PREMIERA

2014.02.09

CANAL+ PREMIUM

W.E. Królewski romans

Wlk. Brytania, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat, biograficzny

czas trwania: 114 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Młoda Amerykanka Wally Winthrop (Abbie Cornish) jest żoną odnoszącego sukcesy psychiatry (Richard Coyle), jednak jej małżeństwo nie jest szczęśliwe. Mąż zaniedbuje ja i zdradza, a pretensje gasi uderzeniem pięści. Uciekając w świat fantazji, Wally zaczyna zgłębiać historię miłości z początki XX wieku.

Dwukrotna rozwódka, Amerykanka Wallis Simpson (Andrea Riseborough) i przyszły król Edward VIII (James D'Arcy) poznali się na przyjęciu. Od 1934 roku byli nierozłączni aż do śmierci Edwarda w 1972 roku. Romans, a potem ślub dwukrotnej rozwódki Wallis Simpson oraz następcy tronu Edwarda był wielkim mezaliansem tamtych w tamtych czasach. By móc żyć u boku wybranki, dwa lata po koronacji Edward abdykował, przekazując tron młodszemu bratu. Wally z czasem odkrywa, że życie króla z Wallis Simpson nie było bajką.

Madonna rozpoczęła przygodę z filmem w latach 80. ubiegłego wieku. Zagrała w takich filmach, jak "Rozpaczliwie poszukując Susan" (1985), "Kim jest ta dziewczyna?" (1987) czy "Evita" (1996). Jako reżyserka zadebiutowała dopiero w 2008 roku komediodramatem "Mądrość i seks". W kolejnym filmie podjęła się przeniesienia na ekran jednego z największych skandali lat 20. i 30. XX wieku. W "W.E. królewskim romansie" główne role zagrali: Abbie Cornish ("Jaśniejsza od gwiazd"), Andrea Riseborough ("Niepamięć"), Oscar Isaac ("Drive", "Co jest grane, Davis?") i James D'Arcy ("Atlas chmur"). Film był nominowany do Oscara 2012 w kategorii najlepsze kostiumy, otrzymał też Złoty Glob za najlepszą piosenkę "Masterpiece" Madonny.

WASZE OPINIE

zalogowany

Ten film poniósł straszliwą klęskę frekwencyjną i był chlastany przez krytykę. Tym pozytywniej mnie zaskoczył. Najwyraźniej nie trafił w swój czas. Jak przystało na Madonnę, rzecz jest z lekka ekstrawagancka, ale bez przesady. Dwutorowa historia została opowiedziana sprawnie, czytelnie, w dodatku film jest miły dla oka. Muzyka Abla Korzeniowskiego - nic, tylko się zasłuchać. Oczywiście nawet nie było nominacji do Oscara. W ścieżce dźwiękowej także m.in. Cole Porter, Gershwin, Chubby Checker i Sex Pistols.

Blue-Grey

Madonna potwierdza, że jest wszechstronnie uzdolnioną osobą, reżyserując ten naprawdę niegłupi melodramat. Oprócz ciekawej kompozycji opartej na dwóch melodramatycznych wątkach możemy podziwiać nienaganne aktorstwo, piękną oprawę muzyczną i po angielsku perfekcyjną stronę wizualną. Sama filmowa opowieść - co dobrze świadczy o talencie jej autorów - jest łatwa w odbiorze, toczy się z dobrą dynamiką, nie straszy nudą czy rozwlekłością. Może być cennym fabularnym uzupełnieniem filmu Toma Hoopera [i]Jak zostać królem[/i], bo przecież obydwie te historie łączą dwaj królewscy bracia - Edward i Albert Windsorowie.

Film Madonny powinien się zwłaszcza spodobać kobiecej widowni Canal+. Nawet mój anioł stróż - chociaż nie jest kobietą z krwi i kości (ale rodzaju żeńskiego jest jak najbardziej) - oglądała go z mocnym emocjonalnym zaangażowaniem, co pewien czas ocierając łzę chusteczką utkaną z jedwabistej mgły, a niekiedy szepcząc anielskie przekleństwo na wrednych facetów.

Po seansie przyszła mi na myśl następująca konkluzja: nasz świat nieustannie się zmienia, ewoluuje, przychodzą i odchodzą kolejne rewolucje seksualne i obyczajowe, a jednak pragnienie niezakłamanej romantycznej miłości wciąż w nas trwa i pozostaje niewzruszonym drogowskazem życia. Cieszy mnie, że także i Madonna wydaje się podzielać to zdanie.

pedro

Film widziałem już na DVD i mam co do niego pozytywne odczucia. Wiem, że wielu go nie obejrzy, gdyż reżyserką jet Madonna. "W.E." to klasyczny romans w starym stylu. Dobre kino obyczajowe. Reżyserka opowiada historię młodej kobiety - Wally mieszkającej w Nowym Jorku. Jest ona zafascynowana losami króla Edwarda VIII i jego kochanki Wallis Simpson. Akcja rozgrywa się w USA w latach 90-tych i Anglii (l.20-30) ubiegłego wieku.
Warto zwrócić uwagę na szczegóły np. klejnoty oglądane przez Wally prowadzą ... Nie zdradzę. Dobrze oddano też charakter obu epok, kostiumy i scenografię. Jednak największym atutem filmu jest muzyka Abla Korzeniowskiego (nominacja do Złotego Globu) i nagrodzona Złotym Globem piosenka Madonna "Masterpice".
W.E. Królewski romans
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2011
Młoda Amerykanka Wally Winthrop (Abbie Cornish) jest żoną odnoszącego sukcesy psychiatry (Richard Coyle), jednak jej małżeństwo nie jest szczęśliwe. Mąż zaniedbuje ja i zdradza, a pretensje gasi uderzeniem pięści. Uciekając w świat fantazji, Wally zaczyna zgłębiać historię miłości z początki XX wieku.
melodramat, biograficzny
W.E. Królewski romans
4,0 5 1 33