PREMIERA

2005.08.31

CANAL+ PREMIUM

W imię ojca

In the Name of the Father

Irlandia/Wlk. Brytania, 1993

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 128 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film oparty na faktach. Wielka Brytania, początek lat 70. W jednym z londyńskich pubów terroryści z IRA podkładają bombę. Ginie wielu ludzi. Policja rozpoczyna gorączkowe śledztwo chcąc jak najszybciej schwytać przestępców.

Wśród podejrzanych jest młody Irlandczyk Gerry Conlon (Daniel Day-Lewis) - obibok i drobny złodziejaszek. Bez żadnych konkretnych dowodów Gerry wraz z kilkorgiem przyjaciół zostają aresztowani i trafiają do więzienia. Wkrótce policja aresztuje również ojca Gerry'ego - Giuseppe Conlona (Pete Postlethwaite). Odbywa się pokazowy proces. Brytyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości zależy bowiem, by zrobić jak najlepsze wrażenie na opinii publicznej. Wszyscy aresztowani Irlandczycy zostają skazani na dożywotnie więzienie, choć żadnemu z nich nie udowodniono winy. Młoda prawniczka Gareth Peirce (Emma Thompson) rozpoczyna walkę o życie Gerry'ego i jego ojca. Niestety akta sprawy są utajnione i trudno dotrzeć do prawdy. Giuseppe nie wytrzymuje trudów więzienia i umiera. Gerry załamuje się, ale dzięki pomocy Gareth podejmuje walkę o wolność i własną godność. Po 14 latach ich wspólne wysiłki przynoszą efekty: Gerry i jego przyjaciele zostają zwolnieni i oczyszczeni z wszelkich zarzutów.

To jeden z najgłośniejszych filmów JIMA SHERIDANA, twórcy "Mojej lewej stopy", "Boksera" i "Naszej Ameryki. Scenariusz "W imię ojca" oparto na autobiografii Gerry'ego Conlona "Proved Innocent". W postaci głównych bohaterów wcielili się: laureat Oscara za "Moją lewą stopę" Daniel Day-Lewis ("Pokój z widokiem", "Ostatni Mohikanin", "Gangi Nowego Jorku") i dwukrotna laureatka Oscara ("Powrót do Howards End" i scenariusz "Rozważnej i romantycznej") Emma Thompson ("Carrington", "To właśnie miłość"). W filmie wystąpili również m.in. Pete Postlethwaite ("Podejrzani", "Dark Water-Fatum") i John Lynch ("Cal", "Przypadkowa dziewczyna").

W 1994 roku "W imię ojca" nominowano do Oscara aż w siedmiu kategoriach. Wśród prawdziwego deszczu wyróżnień dla filmu są też m.in. Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie, Nagroda im. Davida di Donatello za najlepszy film zagraniczny, Nagroda Koła Krytyków Filmowych Kansas City za rolę Emmy Thompson, Nagroda Koła Krytyków Filmowych Bostonu za kreację Daniela Day-Lewisa oraz Evening Standard British Film Award.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

Orton

Świetny film, widziało się go tyle razy a nadal dalej potrafi poruszyć

danilo

Daniel Day-Lewis to naprawde dobry aktor. Ale chyba tylko w ciż" tez był klasa :-)

fotek

Fantastyczny film..... Polecam gorąco, znakomicie role w tym filmie zagrał Daniel Day-Lewis.
W imię ojca
reżyseria:
Irlandia/Wlk. Brytania, 1993
Film oparty na faktach. Wielka Brytania, początek lat 70. W jednym z londyńskich pubów terroryści z IRA podkładają bombę. Ginie wielu ludzi. Policja rozpoczyna gorączkowe śledztwo chcąc jak najszybciej schwytać przestępców.
dramat
W imię ojca
4,8 5 1 160