• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2006.03.03

CANAL+ PREMIUM

W STRONĘ MORZA

Mar adentro

Hiszpania/Francja/Włochy, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 121 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ramón Sampedro (Javier Bardem), były marynarz, od 30 lat cierpi na całkowity paraliż. Choć jest otoczony troskliwą opieką, marzy tylko o tym, aby godnie umrzeć.

Kolejne sądy, do których zwraca się z prośbą o zezwolenie na eutanazję, odrzucają jego wniosek. Chory może więc tylko liczyć na pomoc swoich najbliższych, zwłaszcza dwóch kobiet, z którymi łączy go silna relacja. Jedną z nich jest prawniczka Julia (Belén Rueda), która prowadzi jego sprawę, druga to sąsiadka Rosa (Lola Dueñas). I choć każda z nich na swój sposób próbuje przywrócić w Ramónie wolę życia, dla mężczyzny prawdziwym dowodem miłości może być tylko pomoc w przejściu "na tamtą stronę".

Ramón Sampedro istniał naprawdę. Urodził się w Hiszpanii w 1943 roku, a w wieku 19 lat po raz pierwszy wypłynął w rejs. Wypadek, który przykuł go na resztę życia do łóżka, wydarzył się sześć lat później po nieudanym skoku do wody. W 1996 roku, po długich latach procesowania się w sądzie o prawo do śmierci, Sampedro wydał swoje wspomnienia "Letters From Hell", które stały się dla ALEJANDRA AMENÁBARA inspiracją do zrealizowania "W stronę morza". Sampedro odebrał sobie życie w 1998 roku, a nagranie jego 45-minutowej agonii pokazały wtedy kanały telewizyjne na całym świecie. Autentyczną postacią w filmie jest również Rosa (w rzeczywistości nazywała się Ramona Maneiro), przyjaciółka Sampedra. Sześć lat po jego samobójczej śmierci w jednym z hiszpańskich talk-show przyznała, że to właśnie ona pomogła w samobójstwie, podając sparaliżowanemu cyjanek potasu. "W stronę morza" to drugi hiszpański film o Ramónie Sampedro. Pierwszy "Condenado a vivir" nakręcił w 2001 roku dla madryckiej telewizji Roberto Bodegas.

Film "W stronę morza" zdobył w 2005 roku Oscara, a także Europejską Nagrodę Filmową, Independent Spirit Award i Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Hiszpański reżyser Alejandro Amenábar, twórca thrillera "Inni", a także kompozytor muzyki do obu powyższych obrazów, zyskał uznanie międzynarodowej krytyki także filmem "Otwórz oczy" (1997), którego remakiem jest nakręcony cztery lata później obraz "Vanilla Sky" Camerona Crowe'a (w obu filmach główną rolę żeńską zagrała Penélope Cruz).

W postać Ramóna Sampedra wcielił się jeden z najwybitniejszych współczesnych aktorów hiszpańskich Javier Bardem, dwukrotnie nagradzany na Festiwalu Filmowym w Wenecji za role w "Zanim zapadnie noc" (2000) - również nominacja do Oscara - i "W stronę morza". Rola Sampedra, wyróżniona Europejską Nagrodą Filmową i nominacją do Złotych Globów, wymagała od niego codziennej, 5-godzinnej charakteryzacji (aktor musiał zostać postarzony o 20 lat). Dodatkową trudnością był fakt, że z woli reżysera część dialogów była improwizowana, a Bardem większość scen grał unieruchomiony w łóżku. "Było to duże wyzwanie fizyczne, bo mogłem poruszać jedynie szyją, głową i oczami" - mówił później dziennikarzom.

Nagrody filmowe

Najlepszy film nieanglojęzyczny, W STRONĘ MORZA
Najlepszy film zagraniczny, W STRONĘ MORZA

WASZE OPINIE

Tomasssss

Witam Swietny film chciałbym sie dopwiedziec jak Brzmi tytuł w wersji angielskiej Pozdrawaim

ktos

Wspaniały film o ważnych rzeczach. Hiszpańskie kino w najlepszym wydaniu.

Kamil10

FANTASTYCZNY FILM!!!!!!!!!!!!
MOŻNA POWIEDZIEĆ ŻE NA TOPIE W DOBIE SPORU NA TEMAT EUTANAZJI. UKAZUJE PRAWDZIWE STRONY CHĘCI DO AKTU ŚMIERCI. POKAZUJE PRAWDZIWE STRONY KALECTWA FIZYCZNEGO I ZNUŻENIE ŻYCIEM. JAK WIELE DLA CZŁOWIEKA ZNACZY PORUSZANIE SIĘ.
TAK SOBIE MYŚLE- JAK BARDZO TEN CZŁOWIEK NIE CHCIAŁ ŻYĆ ( WBREW NATURZE LUDZKIEJ). KAŻDY MA CHĘĆ ŻYCIA A ON JĄ ZATRACIŁ.
PORUSZA TAKIE SPRAWY JAK INEGERENCJA KOŚCIOŁA W TEN PROBLEM. CAŁA TA PRODUKCJA MOIM ZDANIEM POKAZUJE CZŁOWIEKA, KTÓRY ZOSTAŁ ZNISZCZONY PRZEZ KALECTWO. TEN FILM MA PRZESŁANIE- UŚWIADOMIENIE SPOŁECZEŃSTWA Z TYM PROBLEMEM.
ALE CZY TEN "AKT" ŁASKI OSÓB TRZECICH JEST ZGODNY Z ZASADAMI MORALNYMI I CZY NIE JEST ON WBREW BOGU. ŚMIERĆ NA ŻYCZENIE JEST CZY NIE JEST SAMOBÓJSTWEM- KTO TO WIE.
POSTAĆ PANI PRAWNIK UKAZUJE NADZIEJE KTÓRA TAK NAPRAWDE JEST ZGUBNA.
DLA NIEKTÓRYCH TEN FILM JEST BEZNADZIEJNY, ŻEBY GO DOCENIĆ TRZEBA TROCHE NAD NIM POMYŚLEĆ.
CHYLĘ CZOŁA TWÓRCĄ!!!!!!!!!!!!!
W STRONĘ MORZA
reżyseria:
Hiszpania/Francja/Włochy, 2004
Ramón Sampedro (Javier Bardem), były marynarz, od 30 lat cierpi na całkowity paraliż. Choć jest otoczony troskliwą opieką, marzy tylko o tym, aby godnie umrzeć.
dramat
W STRONĘ MORZA
4,6 5 1 56