PREMIERA

2009.11.09

CANAL+ PREMIUM

W ODWECIE

Straightheads

Wlk. Brytania, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 77 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Alice (Gillian Anderson) jest kobietą sukcesu. Ma dobrą pracę, piękny dom, a jej życie uczuciowe nabrało barw, od kiedy poznała młodego Adama (Danny Dyer).

Kiedy wydaje się, że nic nie może zmącić jej szczęścia, dochodzi do dramatycznego incydentu. Wracając z nocnego przyjęcia, Alice i Adam zostają zaatakowani przez grupę nieznanych mężczyzn. Ona zostaje zgwałcona, a jej partner brutalnie pobity. Choć udaje im się przeżyć i wracają do zdrowia, nie radzą sobie z depresją i wspomnieniami feralnej nocy. Kiedy pewnego dnia na ich drodze staje jeden z napastników, postanawiają się zemścić. Wkrótce odkrywają, jak cienka jest linia między katem a ofiarą.

"Nie wiem czy kiedykolwiek oceniłem wyżej jakiś brytyjski thriller" - pisał o "W odwecie" dziennikarz "The Timesa". zaś recenzent "Daily Mirror" stwierdzał: "Od dawna nikt nie wykazał się równie wielką odwagą, by nakręcić podobny film". To tylko dwie z wielu przychylnych recenzji, jakie zebrał dramat w reżyserii DANA REEDA. Brytyjski filmowiec, który napisał także do filmu scenariusz, opowiada o dwójce ludzi, których normalne i bezpieczne życie zostaje w ciągu jednej nocy wywrócone do góry nogami, co prowadzi ich do zupełnie niespodziewanych zachowań.

To film zrealizowany niewielkim nakładem finansowym (budżet wyniósł niecałe 2 miliony funtów), a jednak mogący śmiało rywalizować z widowiskowymi produkcjami sensacyjnymi z Hollywood. Reed skupił się na wykreowaniu nastroju zagrożenia i narastającego napięcia oraz ukazaniu skomplikowanych motywacji psychologicznych bohaterów. Jego zasługą było także pozyskanie do jednej z głównych ról Gillian Anderson, znanej z roli agentki Scully z serialu i filmu "Z archiwum X". Aktorce partneruje Danny Dyer ("Football Factory") i Ralph Brown ("Mecz ostatniej szansy", "Egzorcysta: Początek").

WASZE OPINIE

arti

Interesujące kino. Ciekawie pokazana jest przemiana bohaterów w obliczu dramatu jaki stał się ich udziałem i ich droga w dochodzeniu do tytułowego odwetu. Świetna w tym filmie jest także scenografia która nadaje filmowi charakterystyczny smutny klimat. Uważam że Anderson i Dyer bardzo dobrze zagrali swoje role. Ogólnie dobry film bez zbędnych efektów ukazujący postawę ludzi w obliczu własnej tragedii. Polecam

Jasiu

Okazuje się, że zemsta to nie taka prosta sprawa. Bardzo dobry film.

Bartolomeusz

Zacznę od tego, że Danny Dayer grający głównego bohatera musi mieć chyba jakieś skłonności masochistyczne. Oglądałem cztery filmy z jego udziałem ( "Football Factory", "Eliminator", "Biznes" oraz wczorajszą premierę "W odwecie") i w większości obrazów wymienionych przeze mnie dostaje ostre manto. Wracając do komentowanego obrazu. Historia o zemście, która jak szybko się zaczyna, tak szybko się kończy. W sumie to nie zarzut bo wydaje mi się, że nie dało się wycisnąć więcej. Przyzwoicie opowiedziana, z dość brutalnymi scenami [spoiler]gwałt za pomocą strzelby[/spoiler] Poza tym to opowieść o tym jak spokojna dotąd osoba, w tym wypadku Alice staje się mścicielką, której przyświeca tylko jeden cel, i nie trudno domyślić się jaki. Do obejrzenia.
W ODWECIE
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2007
Alice (Gillian Anderson) jest kobietą sukcesu. Ma dobrą pracę, piękny dom, a jej życie uczuciowe nabrało barw, od kiedy poznała młodego Adama (Danny Dyer).
thriller
W ODWECIE
4,3 5 1 8