Universal

PREMIERA

2009.03.19

CANAL+ PREMIUM

W HOLLYWOOD

Hollywood Story

USA, 1951

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: thriller

czas trwania: 73 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Początek lat 50. XX wieku. Odnoszący sukcesy producent teatralny Larry O'Brien (Richard Conte) przybywa do Los Angeles z zamiarem założenia niezależnej wytwórni filmowej.

Wchodzi w posiadanie starego studia, nieużywanego od czasów epoki kina niemego. Dowiaduje się, że przed laty w tym właśnie budynku zginął w tajemniczych okolicznościach słynny reżyser Franklin Farrara. Niewyjaśniona sprawa, której mimo licznych tropów i podejrzanych nie udało się doprowadzić do końca, fascynuje producenta, a historia wydaje się być znakomitym materiałem na film. Larry postanawia na własną rękę dokończyć śledztwo, a jego efekty uwiecznić na taśmie filmowej. Niestety ktoś za wszelką cenę pragnie uniemożliwić mu odkrycie prawdy o śmierci Farrary.

Gdyby WILLIAMA CASTLE'A zabrakło w historii kina, ta niewątpliwie straciłaby na atrakcyjności. Obdarzony ogromną wyobraźnią reżyser, producent i aktor filmów klasy B trafił również do podręczników z zakresu promocji i PR, bowiem już w latach 50. w nowatorski sposób potrafił zareklamować swoje filmy. Wystarczy wspomnieć choćby pasy bezpieczeństwa przy fotelach dla bardziej strachliwych widzów, ambulans czekający przed kinem na tych, którzy nie wytrzymają napięcia, odszkodowanie dla rodziny widza, który umrze ze strachu na jego filmie czy specjalne okulary pozwalające zobaczyć niewidzialne gołym okiem duchy. Castle, jeden z największych oryginałów, jakie znało Hollywood, rok po premierze nostalgicznego "Bulwaru Zachodzącego Słońca" pozazdrościł Billy'emu Wilderowi. Postanowił oddać własny hołd staremu kinu i jego gwiazdom. Tak powstał "W Hollywood", w którym za inspirację posłużyła Castle'owi jedna z największych zagadek Hollywood, niewyjaśniona sprawa śmierci reżysera niemych filmów Williama Desmonda Taylora z 1922 roku. Obok Richarda Conte, późniejszego Emilia Barziniego z "Ojca chrzestnego", obraz Castle'a daje możliwość ponownego ujrzenia na ekranie kilkunastu gwiazd sprzed ery dźwięku w filmie. Jest wśród nich grający siebie William Farnum, czyli jeden z najlepiej opłacanych aktorów lat 10. i 20., a także mający na koncie ponad 200 ról Francis X. Bushman i pierwszy odtwórca roli Tarzana, Elmo Lincoln.
W HOLLYWOOD
reżyseria:
USA, 1951
Początek lat 50. XX wieku. Odnoszący sukcesy producent teatralny Larry O'Brien (Richard Conte) przybywa do Los Angeles z zamiarem założenia niezależnej wytwórni filmowej.
thriller
W HOLLYWOOD
3,0 5 1 3