PREMIERA

2007.09.25

CANAL+ PREMIUM

W PUSTYNI I W PUSZCZY

Polska, 2001

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 111 min

Ocena filmu

4.00

Opis

Odświeżony i uwspółcześniony Sienkiewicz według Gavina Hooda, laureata Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego za "Tsotsi".

Czternastoletni Staś (Adam Fidusiewicz) i ośmioletnia Nel (Karolina Sawka) mieszkają nad kanałem Sueskim w Afryce. Ojciec Stasia, pan Tarkowski (Artur Żmijewski), jest polskim emigrantem, a ojciec Nel (Andrzej Strzelecki) Brytyjczykiem. W Sudanie wybucha powstanie arabskiego przywódcy, Mahdiego, a Staś i Nel zostają uprowadzeni przez jego podwładnych jako zakładnicy. Dla dzieci zaczyna się najdłuższa i najcięższa podróż życia. Kiedy wreszcie podczas przeprawy przez pustynię udaje im się wymknąć z rąk porywaczy, ich towarzyszami zostaje dwójka Afrykańczyków, Kali (Mzwandile Ngubeni) i Mea (Lingile Shongwe). Wraz z nimi Staś i Nel ruszają w kierunku oceanu na poszukiwanie rodziców.

Kiedy gazety doniosły, że reżyserem nowej, długo oczekiwanej ekranizacji sienkiewiczowskiego "W pustyni i w puszczy" będzie nie twórca "Fuksa" Maciej Dutkiewicz, ale młody filmowiec z RPA GAVIN HOOD, z miejsca pojawiły się obawy, że sens powieści uznawanej przez niektórych za skarb narodowy, zostanie wypaczony. Obawy okazały się jednak bezpodstawne, a afrykańskie oko i temperament nowego realizatora nadały filmowi charakter prawdziwego współczesnego kina przygodowego z Czarnego Lądu. Hood nie ukrywał zresztą, że producenci dali mu wolną rękę w naginaniu fabuły do autentycznego obrazu dzisiejszej Afryki, co nie znaczy, że twórca przestał liczyć się z pomysłami Henryka Sienkiewicza. Szacunek dla polskich wątków i polityczna poprawność nie przeobraziły jednak nowej ekranizacji w szkolny bryk.

Szybkie tempo akcji, bajeczne wprost plenery, realizacyjny rozmach, afrykańska ekipa i świetna muzyka skomponowana przez Krzesimira Dębskiego sprawiły, że "W pustyni i w puszczy" to film inspirowany Sienkiewiczem, ale - w przeciwieństwie do wielu ostatnich polskich produkcji historycznych - uniwersalny, aktualny i wiarygodny. Zdjęcia kręcone w RPA i Tunezji, wiele ton sprzętu i 180 osób na planie, międzynarodowi aktorzy i wielojęzyczna ekipa, a do tego to, co na planie najmniej obliczalne: dzieci i zwierzęta. Produkcja "W pustyni i w puszczy" z pewnością na długo zapisze się w historii polskiej kinematografii.

Realizatorzy włożyli dużo trudu w skompletowanie obsady, a zwłaszcza ról dziecięcych. Adam Fidusiewicz i Karolina Sawka zostali wybrani spośród 5 tysięcy dzieci, które zgłosiły się na przesłuchanie. Wybór okazał się trafny. Dziecięcy aktorzy nie tylko poradzili sobie z rolami, ale również wytrzymali trudne warunki realizacji. "Nel, Karolina Sawka, okazała się twardą, wytrzymałą dziewczynką. Zaskoczyła nas niezwykłym opanowaniem. Gdy spłoszył się jej koń, ona spokojnie ściągnęła wodze. Podobnie Staś - Adam Fidusiewicz. Nie udawał w najbardziej wzruszających i trudnych scenach. Jeśli trzeba było, płakał" - opowiada z dumą producent filmu, Waldemar Dziki. W Meę i Kalego wcielili się afrykańscy aktorzy-amatorzy Lingile Shongwe i Mzwandile Ngubeni, który narzekał, że miał duże problemy ze zrozumieniem swojego bohatera: "Kali nie miał przeszłości, nie bardzo pojmowałem, skąd się wziął. Za to spodobało mi się jego poczucie humoru i energia". Sam Gavin Hood wspomina realizację "W pustyni i w puszczy" jako najbardziej szalony okres w jego życiu, a polscy filmowcy nie mogą zapewne odżałować, że nie zatrzymali afrykańskiego reżysera na dłużej. Cztery lata później Hood zrealizował bowiem dramat "Tsotsi", który w 2006 roku zdobył Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego.

WASZE OPINIE

lolka

nie jets zly ale w porownaniu z poprzednia czescia jest kiczowaty
stara czesc jest poprostu boska ta nel taka slodka a tu ona jest ubrana w szmaty tam bylo widac ze mala damulka z niej byla
ale za to kali byl fajny w tej czesci
a adam fidusiewicz to jakies nieporozumienie a nel troche za bardzo yy narwana i taka dziwna powinna byc delikatniejsza

Patka

po świętach z klasą omawiamy "w pustyni i w puszczy"!niedawno oglądałam ten film i bardzo mi się spodobał.obejrzę go jeszcze raz!!!!

Sowarek

Kto, by pomyślał? Ale film z obsadą dobrą tylko nie odegraną.
W PUSTYNI I W PUSZCZY
reżyseria:
Polska, 2001
Odświeżony i uwspółcześniony Sienkiewicz według Gavina Hooda, laureata Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego za "Tsotsi".
film przygodowy
W PUSTYNI I W PUSZCZY
4,8 5 1 807