PREMIERA

2011.04.21

CANAL+ PREMIUM

W matni

Brokedown Palace

USA, 1999

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Amerykanki ze stanu Ohio - Alice Marano (Claire Danes) i Darlene Davis (Kate Beckinsale) - hucznie świętują zdaną maturę. Spragniona przygód i zabawy Alice namawia przyjaciółkę na turystyczny wyjazd do Tajlandii.

W Bangkoku poznają przystojnego Australijczyka. Nick Parks (Daniel Lapaine) faworyzuje Darlene mimo wyraźnych awansów ze strony jej przebojowej przyjaciółki. Alice jest zazdrosna i czuje się urażona. Nick proponuje dziewczynom wspólny wypad do Hongkongu. Na lotnisku okazuje się, że w bagażu Amerykanek znajduje się heroina. Alice i Darlene zostają aresztowane. Zdezorientowane wzajemnie podejrzewają się o przemyt i zdradę. Tajski sąd skazuje je na 33 lata ciężkiego więzienia. Osadzonym w "Brokedown Palace" rodaczkom próbuje pomóc ekscentryczny prawnik "Yankee" Hank Green (Bill Pullman), który odkrywa, że Nick Parks posługiwał się fałszywym nazwiskiem i w samolocie do Hongkongu miał innych kurierów. Dwie młode Amerykanki miały być tylko przynętą dla tajskiej policji. Mimo tych dowodów sąd odrzuca apelację i utrzymuje w mocy wydany wcześniej wyrok. Zrozpaczone Alice i Darlene podejmują próbę ucieczki z więzienia.

"W matni" wyreżyserował dwukrotnie nominowany do Złotego Niedźwiedzia JONATHAN KAPLAN ("Oskarżeni", "Pole miłości", "Wystrzałowe dziewczyny"), który zyskał uznanie dzięki sprawnie zrealizowanym filmom łączącym atrakcyjną formę z głębszymi treściami społeczno-psychologicznymi. Scenariusz napisał David Arata ("Zawód: Szpieg", "Ludzkie dzieci" - nominacja do Oscara) na podstawie noweli Adama Fieldsa. Kaplan jest nazywany "reżyserem kobiet", ponieważ większość jego filmów opiera się na interesujących, rozbudowanych wewnętrznie postaciach kobiecych. Podobnie jest "W matni". Dwukrotna laureatka Złotego Globu Claire Danes ("Godziny", "Troje do pary", "Drapieżnik") jako Alice Marano jest niespokojnym duchem. Równie łatwo zjednuje sobie ludzi, co ich sobie zraża. Potrafi być dzielna i niewielu rzeczy w życiu się boi. Jej przyjaciółkę gra Kate Beckinsale ("Aviator", "Cena prawdy", "Wszyscy mają się dobrze"). Darlene Davis pochodzi z "dobrego domu", jest wrażliwą, zdystansowaną dziewczyną. Bohaterki łączą dynamiczne relacje i silne więzi. Realistyczny obraz bliskiej przyjaźni przełamuje "W matni" czarno-białe schematy. Wiele w nim tajemnic i napięcia oraz prawdziwych emocji. W roli ekscentrycznego prawnika wystąpił Bill Pullman ("Mokra robota", "Wino na medal", "Dochodzenie"). Z powodu tematyki scenariusza zdjęcia w Tajlandii były wykluczone. Większość scen plenerowych zrealizowano w Manili, a pomieszczenia szpitala psychiatrycznego w Azylu Fabella zamieniono na tajskie więzienie. Autorem zdjęć jest Newton Thomas Sigel ("Niebezpieczny umysł", "Walkiria", "Miłosne gierki').
W matni
reżyseria:
USA, 1999
Amerykanki ze stanu Ohio - Alice Marano (Claire Danes) i Darlene Davis (Kate Beckinsale) - hucznie świętują zdaną maturę. Spragniona przygód i zabawy Alice namawia przyjaciółkę na turystyczny wyjazd do Tajlandii.
thriller
W matni
3,9 5 1 19