PREMIERA

2005.10.13

CANAL+ PREMIUM

W PUŁAPCE MIŁOŚCI

Criss Cross

USA, 1948

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film noir

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Klasyczny film noir zrealizowany przez mistrza gatunku Roberta Siodmaka, autora słynnych "Zabójców" (The Killers).

Steven Thompson (Burt Lancaster) wraca do Los Angeles po dłuższym pobycie w więzieniu. W trakcie nieobecności bohatera wiele się w mieście zmieniło. Najboleśniejsza z tych zmian polega na tym, że jego była żona, piękna Anna (Yvonne de Carlo), jest teraz dziewczyną niebezpiecznego gangstera znanego jako Slim (doskonały szwarzcharakter w wykonaniu Dana Duryei). Thompson nie ma nadziei na odzyskanie ukochanej kobiety, ale pragnie przynajmniej wyciągnąć ją ze związku z człowiekiem, który cieszy się ponurą sławą psychopaty i mordercy. Bohater opracowuje plan napadu na opancerzony konwój przewożący pieniądze i wciąga do niego Slima - prawdziwym celem akcji jest pozbycie się gangstera. Nie wszystko jednak potoczy się tak, jak wyobraża sobie Thompson.

"W pułapce miłości" to klasyczny czarny kryminał ze złotej ery Hollywood. Za kanwę scenariusza posłużyła powieść Dona Tracy. Adaptacji dokonał ROBERT SIODMAK, twórca tak słynnych filmów, jak "Zabójcy" (nominacja do Oscara za reżyserię), "Szczury" (Złoty Niedźwiedź Berlin'55), "Karmazynowy pirat" czy "Skarb Azteków". W roli Steve'a wystąpił legendarny gwiazdor amerykańskiego kina Burt Lancaster, który pracował z Siodmakiem na planie "Zabójców" i "Karmazynowego pirata". Laureat Oscara za kreację w filmie "Elmer Gantry" ma też w dorobku produkcje: "Stąd do wieczności", "Ostatnia walka Apacza", "Lampart", "Łowcy skalpów", "Portret rodzinny we wnętrzu", "Buffalo Bill i Indianie" czy "Przed sklepem jubilera". W filmie występuje u jego boku popularna w latach 40. i 50. Yvonne de Carlo ("Pustynny jastrząb", "Dziesięcioro przykazań", serial "Bonanza").

Niemal pół wieku po premierze "W pułapce miłości" po tę samą książkę sięgnął Steven Soderbergh, by nakręcić film "The Underneath" - swobodny remake dzieła Siodmaka i hołd złożony tradycji kina noir.
W PUŁAPCE MIŁOŚCI
reżyseria:
USA, 1948
Klasyczny film noir zrealizowany przez mistrza gatunku Roberta Siodmaka, autora słynnych "Zabójców" (The Killers).
film noir
W PUŁAPCE MIŁOŚCI
4,3 5 1 12