EMISJE

CANAL+ FAMILY

PN | 09.11 | 03:15

CANAL+ SERIALE

W kogo ja się wrodziłem?

Polska, 2001

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 60 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Poeta Ryszard Lechotycki (Krzysztof Kolberger) jest chory na raka. Leży na oddziale onkologii w szpitalu na warszawskiej Pradze. Zostało mu zaledwie kilka miesięcy życia.

Jest zrezygnowany, zgorzkniały i sfrustrowany, ale nadal pracuje, pisze recenzje filmowe i telewizyjne. Ma żal do syna, wychowanego przez matkę i ojczyma Tomka (Andrzej Andrzejewski), który zawiódł pokładane w nim nadzieje. Porzucił bowiem studia w konserwatorium na rzecz rockowego zespołu "Krematorium nr 5". Tomek lepiej niż z ojcem dogaduje się z dziadkiem. Edward Lechotycki (Emil Karewicz), emerytowany nauczyciel matematyki, jest z kolei zawiedziony swoim synem, dla którego wybrał zawód lekarza. Ryszard przerwał jednak studia medyczne i poświęcił się poezji. Tomek uważa, że ostatnie chwile życia ojciec powinien spędzić wśród najbliższych. Organizuje wielką niespodziankę. Z okazji Dnia Ojca razem z dziadkiem zjawia się w szpitalu. Zabierają Ryszarda na sportowe lotnisko Bemowo i zdezelowanym dwupłatowcem lecą nad morze.

"W kogo ja się wrodziłem" to kolejny film telewizyjny z cyklu "Święta polskie" ("Cud purymowy" Izabelli Cywińskiej, "Noc świętego Mikołaja" Janusza Kondratiuka, "Żółty szalik" Janusza Morgensterna). Zrealizował go według własnego scenariusza RYSZARD BUGAJSKI ("Przesłuchanie" - nominacja do Złotej Palmy, "Gracze", "Generał Nil"). "W kogo ja się wrodziłem" to opowieść o konflikcie pokoleniowym, ukazana z ciepłym humorem i nutką ironii. Krzysztof Kolberger ("Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny", Kroniki domowe", "Pan Tadeusz") jako chory poeta jest zimny i uparty. Pogardza synem rockmanem i nie ma za grosz poczucia humoru. Andrzej Andrzejewski ("Enduro Bojz", "Job, czyli ostatnia szara komórka", "Randka w ciemno") w roli Tomka żyje inaczej, niż wymarzył sobie jego ojciec. Chce robić w życiu to, co lubi najbardziej i nie zamierza poddawać się żadnym konwenansom oraz rygorom. Najbarwniejszą postacią w rodzinie jest dziadek. Edward jest elegancki, ma nienaganne maniery i mimo emerytalnego wieku wciąż wodzi wzrokiem za młodymi kobietami. Gra go Emil Karewicz ("Hubal", "Sekret Enigmy", "Katastrofa w Gibraltarze"). Spotkanie w domku nad brzegiem morza pozwoli trzem przedstawicielom rodu Lechotyckich pokonać dzielące ich bariery, wyrzucić z siebie głęboko skrywane żale i pretensje i zacieśnić rodzinne więzi. W 2002 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Ryszard Bugajski otrzymał nagrodę specjalną redakcji "Tele Tygodnia" dla najlepszego filmu telewizyjnego.
W kogo ja się wrodziłem?
reżyseria:
Polska, 2001
Poeta Ryszard Lechotycki (Krzysztof Kolberger) jest chory na raka. Leży na oddziale onkologii w szpitalu na warszawskiej Pradze. Zostało mu zaledwie kilka miesięcy życia.
dramat obyczajowy
W kogo ja się wrodziłem?
3,8 5 1 10