PREMIERA

2014.10.29

CANAL+ PREMIUM

W imię...

Polska, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

Ocena filmu

0.00

Opis

Film Małgośki Szumowskiej, autorki wielokrotnie nagradzanych "33 scen z życia" i głośnego "Sponsoringu", to historia niemożliwej miłości księdza, osadzona w realiach katolickiej społeczności. Poruszająca opowieść o człowieku uwikłanym w intymny dramat.

Ksiądz Adam (Andrzej Chyra) obejmuje małą wiejską parafię i organizuje przy niej ośrodek dla młodzieży niedostosowanej społecznie. Szybko przekonuje do siebie ludzi energią, charyzmą i otwartością. Każdy chce być blisko niego, by poczuć odrobinę jego witalności i siły. Przyjaźń z Dynią (Mateusz Kościukiewicz) młodym, milczącym chłopakiem, uważanym za lokalnego dziwaka, przypomina księdzu o pogrzebanym ciężarze. Kapłana musi zmierzyć się z własnymi problemami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny. Kiedy najgorsze podejrzenia mieszkańców wioski okazują się uzasadnione, ksiądz staje się wrogiem.

"W imię..." zdobyło "Srebrne Lwy" oraz nagrodę za reżyserię i rolę Andrzeja Chyry na festiwalu w Gdyni. Obok "Tataraku" Andrzeja Wajdy i "Weisera" Wojciecha Marczewskiego to także jedyny w ciągu ostatnich 20 lat polski film, który znalazł uznanie w oczach selekcjonerów MFF w Berlinie. "W imię..." zostało tam wyróżnione Teddy Award, którą wcześniej uhonorowano takich twórców, jak Pedro Almodóvar, Tilda Swinton, Francois Ozon, Derek Jarman, Lukas Moodysson i Todd Haynes. Berlińska premiera filmu zakończyła się długą owacją na stojąco i obiła się szerokim echem na łamach międzynarodowej prasy. Innym zagranicznym sukcesem filmu była Nagroda Główna na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dortmund|Cologne 2013 (The International Feature Film Award), gdzie polska produkcja rywalizowała z ponad setką filmów z pięćdziesięciu krajów świata, z których do Konkursu Głównego trafiło zaledwie osiem. Obraz Szumowskiej doceniono za odwagę, wybitną grę aktorską oraz głębokie, humanistyczne przesłanie. "W imię..." zostało również uhonorowane Nagrodą Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Mix Milano 2013 oraz Nagrodą dla Najlepszego Filmu Neisse Film Festival Zittau 2013, gdzie dodatkowo Andrzej Chyra otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Aktora. Jego rola została także doceniona przez jury 20. European Palic Film Festival, podczas którego zdobył specjalną nagrodę za "jedną z najlepszych i najodważniejszych kreacji w kinie europejskim ostatniej dekady".

W obsadzie - obok Andrzeja Chyry ("Dług", "Wszyscy jesteśmy Chrystusami") i Mateusza Kościukiewicza ("Bejbi blues", "Wszystko, co kocham") - wystąpili Maja Ostaszewska ("Jack Strong", "Katyń", "Uwikłanie"), Łukasz Simlat ("Wymyk", "Lincz", "Bez tajemnic"), Tomasz Schuchardt ("Jesteś Bogiem", "Miasto 44") i Olgierd Łukaszewicz ("Generał Nil", "Katyń"). Autorem zdjęć oraz współscenarzystą "W imię..." jest Michał Englert, autor zdjęć "Kongresu", laureat festiwalu Sundance za zdjęcia do filmu "Nieulotne" i Festiwalu Filmowego w Gdyni za "33 sceny z życia".

WASZE OPINIE

Jamal

Być może będę w moim odczuciu odosobniony (nie licząc mojej żony, której gust pokrywa się z moim w 100%) ale ten film zupełnie do mnie nie przemówił. Temat ważny, historia przejmująca ale sposób pokazania jej na ekranie sprawił, że moje emocje nie zostały w ogóle poruszone. Raz się tylko szyderczo uśmiechnąłem gdy Szumowska celnie dotknęła szefów kościoła, odruchowo zamiatających problem pod dywan. Spore rozczarowanie.

pedro

Oglądając "W imię..." byłem pod wrażeniem tego filmu. Szumowska opowiada historię księdza Adama zagubionego w swojej tożsamości, ukrywającego przed światem tajemnicę (a właściwie dwie). Akcja dzieje się w małym miasteczku, gdzieś w Polsce gdzie wszyscy się znają, a ksiądz jest dla nich autorytetem. Adam jest przyjazny, pomocny i lubiany przez mieszkańców. Opiekuje się także chłopkami z ośrodka dla tzw. trudnej młodzieży. Przybycie nowego chłopaka i jedno wydarzenie zmieniają życie księdza. Wracają demony przeszłości.
"W imię..." Małgośki Szumowskiej dla wielu będzie kontrowersyjny, obrazoburczy np. ze względu na temat, więc nie jest dla wszystkich. Film jest piękną poetycką opowieść z muzyką i scenografią tworzącą niesamowity klimat filmu. Wrażanie robią też zdjęcia np. ukradkowe spojrzenia bohaterów itd. Jednak największym atutem jest aktorstwo : Andrzej Chyra (kilkukrotnie nagradzany), Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Schuchardt stworzyli ciekawe i mocne kreacje. Warto zobaczyć ten film. Polecam!
W imię...
Polska, 2013
Film Małgośki Szumowskiej, autorki wielokrotnie nagradzanych "33 scen z życia" i głośnego "Sponsoringu", to historia niemożliwej miłości księdza, osadzona w realiach katolickiej społeczności. Poruszająca opowieść o człowieku uwikłanym w intymny dramat.
dramat obyczajowy
W imię...
4,3 5 1 20