PREMIERA

2010.11.26

CANAL+ PREMIUM

W OBLICZU PRZEZNACZENIA

Personal Effects

USA/Niemcy, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Walter Blount (Ashton Kutcher) jest członkiem reprezentacji narodowej USA w zapasach. Po tragicznej śmierci siostry bliźniaczki opuszcza zgrupowanie kadry w Iowa i wraca do rodzinnego domu.

Annie została zgwałcona i brutalnie zamordowana. Osierociła 5-letnią córeczkę Beth (Alisa Skovbye). Wnuczką opiekuje się Gloria Blount (Kathy Bates). Walter pomaga matce i aktywnie uczestniczy w procesie sądowym, w którym oskarżonym o zamordowanie Annie jest opóźniony w rozwoju Tom Friedinger (Aleks Paunovic). Pewnego dnia na prośbę matki Walter bierze wraz z nią udział w spotkaniu terapeutycznym. W gronie osób, które szukają pocieszenia po śmierci bliskich znajduje się również 42-letnia Linda Pietrysk (Michelle Pfeiffer), której mąż rok wcześniej został zastrzelony przez kolegę po pijackiej imprezie. Atrakcyjna wdowa samotnie wychowuje głuchoniemego syna Claya (Spencer Hudson). Pracuje w miejscowym ośrodku kultury i zajmuje się organizacją imprez, głównie ślubów. Po kilku przypadkowych spotkaniach w gmachu sądu Walter i Linda nawiązują bliższą znajomość.

"W obliczu przeznaczenia" to pełnometrażowy debiut fabularny DAVIDA HOLLANDERA, aktora ("Relikt"), scenarzysty ("Tylko dla dorosłych"), producenta i reżysera seriali telewizyjnych "Obrońca" i "Hartland". Scenariusz do filmu autorstwa samego reżysera jest adaptacją opowiadania Ricka Moody'ego "Mansion on the Hill" i opowiada o dwóch cierpiących i zagubionych duszach, które łączy strata bliskich, ból i frustracja. Waltera Blounta zagrał popularny hollywoodzki amant Ashton Kutcher ("Córka mojego szefa", "Zupełnie jak miłość", "Amerykańskie ciacho"), prywatnie mąż starszej o 15 lat Demi Moore, który starał się możliwie jak najlepiej oddać psychologiczne niuanse cierpienia swojego bohatera. W roli Lindy towarzyszy mu trzykrotnie nominowana do Oscara, nagrodzona Złotym Globem, Srebrnym Niedźwiedziem i uhonorowana nagrodą BAFTA Michelle Pfeiffer ("Co kryje prawda", "Biały oleander", "Nigdy nie będę twoja"). "W obliczu przeznaczenia" dotyka także tematu odpowiedzialności za zbrodnię i pragnienia zemsty. Syn Lindy, głuchoniemy Clay, nie potrafi pogodzić się z utratą ojca i staje się powoli agresywnym chuliganem. Walter, który nagle pojawia się u boku jego matki nie zna języka migowego, ale nawiązuje z nim kontakt i zachęca do uprawiania zapasów. W Claya wcielił się autentycznie niesłyszący Spencer Hudson, aktor nieprofesjonalny i filmowy debiutant. Mówiąc o obsadzie "W obliczu przeznaczenia" nie sposób nie wspomnieć o Kathy Bates ("Misery" - Oscar i Złoty Glob, "Barwy kampanii" - nominacja do Oscara, Złotego Globu i BAFTA, "Schmidt" - nominacja do Oscara, Złotego Globu), która zagrała matkę Waltera.

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Nie bardzo rozumiem, dlaczego oryginalny tytuł "Personal Effects" przetłumaczono jako "W obliczu przeznaczenia", ale sam film jest ciekawy i wart, żeby poświęcić mu czas.
Wydaje mi się jednak, że twórcy filmu zaprzepaścili szansę, aby pełniej i dobitniej ukazać niezwykle ważne sprawy, które dotyka scenariusz, i poszli niejako na łatwiznę w stronę hollywoodzkiej komercji.
W rezultacie powstał obraz bardzo nierówny - miejscami kapitalny, mocny, psychologicznie przekonujący i prawdziwie wzruszający, miejscami zaś ckliwy, szablonowo melodramatyczny i kiczowato przewidywalny.
Po filmie przypomniały mi się rozmowy - a czasem i sprzeczki - z moją przyjaciółką, która jest etykiem i nieugiętą przeciwniczką stosowania kary ostatecznej.
I znowu powróciło niepokojące pytanie...
Czy mamy prawo przebaczać w imieniu innych, w imieniu tych, którzy już nie mogą zabrać głosu, bo ich po prostu zamordowano?
W OBLICZU PRZEZNACZENIA
reżyseria:
USA/Niemcy, 2009
Walter Blount (Ashton Kutcher) jest członkiem reprezentacji narodowej USA w zapasach. Po tragicznej śmierci siostry bliźniaczki opuszcza zgrupowanie kadry w Iowa i wraca do rodzinnego domu.
dramat
W OBLICZU PRZEZNACZENIA
3,7 5 1 10