2003 roku, wydawało się niemożliwe" - przyznał Haggis. Napisanie scenariusza "W dolinie Elah" zajęło Haggisowi półtora roku. Jak sam deklarował, jego celem było przedstawienie "dobrych ludzi zmuszonych do podejmowania tragicznych decyzji". Scenograf Laurence Bennett podkreślał zaś, że fabułę filmu można analizować na wielu poziomach. "Mamy w niej do czynienia z zagadką, opowieścią o relacjach ojca z synem, o niedopowiedzeniach - wszystko to ma pomieścić klasyczna konstrukcja pozbawiona jaskrawości i nadmiernych efektów, które odwracałyby uwagę od historii Hanka" - mówił Bennett, przy okazji wyjaśniając swoje zadanie przy realizacji filmu. Poszczególne sceny kręcono w różnych miejscach w USA, zaś retrospekcję z wojny w Iraku realizowano w Maroku.

Znacznie szybciej, niż stworzenie scenariusza zajęło Haggisowi skompletowanie obsady aktorskiej. W głównej roli emerytowanego lekarza wojskowego i patrioty od początku widział Tommy'ego Lee Jonesa. "Niewielu jest aktorów amerykańskich, o których można powiedzieć "ikona". Tommy Lee Jones jest kimś więcej. To jeden z naszych najlepszych aktorów, dlatego cieszyłem się, gdy przyjął propozycję od razu po lekturze scenariusza" - mówił reżyser. Haggis nie miał też wątpliwości, iż w energiczną policjantkę Emily Sanders powinna wcielić się Charlize Theron, której niewątpliwym atutem jest łatwość, z jaką przechodzi przemiany w kolejne ekranowe wcielenia. "Chodziło o małomiasteczkową panią detektyw, a zatem kogoś będącego zaprzeczeniem hollywoodzkiej gwiazdy" - opisywał jej nową rolę. "Charlize ma niesamowitą zdolność znikania w skórze postaci, którą gra". Trzecia z ważnych ról przypadła Susan Sarandon, która skutecznie zasugerowała Haggisowi, by poszerzył udział jej bohaterki w filmie, dodając m.in. kilka sekwencji, w których przyjął punkt widzenia małżonki Hanka i matki Mike'a.

"W dolinie Elah" jest świetnie zrealizowanym filmem z pogranicza dramatu obyczajowego i kryminału. Jest to ponadto obraz nie pozbawiony przesłania, które Tommy Lee Jones, nominowany za swą kreację do Oscara, tak oto określił: "Pokazujemy, co wojna robi z ludźmi i to, że ślepy, bezmyślny patriotyzm jest bardzo groźny". Charlize Theron także miała do dodania refleksję nad losem powracających do domów weteranów irackiego konfliktu: "Ściągamy ich z powrotem i naiwnie oczekujemy, że najzwyczajniej w świecie przystosują się do życia w społeczeństwie. Realia są bezwzględne, a nam nie zebrało się jak dotąd na szczerość w tym temacie". Enigmatyczny tytuł filmu odsyła widza do biblijnej krainy, w której przed 3 tysiącami lat rozegrać się miała walka Dawida z Goliatem. Dla Haggisa dolina Elah była metaforą zmagań z nadludzkimi przeciwnościami losu, którym poddani zostają uczestnicy wojny. "Tytuł może wydawać się dziwaczny - mówił reżyser - ale idealnie wyraża sens tego filmu. Król Saul posłał Dawida do doliny Elah, aby walczył z Goliatem z zaledwie pięcioma kamieniami. Zachodziłem w głowę: kto mógłby coś takiego zrobić? Kto każe młodzieńcowi porwać się na olbrzyma? W tym filmie poruszamy kwestię odpowiedzialności za wysyłanie młodych ludzi na wojnę".

WASZE OPINIE

arti

Film dosyć dobry i na pewno skłaniający do refleksji nad sensem wojny w Iraku i postawami żołnierzy narażonych na codzienność wojenną. Aktorstwo jest tu na bardzo dobrym poziomie i dotyczy to nie tylko pary głównych bohaterów ale także aktorów wcielających się w rolę żołnierzy. Minusem na pewno są pewne dłużyzny w fabule tak jakby na siłę starano się dociągnąć do dwóch godzin projekcji. Ale generalnie myślę że warto obejrzeć.

suchy101

dobry film oceniam na 4,5

Das67

Film ok , aczkolwiek końcówka z flagą lekkie przegięcie
typowe made in USA
W DOLINIE ELAH
reżyseria:
USA, 2007
Młody amerykański żołnierz, Mike Deerfield, powraca z misji w Iraku. Wkrótce po przybyciu do bazy w Nowym Meksyku, chłopak znika bez śladu. Jego przełożeni utrzymują, że wcześniej wzorowo pełniący służbę Mike, dopuścił się dezercji.
dramat
W DOLINIE ELAH
4,5 5 1 33